כללית און-ליין
קרדיולוגיה - מערך הלב

יצירת קשר

טלפון מזכירות היחידה: 09-7472573 
פקס: 09-7472812
דוא"ל: lihi.tabachnik@clalit.org.il

מיקום

בניין סטולברג, קומה 4

יחידת הצנתורים

מנהל יחידת הצנתורים: ד"ר עזרי רוזנבאום

יחידת הצנתורים במרכז רפואי מאיר מבצעת למעלה מ-2,800 צנתורי לב בשנה, חלקם בעלי מורכבות גבוהה תוך שימוש בטכנולוגיות מתקדמות לתמיכה בלב המטופל ולהצלחת הפעולה. צוות היחידה כולל רופאים מצנתרים, אחים ואחיות, ביוטכנאים אנשי רנטגן ואנשי מנהלה,  כולם אמונים על מתן הטיפול הרפואי הטוב ביותר למטופל ועל מתן שירות מסור ויחס אישי למטופל ולבני משפחתו.

יחידת הצנתורים במאיר מתאפיינת בצוות מיומן ויכולת תגובה מהירה, ביחידה מטופלים חולים מכל אזור השרון  ומטופלים המופנים משאר אזורי הארץ לביצוע פעולות צנתור מתקדמות. חדרי הצנתור פועלים בכל שעות היממה ובסופי שבוע לטיפול במצבים דחופים.

ביחידת מתבצעים צנתורים אבחוניים וצנתורים טיפוליים, הכוללים הרחבת העורקים בלב על-ידי בלון או סליל תומך, פתיחת הצירויות מסוידות, פתיחת עורקים במצבים הדורשים תמיכה בפעולת הלב, פעולות לפתיחת חסימות כרוניות בעורקים הכליליים וכן תיקון מומי לב מולדים בצנתור.


הפעולות המתבצעות ביחידת הצנתורים:

 • צנתור דחוף ופתיחת העורק החסום בחולי אוטם שריר הלב (התקף לב). צוות היחידה במוכנות לצנתור משך כל שעות היממה וכל ימות השבוע.
 • צנתור אבחוני-  לאבחון מחלות כליליות, מחלות שריר הלב, מומי לב מולדים ופגמים בתפקוד מסתמי הלב.
 • צנתור להרחבת הצירויות וחסימות בעורקים הכליליים של הלב.
 • תיקון מומי לב מולדים.
 • צנתור לטיפול בחסימות כרוניות מלאות (CTO- chronic total occlusion) בעורקים כליליים.                    
 • פעולות צנתור מורכבות הכוללות התערבויות בעורק הכלילי הראשי, באזורי פיצול בעורק, בעורקים מפותלים או מסוידים במיוחד ובחולים עם מורכבות הדורשת ביצוע הפעולה תחת תמיכה מכנית במשאבת הלב בזמן הצנתור.

העבודה בחדרי הצנתורים מתבצעת תוך הקפדה על סטנדרטים הרפואיים הגבוהים ביותר, הצוות ביחידה מלווה את המטופלים בכל התהליך משלב הקבלה עד השחרור במתן יחס אישי ואנושי תוך הסברים על הפעולה ושיתוף המטופלים במתרחש, אנו מאמינים כי המטופל חייב להבין את בעייתו הרפואית ואת דרך קבלת ההחלטות ולהיות שותף מלא במידע. יחידת הצנתורים במרכז הרפואי מאיר היא חלק מהמערך הקרדיולוגי ונמצאת בשיתוף פעולה עם כל  יחידות המערך ביניהן היחידה לטיפול נמרץ לב ויחידת האשפוז, היחידה לאלקטרופיזיולוגיה, יחידת  האקו , יחידת  CT ו MRI לב, המכון לטיפול באי ספיקת לב ומכון שיקום הלב. הקשר ההדוק והעבודה המתואמת מאפשרים לנו לספק למטופל מענה איכותי וכוללני לבעיה הלבבית.

 

במהלך פעולת הצנתור ביחידה נעזר הצוות בטכנולוגיות מתקדמות הכוללות:

 • צנתרים (קטטרים) זעירים וציוד ייעודי לטיפול בחסימות כרוניות מלאות.
 • Impella - מכשיר מתקדם לתמיכה בלב הפועם, זוהי משאבה מזערית המוחדרת ללב ומסייעת לו בפעולתו ובאספקת הדם לאבי העורקים. שימוש בתמיכת מכשיר זה נעשית במצבים מורכבים על מנת לאפשר טיפול בטוח ויעיל בבעיה הלבבית.
 • IVUS) Intra Vascular Ultrasound): תייל שבקצהו מתמר אולטרה-סאונד המוחדר אל חלל העורק הכלילי בזמן צנתור ומאפשר זיהוי והדמיית הרובד הטרשתי בתוך הדופן.
 • (FFR) Fractional Flow Reserve): מכשיר המאפשר מדידה של מפל הלחצים הנגרם על ידי נגע טרשתי בעורק הכלילי ובכך מאפשר אבחון מדויק וטיפול רק באותן ההיצרויות הגורמות להפרעה משמעותית בזרימת הדם ללב.
 • סטנטים (תומכונים) משחררי תרופה מהסוגים החדישים והמתקדמים ביותר.

 

ביחידת הצנתורים במרכז הרפואי מאיר מתבצעים צינתורים ברמת מורכבות גבוהה הן במצבים בהם קיים צורך בתמיכה מכנית בפעולת הלב בזמן הצנתור והן בטיפול בחסימות כרוניות מלאות של העורקים הכליליים.

טיפול בחסימות כרוניות מלאות בצנתור:

חסימה כרונית מלאה בעורק כלילי נוצרת לאחר התקף או כתהליך ממושך, כאשר נוצרת חסימה כרונית הגוף מפתח לרוב מעקפים טבעיים לאזור החסום, אולם אלו לא מספקים את כל דרישות החמצן של שריר הלב. במצב זה הסימפטומים לא חד משמעיים ומתגלים בעיקר במאמץ. טיפול בחסימה כרונית הינו מורכב ודורש מיומנות גבוהה. בשנה האחרונה בוצעו ביחידה עשרות צנתורים לפתיחת חסימות כרוניות בשיעורי הצלחה גבוהים. ביחד עם העשייה הקלינית מתבצע ביחידה מחקר לטובת מצוינות ולמידה מהידע הנרכש בתחום זה ובתחומים נוספים.

טיפול בעורקי הלב בליווי תמיכה מכנית בפעולת הלב:

במצב של תפקוד לבבי ירוד או טיפול בעורק הכלילי הראשי לעתים קיים צורך בתמיכה בלב הפועם במהלך הפעולה, תמיכה זו מבוצעת בסיוע משאבה המעבירה דם מחדר שמאל של הלב אל אבי העורקים בזמן הצנתור ומאפשרת פעולה בטוחה ויעילה. ביחידת מתבצעים מידי שנה צנתורים עם תמיכה מכשירנית למען בטיחות המטופלים ואיכות הטיפול בם. 


מהו צנתור לב?

צנתור לב הוא הדרך הטובה ביותר לאבחון מחלות לב ולהחלטה על דרך הטיפול בהן. במהלך הבדיקה מוחדרת לאבי העורקים צינורית גמישה דרך העורק במפשעה או באמה, שדרכה מוזרק חומר המדגים את העורקים הכליליים של הלב. בצנתור מודגמים העורקים הכליליים המזינים את הלב בדם וחמצן, מתאפשרת הדמיית מדורי הלב, גודלם ותפקודם, הערכות זרימה והתנגדויות ובדיקת תפקוד מסתמי הלב. המידע המושג בצינתור עוזר לרופאים לאבחן במדויק את הבעיה, ובכך לבחור את הטיפול המתאים ביותר.


הצוות הרפואי


מנהל המערך הקרדיולוגי:
פרופ' עבד עסלי

מנהל יחידת הצנתורים: ד"ר עזרי רוזנבאום

מנהל טיפול נמרץ לב: פרופ' דודי פרג.

רופאים בכירים : ד"ר זיאד ג'בארה, ד"ר ישראל שטבון, ד"ר רמי בראשי.

אח אחראי: מר משה טולדנו.

מזכירת המכון: גב' ליהי טבצ'ניק

זקוקים לסיוע?

​​​​במרכז השירות והמידע של מאיר​ אנו נסייע לכם ונעניק הכוונה לכל פונה

אינדקס תחומים רפואיים

​​​הקליקו ​כאן​ ותוכלו לאתר בקלות כל מחלקה, מרפאה ויחידה