כללית און-ליין
אודות

היסטוריה

​​​​​​​​​​​​​בית החולים מאיר בכפר סבא, נפתח לשירות הציבור הרחב בתאריך 15.7.56. הוא נוסד כבית חולים לחולי שחפת וריאות, ע''י קרן נכות, של קופת חולים כללית. 


בית החולים נקרא על שמו של ד''ר יוסף מאיר (1890-1955).

ד''ר מאיר נולד בעיר קוסוב (25 בינואר 1890). סיים את לימודיו ברפואה באוניברסיטת וינה, וגויס לצבא האוסטרי במלחמת העולם הראשונה כקצין רפואה. אחרי מלחמת העולם הראשונה פרסם את מאמרו הראשון בביטאון הרופאים של העיר וינה, בו פרט את משנתו הרעיונית לפיה מן הראוי שהרפואה תאורגן כשירות לציבור, בצורה שוויונית, על מנת לשפר את מצב בריאות העם. הוא התנגד לרפואה פרטית הלא שוויונית כפי שהיה מקובל בתקופה זו. 

משנה זו הייתה נר לרגליו לאורך כל שנות פעילותו ועם עלייתו לארץ ישראל במסגרת העלייה השלישית, פעל להשרשת רעיון הרפואה הציבורית בארץ ישראל. על בסיס משנתו אורגנו בארץ מסגרות הבריאות הציבוריות המקובלות עד היום. 
  
עם עלייתו לארץ ישראל שימש ד''ר מאיר כרופא בהתיישבות החדשה, בין היתר היה רופא בבן שמן, בעתלית, בכינרת ובדגניה. בכל המקומות האלה שימש כרופא כללי בכל סוגי הרפואה. בשנת 1928 מונה לתפקיד המנהל הרפואי של קופת חולים כללית והוא שימש בתפקיד זה עד קום המדינה. 

במסגרת עבודתו בקופת חולים כללית התווה ד''ר מאיר את תכנית הפעולה של הקופה, ששמה את הדגש על הצרכנים הרפואיים של הקהילה, במיוחד באזור הכפר תוך מתן תשומת לב לנושא הטיפול באם והמשפחה, וכן הילדים ובנוער, במסגרת הקהילתית. בהנהגתו החלה המגמה להפוך את בתי החולים של הקופה למרכזים רפואיים ואת המרפאות בקהילה למרכזים מקצועיים. המלחמה בשחפת הייתה גם היא אחת מאבני היסוד בעבודתו, ובה השקיע חלק גדול מזמנו וממרצו. 

בשנת 1935 ייסד את העיתון ''דפים רפואיים'', שיועד לרופאים. כן היה מייסדו ועורכו הראשון של עיתון ''איתנים'', של קופת חולים כללית. בשנת 1945 נקרא לנהל את משרד הבריאות של המדינה שבדרך, בתפקיד זה כיהן כשנתיים.

כאמור, בית חולים מאיר הוקם במטרה לטפל בחולי שחפת וככזה הותאם המבנה לצרכים של חולי השחפת דאז. במקום חדרי מדרגות נבנו בבית החולים רמפות שמטרתן להקל על חולי הריאות בעלייה. עד היום בית החולים מאיר הוא בית החולים היחיד בארץ עם רמפה שכזו. חצר בית החולים באותה תקופה, הייתה פארק מוריק, שבאמצעו אגם מרהיב בו שטו ברבורים ובתוכו דגי זהב שהובאו במיוחד מבית אלפא. עם חנוכת בית החולים בשנת 1956 הוא נבחר כאחד מבתי החולים היפים והמשוכללים בעולם כולו.

לאור הדברת מחלת השחפת במדינת ישראל, לצד הטיפול האנטיביוטי היעיל שניתן לחולים- שונה ייעודו של בית החולים והוא הפך מבית חולים לחולי שחפת וריאות לבית חולים כללי.

וידאו: מרכז רפואי מאיר- היסטוריה ואבני דרך

​​