כללית און-ליין
מחקר וחדשנות
    מאת:
  • מלכה איצקוביץ ויערה פרידה, מרפאות בעיסוק

עכבר ראש

מרפאה בעיסוק מרכיבה בכל טיפול משקפיים דמיוניים שבוחנים את האדם דרך העיסוקים שמשמעותיים עבורו. מה עשה בעבר? מה היה רוצה לשוב לעשות? באילו משאבים ניתן להשתמש כדי לנסות להשיג תפקוד מרבי?

עכבר ראש

מובן שככל שהיכולות הקיימות של מטופל טובות ורבות יותר וככל שהליקויים מעטים, כך הסיכויים לחזרה לתפקוד טובים יותר.
הטיפול באנשים עם חולשה קשה או עם שיתוק מלא או כמעט מלא בארבע גפיים מאתגר את המטפלים באופן מיוחד לנוכח מיעוט ה"רזרבות" שיכולות לאפשר תמרון עם הסביבה או עם תפעול של מכשירים. ההתפתחויות הטכנולוגיות המואצות בדור האחרון מאפשרות גם למטופלים כאלה להשיג תפקוד מספק ומשמעות. 
אחד מהפיתוחים הללו  הוא  תוכנת מחשב בשם "עכבר-ראש". בניגוד לאסוציאציה שעולה אולי לשם התוכנה אין מדובר בחיה המכרסמת, כי אם בתחליף לעכבר מחשב, המאפשר שימוש בתנועות צוואר בלבד בכדי להפעיל את המחשב.  בעזרת העכבר-ראש גם  אדם עם חוסר בתנועות רצוניות ונשלטות בידיים, ואשר  יש לו תנועות צוואר נשלטות, יכול ומסוגל לתפעל מחשב. 

 

כיצד מופעלת התוכנה? 

על מצחו של האדם מודבקת מדבקה (חיישן) מיוחדת המשמשת כמחזיר אור. מדבקה זו תחליף את ה"קליק" השמאלי בעכבר הרגיל של המחשב. מעל המחשב מותקנת מצלמה שמזהה את האור המופץ מהמדבקה ומתרגמת אותו לתנועות עכבר על גבי צג המחשב.  פעולת ה"קליק" מבוצעת על ידי השהייה למשך פרק זמן מסוים על אובייקט המטרה שעל המסך.  פעולות המחשב השונות מבוצעות על ידי תוכנה מיוחדת שכוללת סרגל כלים של פעולות עכבר שונות בעזרתו ניתן להחליף את פעולות העכבר מ"קליק" פשוט לפעולת גרירה או קליק כפול לפי הצורך.
 
מטופלים עם שיתוקים קשים בגפיים העליונות שלמדו לתפעל את העכבר-ראש, הגיבו לרוב בהתרגשות רבה. היכולת להשתמש בתוכנה החליפה תלות מלאה, התכנסות בעצמי, בדידות, ביכולות שמאפשרות נגישות למידע ותקשורת על צורותיה השונות.
הנגשת המחשב למטופל על ידי התאמת העכבר-ראש דורשת את המקצועיות המיוחדת של המרפאה בעיסוק. ההתאמה תתחשב ביכולותיו השונות של המטופל, הן התנועתיות והן הקוגניטיביות. היא תתחשב במשתנים הקשורים ברקע שלו (לדוגמא ההיכרות הקודמת שלו את המחשב), צרכיו וציפיותיו. תהליך ההתאמה כולל  התייחסות לסביבת העבודה: תנוחת הנבדק, מיקום  עמדת המחשב, המצלמה ותנאי האור. בשלב האחרון תעשה התאמת הגדרות תוכנת העכבר-ראש ליכולות האדם הספציפי.
העכבר-ראש יכול לאפשר חוויה של הצלחה, עצמאות ושליטה מסוימת לאנשים שלא מצליחים להתנסות בחוויות אלו כמעט בכלל.  צפייה באדם שמפעיל מחשב לראשונה בעזרת עכבר-ראש היא חוויה שלא ניתן להישאר אדיש אליה ומוכיחה מדוע ביצוע עיסוק שמשמעותי לאדם משפיע לטובה על בריאותו ותחושת הרווחה שלו.