כללית און-ליין
מחקר וחדשנות
    מאת:
  • יפעת שוורץ וישראלה קוסט, שירות הריפוי בעיסוק

MYRO

לוח מחשב ענקי, מתכוונן בגובה ובשיפוע, מיועד לאימון מיומנויות מוטוריות וקוגניטיביות לאחר פגיעה נוירולוגית או אורתופדית

MYRO

לאחר פגיעות נוירולוגיות או אורתופדיות ניתן להבחין בפגיעה בתפקוד הגף העליון. הפגיעה יכולה להפריע מאוד לתפקוד היומיומי והיא מתבטאת בטווחי התנועה, בכוח השרירים, בתחושה או בקואורדינציה. התפקוד היומיומי תלוי רובו ככולו בתפקוד הגף העליון החל מנשיאת משאות ועד לעיסוק במלאכות עדינות.

נוסף על פגיעה זו, אנשים עם פגיעות נוירולוגיות מוחיות עלולים להתמודד גם עם פגיעות קוגניטיביות. ניתן להבחין בחלק מהמקרים בירידה במיומנויות הקשב, בקצב עיבוד המידע, ביכולות הזיכרון, התכנון, הגמישות המחשבתית והבקרה.

לעיתים, השיקום לאחר פגיעות אלה הוא ארוך ומפרך, הדורש זמן רב של תרגול בדרגת קושי עולה. יש חשיבות רבה לאמצעי התרגול. חשוב שיהיו מעניינים, נוחים, חדשניים ומשוכללים כדי שהתרגול יהיה מאתגר, יעיל וגם נעים.טכנולוגיית MYRO

המוטיבציה היא גורם חשוב ומשמעותי בשמירה על תרגול עקבי, מאומץ ואפקטיבי. למוטיבציה יש רמות שונות. החל ממוטיבציה חיצונית, המונעת מפחד, רצון לרצות מישהו או להיות שייך למשהו ועד למוטיבציה פנימית שבה הגורם המניע הוא הכרתו של האדם בערך הפעילות שהוא מבצע או ברמת המוטיבציה הפנימית היעילה ביותר - הנאתו מהפעילות שאותה הוא מבצע. ככל שאדם נהנה יותר מפעילות, כך יתמיד בה יותר ויענה לאתגריה.

במרכז הרפואי לוינשטיין קיימים אמצעים טכנולוגיים בריפוי בעיסוק, שנועדו לתרגול מהנה ומאתגר, אחד מהם הוא MYRO. זהו לוח מחשב ענקי, המתכוונן בגובה ובשיפוע ומיועד לאימון מיומנויות מוטוריות וקוגניטיביות לאחר פגיעה. הפעלת המערכת מתאפשרת באמצעות האצבעות, באמצעות חפצים ייעודיים או בהפעלת לחץ על המסך, לחיזוק כוח השרירים. 

השימוש באביזרים הנלווים מאפשר דימוי של מטלות יומיומיות הדורשות אחיזה של חפצים אלו והפעלת מניפולציה עליהם. ניתן להשתמש במערכת לתרגול של יד אחת או שתיים בו זמנית וכן אפשר להתאים את פריסת המסך בהתאם ליכולות הראייתיות, הקשביות והמוטוריות של כל מטופל/ת.

ה- MYRO מכיל משחקים מגוונים בדרגות קושי שונות המתרגלים טווחי תנועה וכוח, מהירות תגובה, קשב ועיבוד מידע. הוא מאפשר עבודה בישיבה ובעמידה במנחים שונים של הגוף. הגרפיקה על המסך ברורה ומאירת עיניים והמשחקים מעוררים את המוטיבציה ומספקים הנאה בתרגול המפרך.
מאיירו