כללית און-ליין
חדשות 2020

פורסם בראשונה: 20.10.2020

חדש למשתקמים בלוינשטיין: טיפול רגשי בעזרת בעלי חיים

טיפול חדש התווסף לסל הטיפולים שניתן לקבל במסגרת תהליך השיקום במרכז הרפואי לוינשטיין מקבוצת כללית – טיפול רגשי בעזרת בעלי חיים

לירון טויטו, מטפלת רגשית בעזרת בעלי חיים ומתמחה בטיפול CBT, מגיעה בחודשיים האחרונים ללוינשטיין עם שתי כלבות טיפוליות שהוכשרו במיוחד למטרה זו: גמלא (כלבה מסוג בורדר קולי) וקלואי (כלבה מסוג אלסקן מלמוט).

ד"ר חגי אמיר, מנהל המרכז הרפואי, מציין כי הטיפול ניתן כרגע למטופלים במחלקה לשיקום אורתופדי וכן לילדים במחלקה לשיקום ילדים ונוער ובעתיד ניתן היה לקבל את הטיפול גם במחלקות האשפוז האחרות של המרכז הרפואי.

ד"ר עדי גרנט, מנהלת השירות הפסיכולוגי במרכז הרפואי לשיקום לוינשטיין, מסבירה: "הטיפול בעזרת בעלי חיים מאפשר למטופלים להתרכז במה שכאן ועכשיו: בתחושות, בריחות, ברעשים ובכל מה שקורה בסביבה בזמן הטיפול. זה מאפשר לשים רגע בצד את המחשבות לגבי הכאבים והמגבלה הפיזית והקוגניטיבית ולהתמקד במטרה שתקדם את המטופל בתהליך השיקום ותסייע לו למצות את הפוטנציאל השיקומי שלו. בין היתר הדבר מתאפשר גם מאחר ונוכחות הכלבים נמצאה כמפחיתה חרדה, תורמת לירידה בלחץ הדם ובקצב הלב ולשיפור מצב הרוח, תורמת לתהליך ראשוני של יצירת קשר ומסייעת להגברת מוטיבציה לפעולה".

לירון טויטו מציינת: "הטיפול הוא טיפול רגשי, בחלקו טיפול של שיח בין המטפל למטופל ובחלקו עושים פעולות שונות עם הכלבות. במסגרת תהליך השיקום שאדם עובר יכולים לצוף קשיים רגשיים שונים. במפגשים הטיפוליים אני מגבשת יחד עם המטופל את המטרה הטיפולית ופועלת איתו להשגת המטרה. הכלבים מהווים כלי עזר טיפולי, הם נוכחים בחדר וניתן גם לצאת איתם לטייל, לשחק איתם ולהאכיל אותם".

לדברי טויטו, תרומת בעלי החיים היא תרומה אדירה, הם עוזרים ליצירת קשר ראשוני מאוד מהר והחיות שלהם מאפשרת הזדהות וגורמת למטופלים שמחה, לעיתים באופן בלתי מודע. "גם אם מטופל מגיע עם קושי או עצבות ביום מסוים, הטיפול עם הכלבות מצליח להרים אותו. אפילו בהסתובבות עם הכלבות במסדרונות המרכז הרפואי אני חווה איך הן גורמות לאנשים לחייך ולשמוח", מוסיפה טויטו.

שרונה מזרחי, מטופלת במחלקה לשיקום אורתופדי בלוינשטיין, מספרת כי הכלבות מאפשרות לה לבטא דרכן אמוציות חבויות בצורה הרבה יותר טובה ולהגיע לנקודות אור. "אני מודה על האפשרות להיות עם הכלבות במהלך השיקום שלי גם כי אני מתגעגעת לכלבה הפרטית שמחכה לי בבית. אני מקווה שכמה שיותר אנשים יוכלו ליהנות מהטיפול הזה בלוינשטיין".

אבי בר אור, הגיע לאשפוז במחלקה לשיקום אורתופדי בעקבות תאונת אופנוע: "מדובר בטיפול משובב נפש. יש הרבה אלמנט של משחקים כאשר במהלכם המטפלת דולה ממני פרטים והכלבות הן פותחות הדרך לכך. אני ממליץ על הטיפול בחום לכל משתקם שיש לו אהבה לבעלי חיים".

דר' אמיר מסכם: "לירון וכלבות הטיפול מוסיפות פן חי שמעורר רגשות ומשפר את החיוניות והיוזמה של המטופלים תוך הסחת הדעת מסבלם, עקב המזג החם והמסור של הכלבות. שירות זה הינו נדבך נוסף לגישה החדשנית של השיקום בלוינשטיין". ​​