כללית און-ליין
חדשות 2018

פורסם בראשונה: 26.07.2018

ביקור שמואל אבואב, מנכ"ל משרד החינוך, במרכז החינוכי-שיקומי

ד"ר שרון שקלאי, מנהלת המחלקה לשיקום ילדים ונוער בבית החולים לוינשטיין: "70 אחוז מהילדים שעברו חבלות מוח קשות חוזרים למסגרות חינוך רגילות"

ביקור שמואל אבואב בלוינשטיין

הנתונים הללו הוצגו על ידי ד"ר שקלאי בביקור של שמואל אבואב, מנכ"ל משרד החינוך, במרכז החינוכי-שיקומי הפועל בבית החולים לוינשטיין כחלק אינטגרלי מהמחלקה לשיקום ילדים ונוער. ד"ר שקלאי ציינה כי אחת התוצאות החשובות של תהליך השיקום באה לידי ביטוי בשילוב של הילד בחזרה במסגרת החינוכית באזור מגוריו. "המרכז החינוכי מהווה מעין גשר בין בית החולים לסביבה הרגילה, גשר בין אוכלוסיות שונות ומאפשר שיקום מיומנויות לימודיות וחזרה לקהילה", הוסיפה שקלאי.

מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, הגיע אתמול (24.7) לביקור בבית החולים לוינשטיין, כשהוא מלווה בחיה הראל, מפקחת ארצית על יישום חוק ילדים חולים במשרד החינוך, רחלי אברמזון, מנהלת האגף לחינוך מיוחד במשרד החינוך, עדינה בר עלייה, מפקחת מחוז מרכז במשרד החינוך ונורית דנינו, מנהלת אגף החינוך בעיריית רעננה.

הביקור החל בסיור במרחב המרכז החינוכי וכלל מפגש עם מנהלת המרכז, אתי לייכט והצוות החינוכי. לאחר מכן התקיים סיור במחלקת הילדים והנוער, במהלכו פגש המנכ"ל את מנהלת המחלקה ושוחח עם ילדים מאושפזים על חווית האשפוז והלימוד במרכז החינוכי של ביה"ח. הביקור נחתם במפגש עם מנהל ביה"ח, פרופ עמירם כ"ץ, שהציג את פועלו של בית החולים ומריו קונבקי, סגן המנהל האדמניסטרטיבי.

אתי לייכט, מנהלת המרכז החינוכי-שיקומי בלוינשטיין, הסבירה כי המרכז, שבשנה האחרונה למדו בו 92 תלמידים במהלך האשפוז שלהם, שם לו למטרה להחזיר את התלמיד המאושפז למערכת נורמטיבית ובריאה תוך התיחסות לצרכים הקוגנטיביים, הלימודיים, הרגשיים והחברתיים. "אנו מקפידים על שמירת הרצף החינוכי ושמירת קשר עם המסגרת החינוכית בקהילה תוך התאמת תוכנית חינוכית אישית לכל ילד וילד. הצוות במרכז החינוכי מאפשר לכל תלמיד להביא לידי ביטוי את כישוריו, יכולותיו ורגשותיו במגוון אמצעים תוך חיזוק "האני הבריא" שלו".ביקור מנכל משרד החינוך

מנכ"ל משרד החינוך, ציין בסיום הביקור: "אנחנו משקיעים רבות בהכנסת המימד החינוכי לבתי החולים כחלק מהתפיסה שזה מגייס כוחות שיקומיים ומעניק לילדים תחושת אופטימיות של חזרה לשגרה. המרכז החינוכי מאפשר לגשר על הפערים שלא פעם נוצרים במהלך האשפוז הממושך ומאפשר חזרה חלקה יותר למערכת החינוך".

המחלקה לשיקום ילדים ונוער בלוינשטיין היא מחלקה מקצועית ומנוסה המטפלת בבני 18-2 שחוו סוגים שונים של חבלות או מחלות כמו תאונות דרכים, נפילות, פעולות טרור, ניתוחים, גידולים, פגיעות במערכת העצבים ופגיעות אורתופדיות, אשר זקוקים לשיקום או להערכה תפקודית. במחלקה הילדים משיגים את התפקוד הטוב ביותר ועצמאות מירבית, ועוברים הכנה להשתלבות מחודשת בבית, בביה"ס ובקהילה.