כללית און-ליין
פיזיותרפיה
    מאת:
  • סיון אבנרי, פיזיותרפיסט

לוקומט

במכון לפיזיותרפיה בבית החולים לוינשטיין פועלת מזה שש שנים, מערכת רובוטית לתרגול הליכה, זוהי מערכת מתקדמת מסוגה לתרגול הליכה הנקראת Locomat. מטופלים רבים המאושפזים בבית החולים מתרגלים על-גביה ונהנים מיתרונותיה של מערכת זו, כחלק מתוכנית השיקום הכוללת שלהם.

לוקומט בלוינשטיין

המערכת נרכשה מכספי תרומות בעזרת קרן עמותת הידידים של בית החולים וסיוע משמעותי של "ועידת התביעות".
המערכת הוכנסה לשימוש במחלקה לפיזיותרפיה בבית החולים כבר בקיץ 2007. מערכות דומות אך מתקדמות פחות נמצאות במחלקת השיקום בבית החולים "הדסה" ובמכון "צעדים" בתל-השומר.

השימוש ברובוטיקה ברפואה הפיזיקאלית ועולם השיקום תופס תאוצה בשנים האחרונות מתוך הבנה כי על פי תוצאות מחקרים רבים בתחום, קיים צורך בנפח תרגול רב מאד ובמספר חזרות רב בכדי לשפר באופן משמעותי את רמת הביצוע והתפקוד של המטופל. רובוטים נוספים משמשים באופן דומה לתרגול הגף העליון ותפקודים נוספים תחת אותה המטרה.
באמצעות מערכת ה"לוקומט" ניתן לטפל במגוון רחב מאוד של מטופלים בהם מטופלים עם פגיעות חוט שדרה (SCI), מטופלים עם פגיעות ראש טראומטיות
(TBI), מטופלים שעברו אירועים מוחיים
(CVA), מטופלים הסובלים מטרשת נפוצה (MS) או מטופלים הסובלים מהפרעות תפקודיות וקשיים בתנועה על רקע אחר. לוקומט
המערכת מאפשרת למטופל לתרגל הליכה ממושכת (במרחק ובזמן) ולעיתים כבר בשלב מוקדם בתהליך השיקום, זאת בעוד בעבר, הליכה בשלב דומה בשיקום, דרשה עזרה של יותר ממטפל אחד, שימוש באמצעים רבים והשגת מעט הליכה ובאופן פחות איכותי לאורך זמן הטיפול.
לוקומט - אסף חפץ

המערכת מורכבת ממסילת הליכה (מסוע), מתלה הנועד לתמוך במטופל ואף להפחית ממשקל גופו וממערכת זרועות רובוטיות התומכות בהליכת המשתקם, ככל שנדרש. המסילה והרובוט, המסונכרנים באמצעות שלושה מחשבים, מאפשרים למטופל אימון בתבנית הליכה איכותית המדמה תבנית הליכה נורמאלית, זאת ללא צורך באביזרי עזר להליכה (הליכונים למיניהם, קביים או סוגים שונים של מקלות) וללא צורך בסדים התומכים במפרקי הגפיים התחתונות.
במקביל המערכת מנטרת בעזרת תצוגה גרפית ברורה ובזמן אמת את הכוחות שמפעיל המטופל, התנועות בהן הוא מתקשה במיוחד במהלך ההליכה ואלו הדורשות דגש באימון. בו זמנית ניתן לספק למטופל משוב (Biofeedback) ויזואלי, מיידי ומותאם ליכולותיו, בנוגע להצלחתו באימון המרכיבים שנבחרו לתרגול ספציפי בזמן ההליכה.
את ההסמכה הראשונית של שבעה פיזיותרפיסטים בהפעלת המערכת התחלנו כאן בבית החולים בקיץ 2007 בסדנה בת ארבעה ימים שהועברה על ידי נציגי החברה השוויצרית. במהלך השנים הוכשרו פיזיותרפיסטים נוספים בהכשרות פנימיות בבית החולים ולמעשה היום כמעט כל צוות המחלקה לפיזיותרפיה בבית החולים מוסמך להפעיל את המערכת.

היתרון המשמעותי בכך הוא שמרבית המטופלים המתרגלים הליכה על הלוקומט, עושים זאת עם המטפל האישי שלהם, המכיר את אופן ההליכה והדגשים הנדרשים בה הרבה מעבר למה שמופיע על הגרפים במסך המחשב.

פרסומים בתקשורת