כללית און-ליין
פיזיותרפיה
    מאת:
  • סיון אבנרי וזוהר דורי, פיזיותרפיסטים

אנטי גרביטי

לא רק על הירח - מסילת הליכה המאפשרת תרגול מופחת משקל

אנטיגרביטי בלוינשטיין

המערכת, הנקראת (Anti Gravity Treadmill (AGT, מאפשרת למטופלים ללכת ואף לרוץ כאשר הם מתמודדים רק עם חלק ממשקל גופם. המערכת נרכשה על ידי בית החולים בכספים מתרומה בת מאות אלפי שקלים של קרן יוסף וקריסטינה קסירר, שהתקבלה בסיוע עמותת הידידים של בית החולים, בראשותם של ארז מלצר היו"ר ושולה מליק המנכ"לית.

מדובר במסילת הליכה העטופה בבלון אויר גדול, שעל גבו מתמקם המטופל. על ידי ויסות הלחץ בבלון, קובע הפיזיותרפיסט כמה אחוזים ממשקל גופו ישא המטופל על רגליו בזמן עמידה, הליכה או ריצה. בזמן תרגול על המערכת ניתן להפחית עד 80% ממשקל הגוף של המטופל.
שיטת תרגול מופחת משקל מאפשרת גם למטופלים אשר מוגבלים ביכולת לשאת את משקל גופם, לתרגל הליכה. מטופלים רבים מוגבלים בתהליך השיקום בנשיאת המשקל על הרגליים, חלקם מסיבות אורתופדיות וחלקם על רקע חולשה. הפחתת המשקל יעילה גם למטופלים הסובלים מכאבים חריפים בזמן נשיאת משקל גופם.

Anti Gravity Treadmill.jpg 
עד כה יכולים היו המטופלים בבית החולים ליהנות מתרגול מופחת משקל בעיקר בבריכה הטיפולית, שבה על ידי תרגול בעומקים שונים, ניתן לקבוע בצורה גסה כמה משקל ישא המטופל על רגליו. כאן יכול המטפל לקבוע בצורה מדוייקת עם כמה משקל מתמודד המטופל ובשונה מהתרגול בבריכה, ההליכה על המערכת דומה במאפייניה להליכה סטנדרטית, כיוון שלא פועלים כאן כוחות ציפה או התנגדות כמו במים.
תוספת מבורכת שהורכבה פה בארץ היא זוג מצלמות – צידית וחזיתית המאפשרות למטופל לראות את רגליו בזמן אמת על גבי מסך הממוקם מולו. בדרך זו יכול המטופל לבחון את ביצועיו.
גם עבור המטפל, האפשרות לתת למטופל פידבק בזמן אמת בכל הנוגע לאיכות ההליכה שלו על גבי המסך היא חידוש מרענן.
במהלך הכנסת המערכת ליחידה לפיזיותרפיה, הודרכו והוסמכו כלל הפיזיותרפיסטים להפעלת המערכת ומאז היא פועלת ברצף.
היתרון המשמעותי בעובדה שכלל המטפלים מוסמכים להפעלת המערכת הוא בכך שמרבית המטופלים המתרגלים, עושים זאת עם המטפל האישי שלהם, המכיר את אופן ההליכה ואת הדגשים הנדרשים בטיפול. 

anti-gravity.jpg 

הבוקר לדוגמה תרגלו הליכה מטופלת מבוגרת לאחר אירוע מוחי, מטופל ומטופלת נוספים לאחר ניתוח החלפת מפרק הירך, מטופל צעיר חולה טרשת נפוצה ומטופל נוסף לאחר פגיעת חוט שדרה.
עוד פגשנו השבוע חייל שהגיע לטיפול אצלנו במרפאת הפיזיותרפיה לאחר ניתוח בברכו. מאז שנפגע אינו מצליח לרוץ ברציפות יותר משתי דקות. בטיפול הראשון הצליח לרוץ יותר מ-20 דקות ברצף ובקצב מרשים!
חשוב לציין כי מדובר בסביבת תרגול בטיחותית במיוחד. כיוון שהמטופל יושב בתוך הבלון, דרך מעין מכנסיים, הוא בטוח מפני נפילה בזמן האימון ולכן ניתן לאמן בהליכה גם מטופלים הסובלים מהפרעות במערכת שיווי המשקל.
תגובתם של המטופלים לתרגול חיובית במיוחד, במיוחד לאלה שמסוגלים לראשונה מזה זמן רב לתרגל הליכה, בזכות המערכת. אמנם זו הליכה מופחתת משקל אך בהדרגה יחזרו רובם לתרגל הליכה בנשיאת משקל גופם המלאה על רגליהם. 

 

פרסומים בתקשורת