כללית און-ליין
ניתוחי לב וחזה

הנחיות למטופל לאחר ניתוח כריתת ושט / לקראת שיחרור מבית החולים

ניתוח כריתת ושט הוא ניתוח להסרת חלק מהוושט, המהווה צינור המוליך את המזון מהפה אל הקיבה. כאשר הוושט מוסר, לרוב הקיבה מחליפה את הוושט ומחוברת בצוואר או בחזה בכדי לשמור על מעבר המזון. "מתיחה" זו של הקיבה משנה את צורתה ומיקומה בגוף. הקיבה לאחר הניתוח לא יכולה לשמש עוד כמחסן בו המזון מתחיל את תהליך העיכול. מצב חדש זה מונע את היכולת לאכול ארוחות גדולות ומשנה את סוגי המזון המתאימים לאכילה בתקופה לאחר הניתוח.

תזונה היא חלק חשוב בריפוי ומניעת ירידה במשקל לאחר ניתוח. מטופלים יכולים לחוות בחילות, הקאות, צרבת, כאב ותסמונת הצפה (Dumping). לאחר הניתוח, יתכן ומעבר המזון ותהליך הבליעה לא יהיה קל. מזונות מסוימים יכולים לחסום את הוושט או להיות קשים לבליעה. תהליך הבליעה יכול להיות מוקל על ידי לעיסת המזון היטב, אכילה מזון רך או טחון והימנעות ממזונות קשים, דביקים או סיביים. בשלבים הראשונים רצוי לפריד בין שתיה לאכילה, אך יש להקפיד על שתיה מרובה לאחר האכילה.

תלונות על צרבת וחזרת תוכן קיבה נפוצות. לעיתים יתפתח חוסר נוחות לאחר אכילת מזונות מסוימים, במיוחד מזון חומצי, שומני או חם מאוד/ קר מאוד. תלונות על העברת גזים ונפיחות נפוצות גם לאחר ניתוח. לכן, רצוי  להימנע ממזונות שידועים כגורמים לגזים ולמשקאות מוגזים.

כל אדם הוא שונה ויסבול מזונות שונים. רק את/ה יכול/ה להחליט אילו מזונות מתאים לך.

 

עקרונות תזונה לאחר ניתוח בוושט

במהלך האשפוז תתחיל/י לאכול בתחילה כלכלה נוזלית ובהמשך דייסתית/רכה.

הנחיות בסיסיות: מזון רך ולח נסבל יותר בקלות לאחר ניתוח. אכול 6 ארוחות קטנות ולא 3 גדולות. יש לשתות 6-8 כוסות מים / נוזלים ביום. אם מזון מסוים גורם לאי נוחות יש לחכות שבוע או שבועות ולאחר מכן לנסות שוב את המזון. יש לקחת נגיסות קטנות וללעוס היטב את המזון. יש להפסיק לאכול כאשר מתחילה הרגשת מלאות. רצוי לקחת מולטי ויטמין יומיים. הימנע מבגדים הלוחצים חזק באזור הבטן. הגבל/י את צריכת קפאין (קפה, תה ומשקאות קולה). בדרך כלל, משקאות נטולי קפאין נסבלים טוב יותר. הימנע/י משוקולד. יש להגביל או להימנע מאלכוהול. לשבת זקוף לאחר האכילה ולהישאר בתנוחת ישיבה במשך 45-60 דקות לאחר האכילה. יש להימנע מאכילה 3 שעות לפני השינה. יש לשתות נוזלים 30 עד 60 דקות לפני או אחרי ארוחות ולהגביל אותו ל ½ - 1 כוס. ממשקאות מוגזים יש להימנע בתחילה, כיוון שהם עלולים לגרום לגזים ונפיחות. אכלו ארוחות קטנות לעתים קרובות. יש להקפיד על מעקב משקל ולהישקל לפחות פעם בשבוע בחצי השנה שלאחר הניתוח. במידה וחלה ירידה של מעל 7-10% מהמשקל יש לפנות לרופא המטפל.

מזונות שיש להימנע: לחם / לחמניות רכות, בשרים קשים, סיביים, מזונות הגורמים לאי נוחות, מזונות עתירי סוכר

המזונות הבאים עלולים להחמיר תחושת צרבת או ריפלוקס: חלב מלא, שוקולד, מילקשייק, גלידה רגילה, פודינג שוקולד. רטבי שמנת. מרקי קרם רגילים (מוכנים עם שמנת או חלב) ומרקים על בסיס עגבניות. רטבים, שמנת כבדה, חמאה, מרגרינה, שמן, שמנת חמוצה רגילה. פירות הדר / מיצים (תפוזים, לימון, אננס, אשכולית, קלמנטינה). נענע, מנטה, פלפל חריף, חומץ, תה נענע, מזון חמוץ / מלוח / בטמפרטורה גבוה מאד או נמוכה מאד.

המזונות הבאים עלולים לגרום לגזים ונפיחות: שעועית, ברוקולי, כרוב ניצנים, כרובית, כרוב, תירס, שום, עדשים, לפת, בצל, בצל ירוק, אפונה, כרוב כבוש, פולי סויה, תפוחים, אבוקדו, אבטיח, מלון, מלון דבש, בירה, ואגוזים.

תסמונת הצפה: מתרחשת כאשר מזון לא מעוכל עובר מהר מדי מהקיבה למעי הדק. סימפטומים כגון בחילות, תחושת המלאות, גלי חום, כאבי בטן כיווצים ולאחריהם שלשול, בדרך כלל בתוך 15 דקות מתום ארוחה. אנשים מסוימים עשויים גם לחוות רמת סוכר נמוכה בדם שעה עד שעתים לאחר האוכל. מצב זה יכול להתבטא בחולשה, בחילה, הזעה, רעב, קצב לב מהיר, חרדה ורעד.

המלצות נוספות: אם אתה חווה חוסר נוחות לאחר האכילה, יש להקטין את כמות המזון בארוחה ולהגדיל את הרווח בין הארוחות. נסה למשל לאכול שלוש ארוחות קטנות ושלוש חטיפים בין הארוחות. את הארוחה האחרונה יש לאכול 1-2 שעות לפני השינה. להירגע בזמן ארוחות, לאכול לאט וללעוס את המזון היטב. כל האוכל והשתייה צריך להיות מתונים בטמפרטורה. הימנעו ממזונות קרים מאוד או קפואים וחמים מאוד. בתחילה, ייתכן שלאחר הניתוח יהיה קושי בעיכול מוצרי חלב, לכן יש להתחיל את צריכת מוצרי החלב בהדרגה. הדיאטה צריכה להיות מתונה בשומן (שומן מאט את ריקון קיבה), עשיר בחלבון, ונמוכה בפחמימות פשוטות (סוכר, ממתקים). אם התיאבון שלך ירוד וירידה במשקל מתרחשת, ניתן להשתמש בתוסף נוזלי. כדוגמאת Ensure ®,. הימנע ממזונות שהם משלשלים טבעיים כמו קפאין, תאנים, שזיפים מיובשים או שוש / ליקריץ.