כללית און-ליין
ניתוחי לב וחזה

מהו ניתוח ריאות

מהו תפקיד הריאות, מיקומן ואיך הן פועלות?

הריאות מעבירות חמצן מהאויר לדם הזורם בגוף.
הן מוגבלות ע"י בית החזה מן הצדדים ומלמעלה.
מלמטה, בין הבטן לבין בית החזה, נמצאת הסרעפת. הסרעפת היא כיפה שרירית החוצצת כאמור בין החזה לבטן,ומיקומה בגבול התחתון של הריאות.
דופן בית החזה מבפנים והצד החיצוני של הריאות מכוסים בקרום דק, קרום הצדר או הפלוירה.
בין הריאות לבין בית החזה מצוי חלל. פעולת הנשימה מתחילה בהתפשטות החזה וירידת הסרעפת, המגדילים את החלל הפנימי של בית החזה. הגדלת החלל יוצר ריק (וואקום) והריאות מתפשטות וממלאות את החלל הריק שנוצר. בפעולה זו נשאב אויר לתוך הריאות. הרפיית שרירי החזה והסרעפת מקטינה את בית החזה והריאות מתרוקנות.

 

מה קורה לריאות כשמנתחים את בית החזה?

בכל ניתוח ריאות עם פתיחת בית החזה, נפתח קרום הצדר ונכנס אויר לחלל שבין הריאה לבין דופן בית החזה. במצב זה מתקשה החולה בנשימה ויש לנקז את האויר שהצטבר בין הריאה לדופן בית החזה. לפיכך ברב המקרים, אחרי ניתוח ריאות יותקן לחולה צינור שאיבה (נקז) בין הצלעות. נקז זה מאפשר התפשטות מלאה של הריאה ובכך מקל על הנשימה.

 

איך מצליחים להמשיך לנשום אחרי ניתוח ריאה?

כל ריאה מחולקת לכמה חלקים. אונה עליונה, אמצעית ותחתונה. חלוקה זו מכתיבה את סוג הניתוח שמנותחי ריאות עוברים. ניתן לפעמים להוציא רק חלק קטן מן הריאה, לפעמים אונה בלבד ולפעמים את כל הריאה.
כאן המקום להסביר שבדיוק כמו שאפשר לחיות עם כליה אחת או עין אחת או כל איבר זוגי אחר, כך ניתן לתפקד כראוי בלי חלק מריאה או בלי ריאה שלמה.
התלונה העיקרית של מנותחי ריאה (חוץ מן הכאבים החזקים אחרי הניתוח, שעוברים בסופו של דבר) היא קוצר נשימה.
מידת קוצר הנשימה תהיה תלויה בגודל הניתוח מחד, ובמצב הריאות מאידך.
למעשנים כבדים עם מחלת ריאה כללית, ללא קשר חסיבת הניתוח יהיה תמיד יותר קשה מאשר לאנשים שלא עישנו מעולם. לעיתים יש צורך בניתוח אך מוותרים עליו בשל המצב הבסיסי הגרוע של הריאות, לכן עושים בדיקת תפקוד ריאות לפני הניתוח, כדי להבטיח שיש רזרבות גדולות דיין כדי להמשיך לתפקד אחרי הניתוח.

 

מה הן הסיבות למחלות ריאה?

 1. עישון

 2. זיהום אויר תעשייתי

 3. תהליך דלקתי

 4. גידול

 5. מחלות תורשתיות

 

מה הן המחלות הפוגעות בריאות?

 • ברונכיטיס – דלקת סימפונות
 • אמפיזמה – נפחת – הרס חללי הריאה
 • אסטמה – מחלה חסימתית של דרכי הנשימה
 • ברונכיאקטזיס – זיהום ממוקם בחלק של הריאה, הגורם לשינויים בדרכי הנשימה
 • גידולים שפירים
 • גידולים ממאירים

 

עישון, עישון, עישון ועוד פעם עישון!

זו הסיבה העיקרית לרב מחלות הריאה הרציניות !!!
אמפיזמה, ברונכיטיס כרונית וסרטן הריאות — כולן נגרמות בראש ובראשונה ע'י עישון סיגריות. זאת בלי להזכיר שמחלות לב ומחלות של כלי הדם נגרמות אף הן מעישון סיגריות.
מכל מקום, אף פעם לא מאוחר להפסיק לעשן והפסקה של העישון מיטיבה עם כל חולה בכך שמיד נפסק הנזק המתמשך שגורם העישון.
חשוב במיוחד לא לעשן לפחות שבועיים לפני הניתוח, כיוון שתוך שבועיים מתרפא הציפוי העדין של דרכי הנשימה שנהרס ע'י העישון. אם מגיעים לניתוח עם דלקת פעילה של רירית הסימפונות כפי שגורם העישון, הסיכוי לסיבוך אחרי הניתוח, כגון דלקת ריאות חמורה, גדול מאד.

 

גורמים אחרים למחלות ריאה:

חשיפה תעסוקתית לאסבסט, וסוגים מסוימים של כימיקלים

שחפת בעבר, עם היווצרות צלקות

דלקת ריאות חמורה בגיל הילדות

מחלות תורשתיות כמו ציסטיק פיברוזיס


מחלות הריאה השכיחות והטיפול בהן:

מחלות של קרום הריאה:
אם הקרום נפרץ תגרם אוורת בית החזה (פנומותורקס).
הטיפול יבוצע ע"י החדרת נקז בין הצלעות כדי להוציא את האוויר ולאפשר לריאה להתפשט מחדש.
אם יש דלקת בקרום או שהוא נגוע בתאים סרטניים נוצר נוזל בחלל בית החזה.

 

מחלות של דרכי הנשימה:

המחלות העיקריות בדרכי הנשימה הינן דלקות וגידולים. כפי שציינו כבר העישון הינו הגורם העיקרי לדלקת בדרכי הנשימה וגם לסרטן הריאות.

 

ברונכיאקטזיס:

זו מחלה של הרס והרחבה של דרכי הנשימה על רקע זיהום כרוני.
המחלה גורמת להפרעה חסימתית בדרכי הנשימה. אם המחלה ממוקמת בחלק מוגדר של הריאה, הטיפול הטוב ביותר עבורה לפעמים הינו ניתוחי והרחקת החלק הנגוע של הריאה, כדי למנוע קלקול החלקים הנותרים הבריאים של הריאה ע'י החלק החולה.

 

גידולים בריאה:

חלק מהגידולים בריאה הינם שפירים, כלומר גידולים שאין סכנה של התפשטות בגוף בצורת גרורות. אבל גם גידול שפיר יכול להפריע ע'י סתימה של ברונכוס וגרימת זיהומים ודלקות חוזרות באותו חלק של הריאה אליו מוביל הברונכוס. הטיפול יחייב את הוצאת הגידול עם חלק מן הריאה.
לעיתים עוברים ניתוח ריאות להסרת גידול בלי לדעת אם הוא שפיר או ממאיר. הדבר קורה כאשר הגידול קטן מאד ולא ניתן לקלוע בו במחט מאבחנת או שהוא עמוק בתוך הריאה ולא ניתן לאבחן אותו בלי להוציא אותו. חלק מהגידולים האלה יהיה שפיר.
לפי הסטטיסטיקה שלנו יותר מ 50% מהמקרים יהיו ממאירים, ובנסיבות אלו הוצאת גידול ממאיר בשלב כה מוקדם מונע בצורה טובה הישנות של המחלה.
רב החולים המגיעים לניתוח ריאות בשל גידול ממאיר יודעים את האבחנה שנעשתה לאחר בדיקות מקדימות. במקרים אלו יוסר בניתוח חלק מהריאה, כלומר אחת האונות שבה נמצא הגידול. לפעמים אי אפשר לכרות את האונה בלבד וחייבים לכרות את כל הריאה.

 

ברונכיטיס כרונית:

זו דלקת כרונית של דרכי הנשימה עם שיעול ופליטת ליחה בייחוד בחודשי החורף.
כאשר המחלה מתקדמת מופיע גם קוצר נשימה במאמץ, ובשלב מאוחר יותר קוצר נשימה גם במנוחה.
הטיפול הוא ע'י תרופות וע'י הפסקת עישון. מחלה זו אינה ניתנת לריפוי באמצעות ניתוח והיא מוזכרת כאן בשל העובדה שחלק גדול מהחולים הבאים לניתוח סרטן הריאות על רקע של עישון, סובלים בד בבד מברונכיטיס כרונית או אמפיזמה.
המחלות של דרכי הנשימה, גורמות למה שקרוי 'הפרעה חסימתית' של הנשימה וזו מקשה על המנתח והמרדים בזמן הניתוח.
על החולה היא מקשה בשלב ההחלה המוקדם וכן על פעילותו הגופנית לאחר ההחלמה.

 

אמפיזמה:

זו מחלה חסימתית של הריאה, אך הבסיס לחסימה הוא הרס רקמת הריאה בעיקר בשל עישון כבד.
עם הרס הרקמה מתמוטטות דרכי הנשימה ולמעשה נוצרת הפרעה חסימתית. מחלה זו דומה לברונכיטיס כרונית.
במקרים כאלה מבצעים ניתוח קטן כדי לקבל דוגמה של רקמת ריאה, בגודל המאפשר אבחון מדויק. על סמך אבחון זה קובעים את הטיפול הרצוי לכל חולה.

 

קצרת (אסמה):

מחלה זו שכיחה מאד וגורמת אף היא להפרעה חסימתית של דרכי הנשימה.
עישון מחמיר מחלה זו. אדם עם קצרת צריך לפעמים לעבור ניתוח ריאות ואז יש להכין אותו לניתוח באופן מיוחד.
קצרת שונה ממחלות חסימתיות אחרות בכך שניתן לטפל בה ביעילות באמצעות טיפול תרופתי. לכן מדברים עליה כמחלת ריאות חסימתית הפיכה !
הרבה אנשים עם מחלות חסימתיות לא הפיכות, מאובחנים באופן לא מדויק כסובלים מקצרת. את ההבחנה המדויקת עושים בבדיקה של תפקודי הריאה ולכן כל מנותחי הריאות עוברים בדיקה זו, והטיפול בהם לקראת הניתוח נקבע בהתאם.

  

ברונכיאקטזיס:

זו מחלה של הרס והרחבה של דרכי הנשימה על רקע זיהום כרוני.
המחלה גורמת להפרעה חסימתית בדרכי הנשימה. אם המחלה ממוקמת בחלק מוגדר של הריאה, הטיפול הטוב ביותר עבורה לפעמים הינו ניתוחי והרחקת החלק הנגוע של הריאה, כדי למנוע קלקול החלקים הנותרים הבריאים של הריאה ע'י החלק החולה.

 

להלן רשימת הבדיקות והניתוחים המבוצעים במחלקתנו:

אם הוזמנת לצורך בדיקה או ניתוח, ברר זאת עם הרופא. בדרך כלל מבוצעות הבדיקות לפי הסדר הרשום מטה.

ברונכוסקופיה – בדיקת ריאות המתבצעת בהרדמה מקומית, בעזרת צינור דק וגמיש שבקצהו מכשיר אופטי המאפשר למנתח לראות את פנים דרכי הנשימה.

מדיאסטינוסקופיה – מתבצעת בהרדמה כללית, בעזרת צינור קשיח שבקצהו מכשיר אופטי באמצעותו יכול המנתח לקבוע את מצבם של בלוטות הלימפה הממוקמות מסביב לריאה.

תורקוספיה - בדיקת קרום הריאה וחלל בית החזה בעזרת מכשיר אופטי.
סוג ניתוח זה מתבצע היום במחלקה באמצעות מכשירים אופטיים משוכללים, הכוללים מצלמת טלויזיה זעירה ומערכת וידאו.

לקיחת ביופסיה מהריאה – ניתוח קטן המבוצע בבית החזה. המנתח יקח דוגמא מהרקמה, כאשר החולה מורדם. כאשר תתעורר תמצא שיש לך צינור ניקוז שישאר איתך בין 24 ל 48 שעות.
דגימת רקמות (ביופסיה), בעזרתה נוכל לקבוע את האבחנה, תישלח לבדיקת מעבדה, והתשובה תגיע למנתח כעבור כשבועיים.

כריתה חלקית או שלמה של הריאה – ניתוח זה הינו התערבות כירורגית גדולה המתבצעת באמצעות חתך בין צלעי להסרת גידול או תהליך זיהומי מהריאה.
החולה יוצא מחדר ניתוח כשלגופו 1-2 צינורות ניקוז. צינורות אלו מחוברים לבקבוק שומר ואקום הנמצא ליד המיטה.
תהליך זה נמשך יומיים או יותר, במהלכו מקבל המטופל תרופות משככות כאבים באמצעות ציוד מיוחד, כשהמטרה להבטיח שליטה מירבית על הכאב

כריתה של גידולים במיצר (חלל בין שתי הריאות) – זהו ניתוח גדול במטרתו הוצאת גידול מהמיצר. הניתוח נעשה דרך חתך קדמי ואורכי.

כריתה של גרורות בריאות – ידוע לנו שמספר גידולים במקומות שונים של הגוף כגון : מעי, עצמות וכו' שולחים גרורות לריאות. הגרורות עשויות להופיע בודדות או מרובות ולפעמים יש צורך להרחיקן. בדרך כלל אם הגרורות מופיעות בשתי הריאות מבצעים ניתוח בשני צדדים באותו זמן.

הקטנת נפח הריאה – זהו ניתוח חדשני לטיפול בנפחת הריאה (אמפזימה) בשלבים מתקדמים.
הניתוח מוצע לחולים המגיעים לשלב מתקדם של המחלה. לקראת הניתוח נעשית פעולת הכנה ממושכת של שיפור ושיקום נשימתי. החולה מוזמן לניתוח המתבצע דרך חתך אמצעי קדמי. מנתחים את שתי הריאות ומקטינים את נפחן בעזרת 'שדכנים'.
כתוצאה מן הניתוח שרירי הנשימה מקבלים כל ובית החזה מקבל גמישות ומבנה חדשים. בדרך זו מאפשרים לחולה לחזור לתפקוד ולאיכות חיים טובה יותר. המנותחים אמורים לחזור לחיי שיגרה.