כללית און-ליין
ניתוחי לב וחזה

בלב בטוח - לקראת ניתוח לב פתוח

​מהו ניתוח לב?

תפקידו של הלב ומטרות הניתוח:

גוף האדם, לצורך תפקודו, זקוק כידוע בנוסף למזון גם לחמצן. בעוד מערכת העיכול מספקת את המזון הנדרש, מספקות הריאות את החמצן.
החומרים הנספגים במערכת העיכול ובריאות צריכים להגיע לאיברים שונים בגוף והמערכת שמסייעת להם הינה מערכת הדם. הדם זורם אל האיברים בתוך עורקים וחוזר מהאיברים ללב בוורידים. תפקידו של הלב במנגנון זה הוא כשל משאבה: משאבה שמזרימה את הדם אל הגוף והריאות וחזרה ללב.
הלב בעצמו הינו שריר וגם הוא, כשאר איברי הגוף, צורך חמצן. חמצן זה מגיע אל הלב דרך עורקים כליליים שונים שיוצאים מעורק גדול הנקרא אבי העורקים ( aorta).
בלב עצמו ישנם מסתמים המכוונים את זרימת הדם לכוון הרצוי. פגיעה בכלי הדם שמספקים דם וחמצן ללב על ידי טרשת העורקים גורמת למחלת לב איסכמית. במצב זה יש היצרות או חסימה של כלי הדם המספקים דם ללב ( כלי הדם הכליליים), דבר המתבטא בתעוקות חזה ( pectoris angina ) ו/או קוצר נשימה.
חסימה בכלי דם אלה עלולה לגרום לנזק בשריר הלב ומצב זה נקרא אוטם שריר הלב (myocardial infarction).
כמו לכל משאבה יש בלב מסתמים חד כיווניים שמכוונים את זרימת הדם לכיוון הרצוי. פגיעה במסתמים אלו יכולה לגרום להיצרות המסתם וקושי בזרימת הדם דרכו או לאי- ספיקה של המסתם, כלומר הדם דולף לכוון הלא נכון, דבר המתבטא בדרך כלל בחולשה וקוצר נשימה.

שתי המחלות גורמות בסופו של דבר לנזק של שריר הלב ולפגיעה בתפקודו.