כללית שלי
מרפאות חוץ

יצירת קשר

​טלפונים:
03-9258310​
03-9258312
פקס: 03-9258388

שעות פעילות

​א'-ה' 8:00-15:00
ו' 8:00-12:00

מיקום

​מרפאת מבוגרים גהה, קומה 2, חדרים 207, 208

מרפאה לטיפול התנהגותי-קוגנטיבי בהפרעות חרדה

מנהל המרפאה: ד"ר שי גור

​​​מהו טיפול קוגניטיבי-התנהגותי
Cognitive Behavior Therapy - CBT?

בשנים האחרונות גובר העניין בטיפולים שמבוססים על ראיות (Evidence-based) ברפואה, הערכת יעילות טיפולים מתבססת מאד על גישה זו. מבין הפסיכותרפיות, פסיכותרפיה קוגניטיבית-התנהגותית (Cognitive-Behavior Therapy- CBT) להלן CBT, הינו הטפול הפסיכולוגי העיקרי שמתבסס על ראיות. בזכות תרומתה המוכחת, CBT בססה לה מקום של כבוד בשלושת ​העשורים האחרונים. מדובר בפסיכותרפיה לבעיות נפשיות ומהרווחות ביותר, שמוכרת כיום כטיפול הבחירה למגוון רב של הפרעות.


אפיוניה בהשוואה למרבית הגישות הפסיכוטרפויטיות המסורתיות האחרות הינם:

• התמקדות בטיפול בהפרעה הנפשית 

• קצר - מועד

• הישגי הטיפול נבחנים במונחים אופרטיביים ומדידים

• יעילות גבוהה ומוכחת למגוון רב של הפרעות נפשיות

• היעילות הינה לטווח קצר ונשמרת לטווח ארוך

• היעילות גבוהה גם בהשוואה לטיפולים תרופתיים מבוססים

• יעילות גבוהה מוכחת בקבוצות גיל שונות

• נפוצה במרבית המדינות המפותחות. 

ל- CBT ביסוס מדעי-מחקרי חזק על יעילותה בהפרעות פסיכיאטריות ופסיכולוגיות מגוונות. בכתבי העת המובילים בפסיכיאטריה ובפסיכולוגיה מופיעים דיווחים אודות הרלבנטיות הגבוהה שלה בהפרעות נפוצות כגון הפרעות חרדה, כגון: פוביות ממוקדות, חרדה חברתית, כפייתיות, התקפי אימה ואגורפוביה, תסמונת בתר חבלתית והפרעת חרדה כללית. כמו כן חרדת בריאות. 

הביסוס המדעי של CBT רב ביותר במגוון הפרעות החרדה, ושורה של מחקרים מצביעים על כך ש- CBT הינו הטיפול הפסיכולוגי המיטבי שתוקף עבור הפרעות אלה. כן מוכחת יעילותו בטיפול בדיכאון, בהפרעות אכילה מסוג בולימיה בהפרעות סומטופורמיות, וכן בהפרעות אישיות.
יש לאחרונה אפילו דיווחים על יעילות CBT במצבים פסיכוטיים. מספר רב של מחקרים מבוקרים מצביעים על כך ש CBT יעיל גם בהפרעות חרדה בקרב ילדים. יתר על כן, ישנן ראיות כי לאורך זמן CBT יעיל יותר מאשר הטיפולים התרופתיים (בעיקר בהפרעות חרדה) שבהפסקתם נשנות יותר הבעיות הנפשיות. היות וחלק ניכר מההפרעות הנפשיות שהוזכרו הינן כרוניות, יש בכך יתרון ברור.

מטרות היחידה

1. לאבחן ולטפל בסובלים ממגוון הפרעות חרדה

2. לקדם CBT במרכז בריאות הנפש גהה

3. לקדם מחקר בהפרעות חרדה וב CBT

4. להרצות וללמד אנשי מקצוע ומתמחים על CBT בהפרעות חרדה

5. לסייע למתמחים במרכז ללמוד CBT


אוכלוסיית המטופלים

מטופלים שסובלים מהפרעות חרדה שונות (פוביות, התקפי פאניקה ואגורפוביה, חרדה חברתית, כפייתיות וחרדת בריאות), פעמים רבות נלוות להפרעות החרדה דיכאון או דכדוך.  אנו מטפלים בגילאי 18 ועד 65.


מטפלי היחידה

מומחים ב CBT בהפרעות חרדה ומוכרים כמדריכים מטעם משרד הבריאות וכמדריכים ומומחים באיט"ה (האיגוד הישראלי ל CBT).


פעילות טיפולית

היחידה להפרעות חרדה במרכז לבריאות הנפש גהה שמה לה למטרה לספק את הסוגים היעילים ביותר של פסיכותרפיה לכמות הגדולה ביותר של אנשים. אנו מקבלים טווח גילאים רחב ומכל רחבי הארץ. לתשומת ליבכם, מאחר והפניות לטיפולים קבוצתיים רבות, התור יחסית ארוך ויש להתאזר בסבלנות.

כיום קיימות ביחידה קבוצות טיפוליות לשלוש הפרעות חרדה שכיחות באוכלוסייה:

קבוצה לסובלים מחרדה חברתית בהנחיית יואב בליי.  הקבוצה מקיימת 18 מפגשים בני שעה וחצי כ"א, אחת לשבוע.

חרדה חברתית היא הפרעת חרדה מאפיינת אנשים אשר מגע עם אחרים גורם להם למצוקה קשה. מכיוון שמפגש בין-אישי הוא ציר מרכזי בהתפתחות האדם, וכולנו מתנהלים לרוב בסביבה בין-אישית, הפרעה זו מקשה על החיים בתחומים רבים, כמו יחסים עם אנשים, לימודים ועבודה. אנשים הסובלים מחרדה חברתית נמנעים מסיטואציות חברתיות ו/או מביצוע פעילויות בפומבי החושפות את האדם לביקורת או לשיפוט של אחרים. החשש מהתנהגות מבישה או מהשפלה בסיטואציות חברתיות גורם תחושות גופניות לא נעימות כמו דופק מואץ, הסמקה, הזעה, רעד וגמגום.

הטיפול הפסיכולוגי העיקרי הוא קוגניטיבי-התנהגותי (CBT - Cognitive Behavioral Therapy) ומטרתו לשנות את הגורמים הפסיכולוגיים שמשמרים את ההפרעה, כגון ההימנעות מפעולות ומצבים חברתיים, צורת החשיבה והטיות הקשב. במרכז לבריאות הנפש גהה קיימת זה כ-20 שנה מרפאה ציבורית ייחודית והיחידה בארץ שמתמחה באבחון, טיפול ומחקר בחרדה חברתית. אנו מטפלים בקבוצות המאפשרות למידה מעמיתים ותנאים טובים לתרגולי חשיפה למצב החברתי המאיים.

פנייה לטיפול בקבוצת החרדה החברתית: יש לפנות לדוא"ל: anxiety@clalit.org.il  או לטלפון: 03-9258312/372 בימים ג', ד', ה'. הפונים לטיפול בחרדה חברתית יקבלו בדוא"ל או בדואר שאלונים למילוי, אותם ניתן להוריד באמצעות הקלקה כאן. יש לשלוח את השאלון בחזרה ליחידה. לאחר מכן יוזמנו לראיון ראשוני. לאחר הריאיון הפונים ישובצו לקבוצות טיפוליות לחרדה חברתית.

קבוצה לסובלים מהפרעה טורדנית-כפייתית (Obsessive Compulsive Disorder - OCD) בהנחיית  ד"ר דניאל וכטר. הקבוצה נפגשת אחת לשבוע, כל מפגש בן שעה וחצי. אנשים הסובלים מ-OCD  מרגישים צורך לבדוק דברים כל הזמן, לבצע טקסים באופן חוזר ונשנה, או יש להם מחשבות טורדניות שהם לא מצליחים להיפטר מהן. יש להם קושי ממשי לשלוט במעשים או במחשבות המציקות. פעילויות אופייניות כוללות רחיצת ידיים, ספירת דברים או תנועות, ובדיקות שחוזרות על עצמן. רוב הסובלים מ- OCD מבינים שהפעילויות האלה חסרות היגיון אך למרות זאת, הם אינם מסוגלים להפסיק ללא טיפול.

טיפול קבוצתי בגישה קוגניטיבית-התנהגותית נמצא יעיל ביותר בהקלת תסמיני ה- OCD. הטיפול כרוך בחשיפה הדרגתית לגורמי ה-OCD  תוך כדי מניעת התגובה החזרתית או הטקסים.

פנייה לטיפול בקבוצת ה-OCD: יש לפנות לדוא"ל: dvachter@clalit.org.il  או לטלפון: 03-9258312, 03-9258372 בימים  ב', ג', ד'.


קבוצה לסובלים מהפרעות פאניקה בהנחיית ד"ר טוביה וינברגר. סדרה של 8 מפגשים שבועיים, כל מפגש בן שעה וחצי.

מהי הפרעת פאניקה? זו הפרעה מקבוצת קשיי החרדה המאופיינת בהתקפי אימה בלתי צפויים. התקפים אלה כוללים תחושות פחד קיצוני המלוות בתחושות גופניות כגון דפיקות לב, הזעה מוגברת, רעד, קוצר נשימה והרגשה שמשהו רע עומד להתרחש. יש דאגה מתמדת מהישנות התופעה והימנעות להיות במקומות בהם היא קרתה בעבר. כתוצאה מכך, יש אנשים המפחדים לצאת מסף ביתם. טיפול קוגניטיבי-התנהגותי בקבוצה כולל למידה על הפרעת הפאניקה, עבודה על המחשבות הנלוות והתחושות הגופניות המטרידות, ותכנון חשיפות מדורגות המתאימות אישית לכל משתתף ומאפשרות לו להשתלט על האימה ולחזור לתפקוד תקין.

פנייה לטיפול בהפרעות פאניקה: יש לפנות לדוא"ל: anxiety@clalit.org.il  או לטלפון: 03-9258312/372 בימים  ב', ג', ד', ה'. הפונים לטיפול בהפרעת פאניקה יזומנו לריאיון אישי עם המנחים.

פעילות מחקרית

במרפאה נעשית עבודה מחקרית באופן שוטף, בשיתוף פעולה עם מיגון מוסדות: אוניברסיטת ת"א, אוניברסיטת בר-אילן, המרכז האקדמי רופין ועוד. למרפאה שורה של פרסומים על מחקרים שבוצעו בה ושפורסמו בכתבי עת חשובים.


פונים למרפאה
היחידה היא על-אזורית ומקבלת לטיפול פונים מכל רחבי הארץ ומכל הקופות. הטיפולים הינם ללא תשלום. 


דרכי הפנייה: עצמית או על ידי הפנייה של רופאי משפחה, פסיכיאטרים ופסיכולוגים.
יש להצטייד בטופס 17 ממרפאתך לצורך אבחון וטיפול ביחידה.

הצוות הרפואי


​מנהל המרפאה: ד"ר שי גור

פסיכולוגים:
ד"ר דניאל וכטר - פסיכולוג קליני מדריך - אחראי ביחידה​
יואב בליי - פסיכולוג קליני

מחפשים מחלקה או מרפאה?

​​​​​הקליקו ​כאן​ לרשימת כל היחידות הרפואיות

יש לכם שאלה?

​​​​צרו איתנו קשר​ ונשמח לסייע ולעזור