כללית און-ליין
אודות

דבר המנהל

​גולשות וגולשים יקרים,

הגעתם לאתר המרכז האוניברסיטאי לבריאות הנפש גהה מקבוצת הכללית.

חזון המרכז הוא להוביל את תחום בריאות הנפש בישראל ומחוצה לה בתחום האבחון, הטיפול, המחקר וההוראה מינקות עד זק​נה תוך דגש על חמלה למטופל ושירותיות גבוהה.


כדי להוביל את תחום בריאות הנפש אנו עוסקים בשיפור מתמיד של תפיסת הטיפול והשירות שלנו ומחפשים בכל רגע את האתגר הבא, החידוש המקצועי והשירות המשופר תוך הקשבה רגישה לצרכי לקוחותינו המתמודדים עם קושי נפשי.

האדם הסובל מהפרעה או מחלה נפשית נמצא במפגש עמנו ברגעי שפל בחייו, עיתים כשהוא מאבד את תפקודו, מעמדו, מקום עבודתו ותמיכת קרוביו. המחלה הנפשית מלווה בסטיגמה חברתית ההופכת את ההתמודדות לקשה עוד יותר. חלק קטן מהמתמודדים עם המחלה הנפשית חשים יאוש רב, מוצפים דחפים אובדניים ותוקפניים וזקוקים לטיפול אינטנסיבי במסגרת אישפוז. אנו מחויבים להקל על סבל זה בכל דרך אפשרית ולעשות הכל שהמפגש עם מערכת בריאות הנפש לא יוסיף קושי נוסף.

כהנהלה חדשה אנו רואים לעצמנו שליחות בשינוי הסטיגמה ועידוד השקיפות בנושא ההפרעות הנפשיות ומחויבים להוביל מהלך כלל ישראלי של קבלת האדם הסובל מקושי נפשי כשווה זכויות שאינו צריך להתבייש במחלתו וזכאי לכל האמפתיה והתמיכה ללא צורך בבושה או הסתרה. חשוב לנו שכולם יבינו שההפרעות והקשיים הנפשיים נפוצים, קיימים בכל מגזר מעמד וקבוצה, וכולנו זקוקים מידי פעם לתמיכה וסיוע נפשי כדי להתמודד ולהמשיך הלאה מול אתגרי החיים.

המרכז מכיל מגוון שירותים ייחודי מסוגו בישראל ואף מחוצה לה. גהה מונה ארבע מחלקות אישפוז למבוגרים: שתיים סגורות, אחת פתוחה עם התמחות בפסיכיאטריה של הזקנה ואחת מחלקה גמישה שיקומית. בנוסף, מחלקה אחת סגורה לנוער, שלוש מחלקות לטיפול יום (לילדים, נוער ומבוגרים) וחמש מרפאות חוץ: מרפאת חוץ לילדים ונוער, מרפאת חוץ למבוגרים, מרפאה פסיכוסומטית ויחידה להפרעות קשב וריכוז ואף מרפאה לגיל הינקות המטפלת בתא משפחתי הכולל תינוק עד גיל 3 המגיע עם תסמינים של מצוקה נפשית והוריו.

צוות העובדים מונה כ-370 אישה ואיש ו-200 מתנדבים המהווים קבוצה ייחודית של אנשים חמים הרואים בעבודתם שליחות אנושית וציבורית. הם עובדים בתנאי שחיקה קשים אך לא נותנים לקושי זה לפגוע ברמת השירות והחמלה למטופלים. אני גאה לעמוד בראש קבוצה זו ולהובילה לשיאים חדשים באיכות הטיפול והשירות.

​המרכז מסונף לפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב. אנו גאים בצוות הוראה אקדמי מוביל הכולל ששה פרופסורים (חמישה ברפואה ואחת בעבודה סוציאלית), כמאה דוקטורים בתחומים שונים, חמישה מרצים בכירים ששה מרצים ומספר רב של מדריכים קליניים, מדריכים בפסיכותרפיה, בעו"ס קלינית ובריפוי בעיסוק. צוות זה עוסק בהוראה ומחקר פורץ דרך בתחומי הפסיכיאטריה, הפסיכולוגיה, הסיעוד, העו"ס והרב"ע. אנשינו מובלים איגודים ישראלים אירופאים ובינלאומיים בתחום.

בשנה הקרובה נפתח בתחומנו מרכז יום לילדים ונוער הגדול בישראל שיכלול מרפאת ילדים ונוער, מחלקת יום לנוער ומיון ילדים ונוער במבנה גדול ומרווח שנבנה תוך חשיבה על צרכי המטופל הקטין ומשפחתו.

הקמנו עמותת ידידים חדשה למרכז הכוללת רשימה של מובילי דיעה, אנשי עסקים ואנשי תקשורת שיסייעו לנו בשינוי הסטיגמה ובגיוס תרומות לשיפור איכות הטיפול ואיכות החיים של מטופלינו. המעונינים לתרום לעמותת הידידים יכולים לעשות זאת דרך הלינק המצורף.

בחודשים הקרובים נתחיל בשירות חדש של טיפול בגרייה אלקטרומגנטית TMS, המהווה תחליף לטיפול בנזעי חשמל ואינו מצריך הרדמה. המכשור נרכש מכספי תרומה וינתן למאושפזים ללא תשלום. אנו שוקדים על פיתוח מרפאה לגרייה מוחית באמצעות אלקטרודה מושתלת (DBS).


באתר זה מבקרים כרבע מיליון איש בשנה. מצאנו שרוב הגולשים מחפשים מידע כללי על בריאות הנפש, מידע על מחלקות ומרפאות החוץ של המרכז ועל טיפולים ותרופות פסיכיאטריות.


ב-1.7.15 עובר תחום בריאות הנפש בישראל מהפכה עם כניסת הרפורמה הביטוחית שתעביר את האחריות לטיפול בתחום הבריאות הנפשית לידי קופות החולים. הכללית, הקופה היחידה המחזיקה בשני מרכזים לבריאות הנפש ובמספר הרב ביותר של מרפאות בקהילה כבר ערוכה ומוכנה לתת שירות בתחום חשוב ומשמעותי זה. המרכז לבריאות הנפש גהה מוביל מהלכים בתחום הרפורמה בבריאות הנפש ועוסק בחודשים האחרונים בהתאמתו לעידן הרפורמה.

אני מקווה כי הביקור באתר יהיה מועיל ומלמד וישנה משהו בתפיסות החברתיות הקודמות הסטיגמטיות על מרכז לבריאות הנפש, על הטיפולים ויותר מכל על המטופלים וההפרעות עמם הם מתמודדים.


בברכה,

פרופ' גיל זלצמן

מנהל המרכז לבריאות הנפש גהה

מחפשים מחלקה או מרפאה?

​​​​​הקליקו ​כאן​ לרשימת כל היחידות הרפואיות

יש לכם שאלה?

​​​​צרו איתנו קשר​ ונשמח לסייע ולעזור