כללית און-ליין
המטופל ומשפחתו

סדרי אשפוז- מחלקות מבוגרים

​​מיון

מחלקות המבוגרים כוללת מחלקת מיון, ארבע מחלקות אשפוז מלא - מחלקות פתוחות מחלקה ב' ומחל​קה ה' ומחלקות סגורות מחלקה א' ומחלקה ג'; סה''כ 166 מיטות; מחלקת אשפוז יום - מחלקה ח' ומרפאת חוץ. 
יחידות האשפוז השונות הנן מעורבות בהן נשים וגברים אם כי קיימת הפרדה בסיסית הכוללת לינה בחדרים שונים, שירותים ומקלחות נפרדים.

חדר ה​מיון פתוח 24 שעות ביממה לכל פנייה. כל הפונה למיון עובר תחילה הערכה פסיכיאטרית שבסופה מתרשם הרופא/ה הבודק/ת האם התערבות פסיכיאטרית אכן יכולה לתרום לטיפול בהפרעה שבעטייה פנה הנבדק לחדר המיון. במידה וכן - נדרשת ומתקבלת החלטה על הצורך באשפוז או, לחלופין, הפנייתו של הפונה לגורמים רלונטים אחרים בקהילה.

במידה וקיים צורך לאשפוזו של הפונה למיון אזי המחלקות השונות קולטות מאושפזים על פי חומרת ההפרעות מהן סובלים החולים ולפי חלוקה אזורית. במחלקות א' ו-ה' מתאשפזים חולים מאזור רמת-גן, גבעת שמואל וצפון תל-אביב (צפונית לנחל הירקון), מחלקות ב' ו-ג' קולטות חולים מאזור פתח-תקווה רבתי, מחלקת יום מקבלת חולים מהאזור הגיאוגרפי הקרוב למרכז בריאות 
הנפש גהה ואילו מרפאת החוץ משרתת את אוכלוסיית פתח-תקווה רבתי. 

צוות העובדים:

צוות העובדים במחלקות המבוגרים כולל רופאים, אחים ואחיות, פסיכולוגים, עובדים סוציאלים, מרפאות בעיסוק ועובדי מנהל ומשק. לכל מטופל (בין אם באחת המחלקות או במרפאת החוץ) נקבע מטפל אישי השייך לאחת מהדיסיפלינות המוזכרות לעיל, אשר מרכז את כל הפעילות הטיפולית הקשורה למטופל והיינו נגיש למטופל ולמשפחתו. במקביל, לכל מטופל ממונה רופא פסיכיאטר האחראי על הטיפול התר​ופתי (אם נדרש) והעובד ישירות מול המטפל האישי שהוקצה 
למטופל. כמו כן יכול כל מטופל לפנות בכל עת לצוות הסיעודי המאייש את המחלקות השונות 24 שעות ביממה ואלה יעשו כמיטב יכולתם לעזור בהתאם לנסיבות. 
לאחר שעות העבודה המקובלות מאויש בית החולים בכל עת על ידי רופאים תורנים, אחים ואחיות ואנשי מקצוע כוננים ממגוון התחומים הטיפוליים הזמינים לקריאה ולייעוץ בכל בעיה שתיוצר.  פניות, בקשות ותלונות למנהלי המחלקות השונות ניתן להעביר באמצעות המטפל האישי או באופן ישיר (לאחר תאום מוקדם דרך מזכירת המחלקה) והנ''ל יענו בהקדם האפשרי.

נוהלי שגרה במחלקות השונות:

ככלל, נוהלי השגרה דומים בכל מחלקות האשפוז ויחידת ההשהייה אם כי לכל מחלקה או יחידה קיימים במקביל גם מס' מועט של נוהלי שגרה ייחודיים המתאימים לאופי המחלקה, לאוכלוסיית החולים המאכלסת אותה ולאילוצים זמניים. כל מאושפז או מטופל אמבולטורית במרפאת החוץ עובר הערכה פסיכיאטרית מקיפה (בנוסף לבדיקה שעבר במיון) על ידי צוות רב-מקצועי בראשות מנהל המחלקה או רופא בכיר אחר בעת הפנייתו הראשונה למחלקה/מרפאה. לאחר הערכה פסיכיאטרית זאת מגובשת הגישה הטיפולית והמטופל (ובני משפחתו בהתאם לנסיבות) מיודעים לגבי אופי הטיפול המומלץ, יתרונות וחסרונות מול אלטרנטיבות טיפוליות אחרות והערכה גסה לגבי משך הטיפול ואופיו.

במקרה של מטופל במרפאות החוץ – יוחלט על האלטרנטיבה הטיפולית המתאימה ביותר (פסיכותרפיה איניבידואלית/משפחתית/קבוצתית, טיפול תרופתי רלוונטי, טיפול בהרפיה, טיפול שיקומי או כל שילוב מבינהם בהתאם לצורך) ויקבע תור להמשך המפגשים האמבולטורים עם מטפלו האישי.

סדר היום במחלקות השונות מגוון וכולל בין השאר:

*שיחות עם המטפל האישי על פי הצורך הטיפולי ולפרקים גם עם אנשי צוות רלונטים נוספים.
*שיחות קבוצתיות בנוכחות צוות רב-מקצועי.
*בדיקות רפואיות שונות והפניות לייעוץ רופא מומחה שאינו פסיכיאטר (נוירולוג, פנימאי, קרדיולוג, רופא עיניים וכו') בכל מקרה בו מתרשם הצוות הרפואי מהצורך בכך.
*ביקור רופאים (בדרך כלל אחת לשבוע).
*טיפול ברפוי בעיסוק. פעילויות אלו מגוונות וכוללות, בין השאר, אבחון והערכה תפקודית, ביצוע עבודות שונות המותאמות ליכולתו של המטופל ולשיקולים קליניים רלונטים, שימוש במחשב והשתתפות בקבוצות משימה ויצירה שונות.
*יציאה לפעילויות חברתיות מחוץ לבית החולים.
*פעילות חברתית בתחומי המחלקות או בחצרות בית החולים, כולל משחקי חברה שונים בסיוע מתנדבים מחוגים שונים באוניברסיטה (בעיקר בשעות אחה''צ).
*זמן פנאי המוקדש בדרך כלל למנוחה, ביקורי קרובים, שיחות טלפון עם משפחה/ידידים, צפייה בטלוויזיה וכו'.

הכללים החלים על המאושפזים במחלקות האשפוז השונות (מחלקת יום, השהייה והמחלקות הסגורות והפתוחות) משתנים עם ההטבה הקלינית במצבו ועם השיפור בתפקודו היומיומי; ככלל, ככל שמצבו של המטופל משתפר אזי מרחב פעילותו גדל, מוצעות לו יותר שעות חופשה, ובמידת הנדרש מוצעת למטופל תוכנית שיקומית שחלקה ניתנת במהלך האשפוז ואחר כך ניתן להמשיך בה במרכזי שיקום הנמצאים בקהילה.
ביקורי משפחות וידידים הם בעלי ערך רב למטופל ובהחלט מעודדים על ידי הצוות הרפואי. במידת האפשר, ולפי תאום מראש עם הצוות המטפל, מומלץ גם על ביקורי ילדים קטנים ותינוקות. בד''כ זמני הביקור גמישים אם כי קיימת העדפה לביקורים בשעות הפנאי של המטופלים (אחה''צ) ולא יאוחר מהשעה 20:00 בערב. מידי זמן ובהתאם לנסיבות מתקיימות במחלקות השונות קבוצות הורים/משפחות. מטרת הקבוצות הנ''ל היא לסייע למשפחות להתמודד עם קשיי המחלה של בן המשפחה המטופל, להכיר ולהעמיק את הידע לגבי אופי המחלה ממנה סובל בן משפחתם 
ולהשיב על שאלות שונות הקשורות באשפוז ובהתמודדות עם התקופה שלאחר השחרור מבית החולים.

נוהלי הסודיות הרפואית המקובלים בשרותי בריאות כללית ואשר תקפים על פי חוק זכויו​ת החולה חלים ומיושמים בהדגשה יתרה במוסדנו. כל מידע רפואי לגבי המטופלים במוסדנו נשמר בצורה מאובטחת ואינו נגיש לגורמים שאינם מהצוות המטפל בו.

באם יחפוץ מטופל כי מידע רפואי אודותיו יימסר לגורם אחר (ביטוח לאומי, מקום עבודה, רופא שאינו רופא מטפל וכו') יימסר המידע אך רק לאחר שהמטופל יחתום על ויתור סודיות רפואית לגבי הגורם אליו המידע אמור להימסר. מידע רפואי יכול להימסר ללא הבעת הסכמה בכתב מצידו של המטופל אך ורק לבקשתו של בית משפט ו/או לבקשת המשטרה וזאת רק במקרים מיוחדים ולאחר ביצוע נוהל מתאים הדורש חתימה של קצין משטרה בכיר.

מחפשים מחלקה או מרפאה?

​​​​​הקליקו ​כאן​ לרשימת כל היחידות הרפואיות

יש לכם שאלה?

​​​​צרו איתנו קשר​ ונשמח לסייע ולעזור