כללית און-ליין
פגים

צעדים קטנים - בפגיה

​הורים יקרים,

זה עתה נולד לכם תינוק והוא מאושפז בפגיה.
חווית הלידה שאמורה הייתה להיות משמחת מלווה כעת ברגשות מעורבים. תחושות כמו חוסר וודאות, דאגה, בלבול ורגשות אשם, כמו גם שמחה ואופטימיות הן חלק מהתחושות שאתם יכולים לחוש.
אנו, צוות האחיות והרופאים, נעשה את כל המאמצים על מנת להקל עליכם את ההתמודדות עם תחושות אלו ולתמוך בכם בתקופת האשפוז, כולנו עומדים לרשותכם לשיחות ושאלות הקשורות לתינוק ולאשפוז.


אתם לא לבד

התינוקות מטופלים ע''י צוות מיומן אשר התמחה בתחום הפגים. הוא מורכב מרופאים מומחים ומתמחים, אחיות, עובדת סוציאלית וצוות התפתחותי אשר כולל - מרפאה התפתחותית, פיזיותרפיסטית ורפאה בעיסוק.
בנוסף, ישנם רופאים יועצים ממחלקות אחרות, טכנאים וכוח עזר.
מרגע האשפוז המשפחה מלווה ע'י אחות מהצוות: ''מתאמת טיפול', אליה ניתן לפנות עם שאלות . כל שאר הצוות: רופאים ואחיות, עומד לרשותכם בכל עת לברר בעיות מידיות או דיון בשאלות מורכבות יותר.
הפגייה שלנו מורכבת משני חדרים - חדר אחד, טיפול נמרץ וחדר שני, טיפול ביניים (חדר ה'פנסיונרים'). לפעמים מועבר התינוק מעמדה לעמדה, מחדר לחדר על פי מצבו או על פי שיקול דעת הצוות. אנו משתדלים להודיע לכם מראש על ההעברה, אך במקרים מסוימים בשל צרכים דחופים ובזמנים מיוחדים (לפנות בוקר), העדכון בקשר למיקום התינוק נעשה בשיחת בוקר טלפונית או מיד עם הגיעכם ליחידה.

 

ביקורים בפגיה

לעיתים, הכניסה לפגיה יוצרת חרדה.
בדרך כלל המראה החיצוני של התינוק, המחובר לחוטים ומכשירים שונים, הוא חוויה לא קלה. אנו ערים לרגשות אלה ובשל כך משתדלים לתמוך במשפחה, כדי לאפשר ביקור קל ככל האפשר.
כל החוטים, הצינורות, מסכי המוניטור המהבהבים וכן שאר המכשירים - תפקידם אחד - לעזור לתינוקות היקרים לצלוח את ימיהם הראשונים הקשים.
ההורים מוזמנים לבקר בפגייה בכל שעות היממה, ורצוי לבקר לעיתים תכופות.
אנו שמחים לשתף את ההורים בטיפול בפג במידה ומצבו מאפשר זאת. אנו מתירים כניסה לפגייה גם לסבים וסבתות, לאחים ואחיות של הפג, מהם אנו מבקשים לצמצם למינימום את משך הביקור.
יש להימנע מהבאת קרובים וחברים לפגיה וזאת על מנת להגן על תינוקכם ולצמצם אפשרות של חשיפה לזיהום.
אם קיים חשש שההורים חולים במחלת חום או מחלה זיהומית כלשהי, יש להתייעץ עם צוות הפגייה לגבי כניסה, חבישת מסכה ושאיבת חלב.
רצוי שליד מיטת התינוק לא ישהו יותר משני אנשים באותו זמן. בכניסה למחלקה ישנה פינת המתנה להורים, ניתן להשתמש בה למנוחה, אכילה ושתייה.

בכל כניסה לפגיה יש להקפיד על רחיצת ידיים היטב, על מנת למנוע העברת זיהומים לפגים שמערכת החיסון שלהם עדיין לא מפותחת.
יש להסיר שעונים, צמידים וטבעות ולרחוץ היטב בעזרת מים וסבון את הידיים עד המרפקים. הנחיות מדויקות ניתנות מהצוות במחלקה. בכניסה לפגיה יש ללבוש חלוק. החלוק הוא אישי לכל עמדת תינוק.

* רחיצת ידיים קפדנית על ידי הצוות וההורים הוכיחה עצמה כדרך העיקרית למניעת זיהומים בפגיה

 

תינוקכם זקוק לכם

עם לידתו, התינוק רואה, שומע ואוהב מגע קרוב.
במשך היום חשוף התינוק למגע של אנשי צוות רבים ולגירויים שלעיתים אינם נעימים (טיפולים שונים). המגע של ההורים ונוכחותם מקלים עליו ומשרים עליו תחושה נעימה. אפשר לדבר אליו ברכות, ללטף אותו ולהחזיקו לפי מצבו.
גישה זו תורמת לחיזוק הקשר בין ההורים לתינוק (BONDING), שהוא חיוני להתפתחותו הרגשית והמוטורית.
עם הזמן ההורים משתלבים יותר ויותר בטיפולים, כגון: רחיצה, שקילה, החלפת טיטולים ובגדים, האכלה, מתן גירויים ובקיצור כל מה שתינוק זקוק לו. כל זאת תוך כדי ליווי צמוד והדרכה מצוות האחיות. כמו כן ניתנת הדרכה וחוברת הסבר מהצוות ההתפתחותי של הפגייה אשר מדריך כיצד להגיב לשפת הגוף של התינוק.
לקראת השחרור ההורים כבר 'מטפלים מקצועיים' ומסוגלים להמשיך עצמאית את הטיפול בבית בביטחון ובנחת

 

מראה הפג

הדבר הבולט הוא גודלו (קוטנו…) של הפג. משקלו ומראהו תלויים בשבוע ההריון בו נולד.
לפגים הקטנים מאוד עור דק עם שכבת שומן מועטה. ניתן לראות דרכו רשת כלי דם ונימים, ולכן צבעו אדמדם.
לעיתים נראה בעורו אזורים אדמדמים או כחלחלים כתוצאה מלחץ בלידה, או עקב טיפולים שעבר במחלקה.
עורו של הפג מכוסה לעיתים בשיער רך, בעיקר באזור הגב, הכתפיים, הזרועות והמצח. שיער זה נעלם במשך הזמן. אבריו של הפג שלמים אך בדרגת בשלות שונה.
בפגים זכרים, לעיתים לא יורדים עדיין האשכים לשק, ואצל בנות איבר המין נראה בולט, זהו מצב תקין לגילם המוקדם ועם הזמן יקבלו את צורתם המוכרת.
ככל שהפג נולד גדול יותר כך מראהו דומה למראה תינוק שנולד בזמן.

התנהגות הפג

התנהגות הפג שונה מזו של תינוק אשר נולד במועד, לפעמים הוא פחות ערני ולפעמים הוא מגיב בחדות עד כדי רעידה כאשר נוגעים בו.
הוא רואה מטווח קצר ובעיקר צורות בשחור - לבן. הפג שומע ולכן חשוב שתדברו אליו.
בדומה לתינוק שנולד במועד, גם הפג זקוק למגע ולתחושת נעימות.
הפגים הקטנים יותר, בד'כ דורשים טיפול מורכב יותר.
פג קטן ביחידת טיפול נמרץ מוקף בציוד רב. במבט ראשון, קל ללכת לאיבוד למראה צינורות העירוי וכבלים המנטרים טמפרטורה, דופק לב, נשימות, ריווי חמצן בדם וכיוצא באלה.
הסבר ניתן להורים לגבי כל מכשיר. לאחר מספר ביקורים ראו זה פלא - לומדים להכיר את רובם.
גם אם התינוק מחובר למכשור רב ואין אפשרות להחזיקו, חשוב לשבת על ידו, ללטף אותו ולדבר אליו.
מאוחר יותר ניתן להחזיקו ולחבקו. חשוב שהפג יכיר את משפחותו ומשפחתו אותו.

 

צרכיו של הפג

הפגייה מנסה במאמץ רב לבצע את מה שהרחם עושה בקלות : גדילה והגנה על הפג, עד הגעתו לבשלות בה יתאפשר לו ללכת הביתה ולהיות בדרגת עצמאות של ילוד בשל.

לשם כך אנו נוקטים במספר אמצעים:

  • אספקת מזון - הזנה תוך ורידית - (TPN), המספקת את כל אבות המזון, מלחים וויטמינים.
    חלב אם או פורמולה מתאימה. מתחילה בזונדה לקיבה ובהמשך ביניקה ישירה מהשד או מבקבוק.

  • שמירה על חום הגוף ע'י שהות באינקובטורים פתוחים או סגורים תוך בקרת הטמפרטורה.

  • שמירה על חמצון תקין, מסיוע קל במתן תוספת חמצן ועד הנשמה מכאנית.

  • מניעת סיבוכים כמו זיהומים, אנמיה, סיבוכי הנשמה ובעיות עיכול.

  • ניטור קבוע של נשימות, דופק, חום, רמות חמצן ודו תחמוצת הפחמן בדם.

שיטת הקנגרו

שיטת הקנגרו הינה טכניקת אחיזה שבה הורה התינוק משמש כאינקובטור אנושי. התינוק מונח בניצב צמוד לחזה ההורה היושב בנוחות. במצב זה גוף הפג בא במגע ישיר עם גוף ההורה ללא חציצת בגד.
בדרך כלל, בזמן הקנגרו הפג שומר על יציבות סימנים חיוניים - דופק, נשימות וחמצון הדם. טמפרטורת גופו של הפג נשמרת בתחום הנורמה, כאשר טמפרטורת גוף האם מווסתת את טמפרטורת גופו של הפג.

לקנגרו יתרונות רבים:

בראש וראשונה תורם הקנגרו ליצירת הקשר הישיר בין התינוק וההורים (BONDING). אצל אמהות מעודד יצירת חלב. אימהות שמבצעות קנגרו מניקות יותר ולאורך זמן וכמות החלב גדלה באופן משמעותי. מבחינה פסיכולוגית הקנגרו מספק לתינוק סביבה תומכת ויציבה.
תינוקות אלה הזוכים למגע הגופני החם עם הוריהם מתפתחים להיות נינוחים יותר.

 

מפגשי הורים וצוות

מדי כשבועיים מתקיימים מפגשים קבוצתיים של הורי הפגים, בהשתתפות: עובדת סוציאלית, אחות ורופא מהפגייה.
מטרות המפגשים הם לאפשר לכל הורה להתבטא ולקבל תמיכה מההורים האחרים ומהצוות המלווה.
כמו כן להעלות שאלות והתלבטויות בנושאים משותפים מתחום הפגות וההורות החדשה.
השתתפות בקבוצה תורמת להרחבת הידע של ההורים בנושאים הקשורים לפגים, לתחושת שותפות ולחיזוק הקשר בין ההורים לבין עצמם ובין ההורים לצוות.


מכשור

אינקובטורים: הפג מתקשה לשמור על חום גופו ביעילות ויש לעזור לו בכך. האינקובטורים נועדו למטרה זו תוך יכולת לראות את הפג ולעקוב אחריו.
עם קבלתו שוכב הפג עירום על עריסה פתוחה ומחוממת (אינקובטור פתוח – וורמר (WARMER), במשך הזמן, עם התייצבותו, יעבור לאינקובטור סגור או לעריסת חימום. הפגים מחוברים לחיישן חום שקורא את השינויים בחום גופם ומווסת. את חום האינקובטור בהתאם.
כאשר הפג גדל ומסוגל לשמור על חום גופו, הוא מועבר לעריסה רגילה.

מוניטורים: הפגים מחוברים למכשירי ניטור שונים המספקים לנו מידע לגבי קצב פעימות הלב, קצב הנשימה, ריווי החמצן בדם, לחץ דם, לחץ החמצן ודו תחמוצת הפחמן בדם.

הנשמה ומתן חמצן: חלק מהפגים אינו יכול לנשום בכוחות עצמו וזקוק לעזרה בהנשמה מלאכותית בעזרת מכונת הנשמה.
ישנם מספר סוגים של מכונות ושיטות הנשמה.
הגישה הנשימתית האופטימלית מותאמת לתינוקק על פי מצבו והסבר עך כך ניתן על ידי הרופא המטפל. חלק מהפגים זקוקים לחמצן בלבד, סביב ראשם תהיה חופה מפלסטיק אליה מוזרם חמצן, מועשר באדים (לא להיבהל מאווירת הסאונה בתוך החופה), או שהחמצן יינתן דרך צינור דק ישירות לאפו של התינוק.

 

עירויים

רוב הפגים זקוקים לעירוי נוזלים, הזנה ומתן תרופות דרך הוריד.
לצורך זה ניצבים לידם סופרי טיפות ומשאבות עירויים.


בעיות שכיחות אצל פגים

בעיות נשימה: בעיות נשימה הנן תופעה שכיחה אצל פגים.
ככל שהלידה מוקדמת יותר הריאות פחות בשלות.
חוסר בשלות הריאות נובע בין השאר מחוסר חומר שנקרא סורפקטנט . חומר זה מצפה את בועיות האוויר בריאות ומסייע להקטין את מתח הפנים בהן, לשמור אותן פתוחות לכניסת אוויר, ובכך למנוע תמט שלהן וירידה בתפקוד הריאתי.
קשיי הנשימה קיימים בדרגות שונות.
במקרים הקלים הפגים נזקקים לתוספת חמצן בלבד, במקרים אחרים הפגים נזקקים להנשמה מלאכותית באמצעות מכונת הנשמה.
לפי הצורך ניתן גם טיפול בסורפקטנט (לתוך הריאות דרך הצינור התוך קני - טובוס).

אפניאה: הפסקת נשימה מעל 20 שניות או כל הפסקת נשימה שמלווה בהאטה משמעותית של קצב הלב או שמלווה בשינוי צבע, ו/או ירידה בחמצון סטורציה).

ברדיקרדיה: האטה בקצב פעימות הלב.
לאחר שלילת בעיה קלינית, הסיבה העיקרית לברדיקרדיה היא חוסר בשלות של מרכז הנשימה והדופק.
הטיפול במצב זה הוא גירוי הפג במגע עדין ומתן תרופה שמטרתה הסדרת פעילות מרכז הנשימה והדופק. (אמינופילין או קפאין). במקרים קשים הטיפול הוא תמיכה נשימתית, כולל הנשמה עד חלוף התופעה. המוניטור אליו מחובר התינוק מתריע בעת הפסקת נשימה או ירידת דופק משמעותית.
תופעה זו חולפת עם בשלותו של הפג.
חלק מההתרעות של המוניטור קשורות בבעיות טכניות (כגון תזוזה של התינוק) ולא בהפסקת נשימה או ירידת דופק אמיתית. הצוות ידע להבחין בין המקרים ולהגיב בהתאם.

 

צהבת ופוטותרפיה

צהבת היילוד הינה תופעה חולפת ואין להתייחס אליה כמחלה.
צהבת היילוד הינה תופעה טבעית המתרחשת אצל רבים מהיילודים, היא מופיעה לרוב ביום ה- 2-4 לחיים ונמשכת כשבוע ימים בתינוקות בשלים וכשבועיים בפגים.
תופעה זו נגרמת מחוסר בשלות של הכבד הממלא תפקיד חיוני בפינוי הבילירובין שנוצר בעקבות פירוק הכדוריות האדומות - והוא זה שאחראי להופעת הצהבת.
כאשר רמת הבילירובין עולה, התינוק מקבל טיפול באור (פוטותרפיה) באורך גל מתאים, שמטרתו לסייע בפירוק הבילירובין דרך העור ופינוי התוצרים חדשים בצואה ובשתן.
הטיפול בפוטותרפיה נעשה כאשר התינוק שוכב לבוש בטיטול בלבד באינקובטור סגור או פתוח. רמת הבילירובין נקבעת על ידי בדיקות דם הנלקחות בהתאם להוראות הרופא.
במהלך הטיפול, הצוות המטפל נדרש לכסות את עיני הילוד על מנת למנוע קרינת אור ישירה לעיניים. מאותה סיבה יכוסו איברי המין.
כתוצאה מהחשיפה לפוטותרפיה, תיתכן הופעת פריחה קלה בעור, אשר חולפת ללא צורך בטיפול מיוחד מלבד שמירה על היגיינה. יציאות רכות, יחסית אף הן תופעה חולפת הנצפית לעיתים תוך כדי טיפול.
הטיפול באור יופסק לעיתים על מנת לאפשר האכלה נוחה של התינוק או כדי לאפשר להורים לשהות במחיצתו, לגעת ולחבק ללא הפרעת האור המטריד.
לסיכום — זכרו כי זו אינה מחלה!

 

אנמיה

אנמיה היא מצב שבו כמות כדוריות הדם האדומות בדם יורדת. הגורמים העיקריים לאנמיה אצל פגים הינם קצב מוגבר של הרס תאי הדם, גדילתו המהירה של הפג וכן הצורך בלקיחת דגימות דם חוזרות לביצוע בדיקות חיוניות, מול קצב איטי של יצירת הדם. גורמים אלה מביאים לשכיחות גבוהה של אנמיה, בפרט בפגים קטנים. פגים הסובלים מאנמיה המשפיעה על מצבו הקליני של הפג נזקקים למתן עירוי דם.
מנות הדם אותן מקבלים פגים עוברים בדיקות ותהליכים קפדניים ומיוחדים (זיהוי גורמים חיידקים, וירליים כולל CMV, סינון והקרנה). ייתכן והפגים הקטנים יקבלו מספר פעמים דם במשך האשפוז.
בנוסף מקבלים הפגים תכשיר ברזל וחומצה פולית שהם חומרי גלם חשובים ליצירת כדוריות דם באופן עצמאי.

זיהומים

הפגים נוטים לפתח זיהומים בקלות מכיוון שמערכת החיסון של הפג טרם השלימה את התפתחותה. כמו כן, ריבוי הפעולות החודרניות המתחייב ממצבו, מעלה את הסיכוי להתפתחות זיהום.
בכל מקרה של חשד לזיהום נלקחות בדיקות (כמו ספירת דם ותרביות דם) ובחלק מהמקרים מטפלים באנטיביוטיקה.
על מנת להפחית את שכיחות הזיהומים על המבקרים להקפיד על רחיצת ידיים ולבישת החלוק.
ישנה חשיבות עליונה לרחיצת ידיים לפני מגע עם התינוק.