כללית און-ליין
רפואת ספורט
פנייה ליחידה

יצירת קשר

​טלפון: 09-7471182

מיקום

בניין מעבדות, קומת הכניסה.

חדר כושר רפואי

​חדר הכושר הרפואי במרכז הרפואי מאיר, היחיד מסוגו בארץ, הוקם במטרה להביא לשינוי משמעותי באיכות חייהם של חולים במחלות כרוניות שונות, להשיג שיפור במצב מחלתם ולמנוע התפתחויות וסיבוכים של מחלות אלו.


תחת הנהלתו של יגאל בר-און, פיזיולוג ראשי במרכז הרפואי מאיר, מתאמנים בחדר הכושר מדי יום עשרות חולים, תוך רכישת כלים לאורח חיים בריא, על פי השיטה הייחודית אשר פיתח צוות המרכז לרפואת ספורט. בעזרת טיפולו המסור והמקצועי של צוות הרופאים, הפיזיולוגים, הדיאטנים הקליניים, הפיזיותרפיסטים, מדריכי הכושר והפסיכולוגים של חדר הכושר, חוזרים המטופלים למסלול חיי השגרה ולתפקוד רגיל.

​מה ההבדל בין חדר כושר רגיל לחדר כושר רפואי?

עולם הרפואה מוצף בעדויות מדעיות רבות המוכיחות את חשיבותם של פעילות ספורטיבית קבועה ואורח חיים בריא למניעה ולטיפול במחלות כרוניות שונות. יחד עם זאת, מכוני הכושר הרגילים חסרים לרוב הכשרה מדעית מתאימה, תנאי בטיחות ומיומנות רפואית, העונים על כלל צרכיו של האדם הבריא והחולה.

חדר הכושר הרפואי היינו המודל הראשון בארץ המטפל במניעת מחלות. צוות המרכז לרפואת ספורט פיתח מודל חדשני לטיפול בחולים במחלות כרוניות, המתבסס על מחקר מדעי ועל שיטות מקוריות של המרכז לשיקום חולי לב. לאחר אבחון ובדיקות מתאימות המתקיימות בתחנת הספורט של המרכז, מותאמת לכל מטופל תכנית אימונים ייחודית, אשר הצלחתה נמדדת באופן קבוע ומשתנית בהתאם לצורך, עד לקבלת שיפור מקסימאלי באיכות חייו של החולה ובמצב בריאותו. המכשירים שנמצאים בחדר הכושר הרפואי זהים למכשירים הנמצאים בחדר כושר רגיל, אך הדגש לשימוש במכשיר הוא שונה עבור כל חולה, במטרה לשפר את יכולותיו ומגבלותיו. 

​הפעילות בחדר הכושר מתקיימת פעמים בשבוע למשך שעה וחצי, בקבוצות של חולים בעלי יכולות גופניות ותנועתיות דומות, ולא על פי סוג המחלה. כל חולה מתאמן על פי תכנית השיקום שנקבעה לו, תחת פיקוח על אופן ועוצמת האימון ומעקב רפואי צמוד. עבור חברי קופת חולים כללית קיימת השתתפות במימון הטיפול בחדר הכושר.


למי מתאימה הפעילות בחדר הכושר הרפואי?

אימון בחדר הכושר הרפואי מתאים עבור כל אדם המעוניין להקפיד על שגרת ספורט נכונה המותאמת למצב בריאותו. בחדר הכושר במרכז לרפואת ספורט מתאמנים גברים ונשים, הסובלים ברמות קלות וקשות יותר מהמצבים הבריאותיים הבאים:

  • ​הסובלים מעודף משקל ומיכולת תפקודית נמוכה
  • צעירים, מבוגרים וקשישים עם גורמי סיכון למחלות לב וכלי דם כגון לחץ דם גבוה, סוכרת, כולסטרול ושומנים גבוהים בדם, מחלות לב במשפחה
  • הסובלים ממגבלות בתפקוד היומיומי כגון דלקות פרקים, פיברומיאלגיה, בעיות יציבה, דלדול עצם
  • חולים עם מחלות ריאה כרוניות וקשיי נשימה ברמות שונות
  • נשים עם עודף משקל הסובלות מבעיות פוריות
  • חולים לאחר אוטם שריר הלב ואוטם מוחי, לאחר שסיימו את התהליך השיקומי
  • חולים אונקולוגיים משתקמים
  • משתקמים לאחר ניתוח בריאטרי (ניתוח לסובלים מהשמנת יתר)
  • הסובלים מתסמונת העייפות הכרונית
  • הסובלים ממחלת המעי הדלקתי


תהליך העבודה בחדר הכושר

אל חדר הכושר הרפואי במרכז הרפואי מאיר מופנים חולים מכל הארץ, מחוץ לבית החולים וממחלקות בית החולים השונות. כל מטופל המגיע לחדר הכושר נפגש ראשית עם רופא מקצועי הלומד את מצבו הבריאותי. בהמשך מופנה המטופל לתחנת הספורט, שם הוא עובר בדיקת מאמץ, בדיקת הרכב גוף, אחוזי שומן, מסת שומן, בדיקות דם ובדיקות תפקודיות נוספות בהתאם למצבו הרפואי.

​על פי המדדים שהתקבלו מותאמת למטופל תכנית פעילות אישית על פי יכולותיו ומגבלותיו, הכוללת לרוב: פעילות מודרכת בחדר הכושר הרפואי, פיזיותרפיה, הדרכה לתזונה והרגלי אכילה, טיפולים וסדנאות פסיכו-סוציאליות והרצאות המותאמות למחלה הספציפית בה הוא לוקה. בכל שלושה חודשים מתבצעת הערכה למצב בריאותו ותפקודו של המטופל על ידי פיזיולוג רפואי, עד לשיפור משמעותי ביכולותיו ובאיכות חייו, והוא משוחרר להמשך טיפול אצל רופאו בקהילה או במחלקות בית החולים השונות.

אינדקס תחומים רפואיים

​​​הקליקו ​כאן​ ותוכלו לאתר בקלות כל מחלקה, מרפאה ויחידה

זקוקים לסיוע?

​​​​במרכז השירות והמידע של מאיר​ אנו נסייע לכם ונעניק הכוונה לכל פונה