כללית און-ליין
נוגדי פסיכוזה

מודל

מודל, (Modal (Sulpiride, הוא השם המסחרי של התרופה – סולפיריד


פעילות רפואית:
מודל משמשת כטיפול בבחילות והקאות ובסוגים שונים של כאבים הנובעים מהפרעות במערכת העיכול. בפסיכיאטריה משתמשים במודל כטיפול במצבים הבאים:

  • חולי סכיזופרניה: התרופה עוזרת בעת החמרה של המחלה וניתנת גם לאחר שחולה ''החלים'' מההתקף. הוכח שבקרב חולים בסכיזופרניה הנוטלים תרופות נוגדות פסיכוזה גם בתקופה שבין ההתקפים – תדירות התקפי המחלה יורדת וחומרתם פחותה.

  • חולים הסובלים מחרדה.

  • חולים הסובלים מדיכאון.

מינון ואופן השימוש:
מודל נמצא בשוק בקפסולות של 50 מ''ג או בטבליות של 200 מ''ג. המינון היעיל משתנה מאוד בהתאם לבעיה הנפשית שבעטייה מטופלים והוא נע בין 50 מ''ג ועד 1200 מ''ג ליום ואף יותר.
ככלל אין לצפות שההשפעה הטיפולית של התרופה תתבטא במלואה מייד עם התחלת הטיפול, אלא רק לאחר 4-6 שבועות (ולעיתים אף יותר) של טיפול רציף. לכן בחוסר תגובה מיידית אין להתייאש, אלא יש להמשיך בטיפול. אין להפסיק את לקיחת התרופה או לרדת במינון ללא התייעצות עם הרופא המטפל, כיוון שהדבר עלול לגרום להתעוררות של המחלה מחדש.

תופעות לוואי:
בכל מקרה בו מופיעה תופיע לוואי בזמן הטיפול – מומלץ להתייעץ עם הרופא המטפל.

  • הגברת הפרשת הורמון החלב שיכול לגרום בנשים להפרשת חלב מהשדיים ולהפסקת הווסת. תופעות אלו משמעותיות רק באוכלוסיה מסוימת (יש להיוועץ עם הרופא המטפל) ולא בכל גיל הן רלוונטיות.

  • נוקשות שרירים המורגשת בייחוד בזמן תנועה, תחושה של אי שקט פנימי, חוסר יכולת לשבת במקום, וצורך להזיז כל הזמן את הרגליים. תופעת לוואי זאת נדירה יחסית במודל וניתן לטפל בה תרופתית לפי המלצת הרופא המטפל.

  • ישנוניות, בעיקר בתחילת הטיפול, וגם היא יחסית נדירה ולא קשה.

יש לציין כי למודל כמעט ואין תופעות לוואי הפוגעות במערכת הלב וכלי הדם ולפיכך כמעט ואינה משפיעה על לחץ הדם, דופק וכדומה. לאור זאת, המודל נחשבת כתרופה בטוחה יחסית. אין סכנת התמכרות למודל.

אזהרות:
נשים בהריון או מניקות צריכות לדווח לרופא ולהיוועץ בו על המשך נטילת התרופה.
השימוש בתרופה עלול לפגום בערנות ועל כן מחייב זהירות בנהיגה ברכב, בהפעלת מכונות מסוכנות ובכל פעילות המחייבת ערנות מרבית.

בכל מקרה של תופעות לוואי או שאלות כלשהן בנושא מודל, אנא פנה מייד לרופא המטפל.

רפואה שלמה

חשוב לדעת

כל המידע הניתן באתר האינטרנט של גהה הינו לידיעה בלבד ואינו בא להחליף התייעצות עם רופא או להמליץ על תרופה/טיפול כלשהם.

יש לכם שאלה?

​​​​צרו איתנו קשר​ ונשמח לסייע ולעזור

מחפשים מחלקה או מרפאה?

​​​​​הקליקו ​כאן​ לרשימת כל היחידות הרפואיות