כללית און-ליין
נוגדי פסיכוזה

לפונקס

​לפונקס, (Leponex (Clozapine, הוא השם המסחרי של התרופה קלוזפין.

 

פעילות רפואית:
התרופה מיועדת למטופלים הסובלים ממחלת הסכיזופרניה. התרופה ניתנת לחולים לאחר ניסיונות טיפוליים בלתי מוצלחים במספר רב של תרופות אחרות. ייחודה בכך שנמצאה יעילה, בחלק מהמטופלים, בשיפור סימפטומים שעד כה נחשבו כבלתי ניתנים לשיפור.

מינון ואופן השימוש:
המינון של התרופה מותאם על ידי הרופא לכל חולה באופן אישי.
ניתן לקבל את התרופה בכדורים של 25 מ''ג, ו-100 מ''ג או בזריקה לשריר. המינון המקובל הן בכדורים והן בזריקה הינו 100-800 מ''ג ליום. התרופה ניתנת בעיקר בערב/לילה על מנת שתופעת הלוואי של עייפות וכבדות לא תשפיע על פעילות המטופל במשך היום.  עם תחילת מתן התרופה או לרדת במינון ללא התייעצות עם הרופא המטפל, כיוון שהדבר עלול לגרום להתעוררות של המחלה מחדש.

תופעות לוואי:
בכל מקרה בו מופיעה תופעת לוואי בזמן הטיפול – מומלץ להתייעץ עם הרופא המטפל.
מתוארות כאן תופעות הלוואי העיקריות, לפי שכיחות הופעתן באחוזים:
עייפות ותחושת כבדות (39%), ריור יתר (31%), דופק מואץ (25%), סחרחורת (19%), עצירות (14%), בחילות ו/או הקאות (11%), ירידה בלחץ דם (9%), הזעה מרובה, רעד בגפיים, יובש בפה, מיעוט שתן (6%), הפרעות בראייה וחום (5%), עלייה במשקל ויתר לחץ דם (4%), פרכוסים, צורך להיות בתנועה כל הזמן, וקישיון שרירים (3%), פגיעה בכדוריות הדם הלבנות (1%-2%).
תופעת הלוואי המסוכנת ביותר היא הפגיעה האפשרית בכדוריות הדם הלבנות. פגיעה זו יכולה להימנע בקלות יחסית אם מקפידים על מספר כללים, ובראשם – בדיקת דם מתאימה אחת לשבוע במהלך 18 השבועות הראשונים לטיפול, ובהמשך, בדיקה שכזאת אחת לחודש.

אזהרות:
שילוב של תרופות אחרות עם לפונקס הוא בעייתי. קיימים איסורים ומגבלות רבות בשילוב תרופות אחרות ויש צורך להתייעץ עם פסיכיאטר לגבי כל בעיה שעולה בנידון.

אופן קבלת התרופה:
עקב הצורך בביקורת קפדנית של כדוריות הדם הלבנות, המטופל, כאמור, חייב לעבור בדיקות דם מתאימות לפי הוראות הרופא המטפל, כך שהתחלת הטיפול בלפונקס חייבת להיעשות באשפוז.
רק לאחר שהרופא המטפל וידא שאין פגיעה כלשהי בספירת הדם הלבנה, הוא מאשר למטופל לגשת לבית מרקחת לקבלת הלפונקס (על ידי החתמת המרשם, שניתן למטופל, בחותמת מיוחדת).
ב- 18 השבועות הראשונים לטיפול בלפונקס ניתן לקבל את התרופה רק בבית המרקחת של בית חולים בלינסון.
החל משבוע 19 ניתן לקבל את התרופה גם בבתי מרקחת בקהילה שהוסמכו לכך: ברמת גן – בית מרקחת ''הרואה'' ובפתח תקוה – בית מרקחת ''רוטשילד''.

בכל מקרה של תופעות לוואי או שאלות כלשהן בנושא לפונקס, אנא פנה לרופא המטפל.

רפואה שלמה

חשוב לדעת

כל המידע הניתן באתר האינטרנט של גהה הינו לידיעה בלבד ואינו בא להחליף התייעצות עם רופא או להמליץ על תרופה/טיפול כלשהם.

יש לכם שאלה?

​​​​צרו איתנו קשר​ ונשמח לסייע ולעזור

מחפשים מחלקה או מרפאה?

​​​​​הקליקו ​כאן​ לרשימת כל היחידות הרפואיות