כללית און-ליין
הפרעות שינה לא אורגניות

חוסר שינה לא אורגני

​חוסר שינה הוא מצב ממושך מאוד המתאפיין בכמות ו /או באיכות לא מספקת של שינה. מידת הסטייה ממה שבדרך כלל נחשב לכמות תקינה של שינה, אינה צריכה לשמש כשיקול העיקרי באבחנה של חוסר שינה. זאת משום שיש אנשים ששנתם קצרה מאוד (''קצרי שינה'') ולמרות זאת, הם אינם מחשיבים את עצמם כסובלים מחוסר שינה. לעומתם, יש הסובלים מאוד משינה באיכות גרועה, אף שכמות השינה שלהם נמצאת בגבולות הנורמה לפי שיפוט סובייקטיבי ו /או אובייקטיבי.

התלונה השכיחה ביותר של הסובלים מחוסר שינה היא הקושי להירדם, שבעקבותיו באים קושי להתמיד בשינה ויקיצה מוקדמת. בדרך כלל מדווחים החולים על צירוף של תלונות אלה. באופן טיפוסי, חוסר שינה מתפתח בתקופה של דחק גבוה, והוא נפוץ יותר בקרב נשים, זקנים ואנשים הסובלים מהפרעה פסיכולוגית או מבעיה סוציואקונומית. כשחווים חוסר שינה חוזר ונשנה, עלול להתעורר פחד מהמצב ועיסוק-יתר מתוצאותיו. כך נוצר מעגל קסמים הנוטה לקבע את הבעיה.

הסובלים מחוסר שינה מתארים את עצמם כמתוחים, חרדים, מודאגים, או מדוכאים לקראת ההירדמות ואף חשים כאילו המחשבות שלהם רצות. תכופות הם מהרהרים על שנתם, על בעיות אישיות, על בעיות בריאות או אפילו על המוות. לעיתים קרובות הם מנסים להתמודד עם המתח באמצעות תרופות או אלכוהול. על-פי-רוב, הם מדווחים על עייפות גופנית או נפשית בבוקר ובמשך היום הם חשים, בדרך כלל, מדוכאים, מודאגים, מתוחים, רגזנים ועסוקים בעצמם.

אצל ילדים המתקשים לישון, לעיתים קרובות נוגעת הבעיה לארגון סדרי ההשכבה.

חשוב לדעת

כל המידע הניתן באתר האינטרנט של גהה הינו לידיעה בלבד ואינו בא להחליף התייעצות עם רופא או להמליץ על תרופה/טיפול כלשהם.

יש לכם שאלה?

​​​​צרו איתנו קשר​ ונשמח לסייע ולעזור

מחפשים מחלקה או מרפאה?

​​​​​הקליקו ​כאן​ לרשימת כל היחידות הרפואיות