כללית און-ליין
רפואת נשים

יצירת קשר

מחלקת נשים
מזכירות המחלקה:
ימים א'-ה', בשעות 15:00 - 08:00
טלפון: 04-8250824
תחנת אחיות: 04-8250637

מרכז שרות לניתוחים - נשים
לזימון תור יש לשלוח את ההפניה לפקס 04-8250068 
או למייל WomenSurg-Merhav@clalit.org.il
מענה טלפוני:
ימים א'-ה', בשעות: 15:30 - 08:00
טלפון: 04-8250250

מרפאות נשים

אולטרסאונד נשים, אולטרסאונד בהיריון, צוואר הרחם
ימים א'-ה', בשעות 13:00 - 08:00
טלפון: 04-8250337
מייל מרפאות:
GynOffice@clalit.org.il
פקס: 04-8250713

שעות ביקור

בימים א'-ה' בין השעות 13:00 - 08:00

מיקום

​בניין ראשי, קומה 2

כירורגיה זעיר פולשנית

מנהל מערך מיילדות וגינקולוגיה - פרופ' עופר לביא

היחידה לכירורגיה גינקולוגית מתקדמת זעיר-פולשנית , פועלת במסגרת אשפוז יום של מרכז רפואי כרמל מזה כ-20 שנה. ביחידה זו מתבצעים ניתוחים אלקטיביים במשך 4 ימים בשבוע.

כירורגיה זעיר פולשנית

בקיצור

1.

הפעילות ביחידה כוללת טווח רחב של ניתוחים שנעשים בטכניקה בעלת רמת פולשנות מינימלית כתחליף לניתוחים פתוחים המלווים בהתאוששות קשה יותר ויותר תופעות לוואי לאחר הניתוח.

2.

לצורך ביצוע הניתוחים היחידה דואגת להתעדכן הן בציוד המתקדם והחדיש ביותר והן במיומנויות ניתוחיות.

3.

במסגרת היחידה מבוצעים ניתוחים לפרוסקופים מתקדמים הכוללים את הניתוחים המורכבים ביותר כגון ניתוחי רצפת אגן, אונקולוגיה, כריתת שרירנים וטיפול באנדומטריוזיס בלפרוסקופיה.

הצוות הרפואי

ההתאוששות המהירה מהניתוחים מאפשרת את ביצועם במסגרת אמבולטורית באשפוז יום. המנותחת בד''כ מגיעה בבוקר יום הניתוח ובמידת האפשר משתחררת לביתה עוד באותו יום. מעבר לימים מתוכננים אלו, היחידה אחראית גם למתן שירותי ניתוח אנדוסקופיים דחופים במהלך כל שעות היממה, 7 ימים בשבוע. המרכז הרב-תחומי לטיפול באנדומטריוזיס פועל גם הוא במסגרת היחידה לכירורגיה זעיר-פולשנית.

תחת היחידה לכירורגיה גינקולוגית זעיר-פולשנית פועלים גם:
המרכז הרב-תחומי לטיפול באנדומטריוזיס - לחץ כאן לקישור


ישנן בעיות גינקולוגיות אשר לא ניתן לפתור על ידי טיפול שמרני. ישנם גם מצבים בהם טיפול ניתוחי יעיל יותר מטיפול שמרני. קיים מגוון רחב של ניתוחים החל מניתוחים אבחנתיים בלבד וכלה בניתוחים גדולים כגון כריתת רחם. ניתוחים גינקולוגים ניתנים לביצוע ב-3 גישות שונות:

 1. גישה בטנית - הניתוח מבוצע ע''י חתך ניתוחי בדופן הבטן. מאפשר הסתכלות ישירה על האיברים ומישושם. שיטה זו משמשת בעיקר לניתוחים מורכבים הדורשים שימוש בידיים כגון מצבים של הדבקויות איברים בחלל הבטן וכן במצבים של ממאירויות גינקולוגיות מסוימות.

 2. גישה נרתיקית- הניתוח מבוצע דרך הנרתיק. מונע צורך בחתך בדופן הבטן. בגישה זו ניתן לבצע ניתוחים לתיקון צניחת איברי האגן לרבות כריתת רחם וניתוחים למניעת דליפת שתן או צואה.

 3. גישה אנדוסקופית - נקראת גם שיטה זעיר פולשנית. מבוצעת בעזרת ציוד אופטי המאפשר הסתכלות בלתי ישירה על איזור הניתוח ועבודה עם זרועות פעולה המורכבות על הציוד האופטי עצמו או בנפרד ממנו. השיטה האנדוסקופית מאפשרת חדירה לחללים צרים כגון חלל הרחם או דרך פתחים קטנים בדופן הבטן ובכך מונעת צורך בביצוע חתך ניתוחי נרחב. לכן, ניתוחים לפרוסקופים כרוכים בפחות כאבים וסיבוכים ניתוחיים ובדרך כלל מלווים בתקופת החלמה קצרה יותר.
  הגישה האנדוסקופית כוללת שני סוגי ניתוחים:
  א. לפרוסקופיות— ניתוחים המבוצעים דרך חתכים של 5-15 מ"מ בדופן הבטן, דרכם מוחדרים מצלמה וזרועות נוספות המשמשות לצורך ביצוע הניתוח. לצורך ביצוע הניתוח מנפחים את חלל הבטן בגז מסוג CO2
  ב. היסטרוסקופיות — ניתוחים המבוצעים דרך צוואר הרחם ומשמשים לפעולות תוך רחמיות בלבד. הפעולה נעשת בעזרת מצלמה ועליה זרוע פעולה המסוגלת לצרוב או לחתוך. לצורך ביצוע הניתוח מוזרם לתוך חלל הרחם באופן שוטף נוזל מסוגים שונים או גז מסוג CO2

 

 1. לפרוסקופיות אבחנתיות - מבוצעות במקרים של כאבי בטן, במסגרת בירור אי-פוריות, דלקות באגן ואנדומטריוזיס. במסגרת בירור אי-פוריות ניתן לבצע במהלך הניתוח הזרקה של חומר צבע דרך צוואר הרחם והחצוצרות כדי לבדוק אם יש מעבר חופשי דרך החצוצרות לחלל הבטן ואפשרות להריון תוך רחמי ספונטני.

 2.  לפרוסקופיות ניתוחיות - לטיפול בהריון חוץ רחמי, הפרדת הדבקויות, כריתת רחם ו/או שחלות, כריתת שרירנים, כריתת ציסטות שחלתיות, טיפול באנדומטריוזיס ועוד.

לצוות נסיון רחב בתחום עם מספר רב של ניתוחים עד כה.
כולם חברים באגודה הישראלית לאנדוסקופיה גינקולוגית, באגודה הישראלית לאורוגינקולוגיה וב- AAGL - American Association of Gynecological Endoscopists

צוות הרופאים ביחידה האנדוסקופית מעורב בהשתתפות ובמתן הרצאות בכנסים ארציים ובינלאומיים בתחום.
אחראים לביצוע עבודות מחקר רבות באנדוסקופיה הגינקולוגית, ופתוחים להטמעה אל תוך חדר הניתוח של טכנולוגיות מהשורה הראשונה בעולם. צוות הרופאים מעורב בהדרכת "הדור הבא". יחד עם צוות המנתחים, מעורבים רופאים מתמחים אשר באים לסבב לימודי, ומשתתפים באופן פעיל בכל הקשור בקבלת האשה ועד הניתוח והשחרור.

 

צוות הרופאים המנתח מלווה את האשה מהגיעה אל בית החולים בכל עת. עונה על כל שאלה והבהרה לאשה ולבני משפחתה.
גם לאחר שחרורה של האשה לביתה לאחר הניתוח, תוכל ליצור קשר ולשוחח עם רופאי הצוות.
ניתן לפנות למרכז זימון תורים של מחלקת נשים בכרמל בימים א'-ה' בין השעות 8:00-13:00 בטלפון 04-8250250 או בפקס 04-8250068.