כללית און-ליין
מחלקות רפואיות ומרפאות
פנייה ליחידה

יצירת קשר

מזכירות:
טלפון: 04-8250339
פקס:04-8250095

תחנת אחיות:
טלפון: 04-8250639

פרופ' דני ויסמן:
טלפון: 04-8250136 

מיקום

​בניין ראשי, קומה 2.

יילודים - תינוקות

מנהלת היחידה - פרופ' דני וייסמן

החזון שלנו! להעניק טיפול איכותי ואישי לכל ילוד והוריו, מרגע הלידה, משך האשפוז ועד שחרורו בבריאות מרבית הביתה. במחלקה מעודדים אפס הפרדה ומבצעים אבחון והתרת לשון קשורה במהלך אשפוז אחרי הלידה.

יילודים - תינוקות

הצוות הרפואי

לשירותך, במחלקה עובד צוות רב מקצועי, המורכב מרופאים, אחיות, יועצות ומדריכות הנקה, קלינאית תקשורת, מרפאה בעיסוק, פיזיותרפיסטית ועובדת סוציאלית.
הצוות נותן יחס חם, רגיש ומקצועי, וכולו מכוון להפוך את תהליך הלידה והשהות במחלקה לחוויה טובה ואישית, שתיזכר תמיד כחוויה חיובית.

במחלקת ילודים אנו מספקים טיפול מקצועי, מקיף ותומך, לתינוקות ולהוריהם, תוך דגש על איכות השירות והקשבה לרחשי לב ההורים והתייחסות מקצועית לבעיות רפואיות. אנו מעודדים את הקשר הטבעי  והבריא בין הילוד והוריו, החל מרגע הלידה, תוך קידום הטיפול האישי  ומתן דגש בשילוב ההורים בטיפול.
המחלקה נמצאת בהליך של ניסיון מתמיד לשפר ולשדרג את הטיפול בילדכם.

צוות אחיות ורופאים מומחים בטיפול בילודים הם אלה שיטפלו בכם ובתינוקכם. בנוסף, צוות יועצים מקצועיים מתחומים שונים מסייעים במידה והתעוררו שאלות מיוחדות (כירורגיה, אורולוגיה, פלסטיקה, עור, נוירולוגיה, אף אוזן גרון, אנדוקרינולוגיה וכו'). לפי הצורך ניתן, לקבל שירות של עובדת סוציאלית, פיזיותרפיסטית / מרפאה בעיסוק.

מחלקת ילודים ממוקמת בקומה 2 בצמוד למחלקת יולדות. הדבר נותן אפשרות לאפס הפרדה בין האם לתינוק וקשר רציף בין הצוות להורים והתינוקות, וגם עם צוות מחלקת יולדות, כדי לספק כיסוי מרבי לכל צורך. בחדר הנקה מתבצעת יום-יום הדרכת הנקה קבוצתית ופרטנית, מועברת על ידי יועצת או מדריכת הנקה. הדרכה לגבי גירוי והתפתחות התינוק, מועברת על ידי מרפאה בעיסוק / פיזיותרפיסטית.
לב ליבה של המחלקה הוא חדר אחד גדול שמחולק לכמה אזורים: אזור קבלת היילודים בשעות הראשונות לאחר הלידה, ואזור בו שוהים היילודים בזמן שאינם בחדר היולדת או כשמתעורר צורך בניטור מיוחד. 

 • אפס הפרדה (ביות מלא) - היילוד נמצא ליד האם כל שעות היממה (פרט להליכים הדורשים נוכחות התינוק בחדר יילודים)

 • ביות חלקי - בחלק משעות היממה בביות, ובשאר שעות היממה התינוק נמצא בחדר היילודים

ביות, ובעיקר אפס הפרדה, מהווים בסיס חשוב ומשמעותי ליצירת הקשר ההדוק (BONDING בין האם לתינוק).
שהיית התינוק בסמוך לאם מספקת לתינוק הקטן ביטחון וחום, ולהורים את היכולת לזהות ולהכיר את צרכי התינוק. כך יוכלו בסביבה בטוחה, לקבל ניסיון בטיפול בתינוקם. הביות תורם גם להצלחת תהליך ההנקה.
אפס הפרדה לאחר הלידה מספק הזדמנות מצוינת לחוות את הניסיון הראשוני של ההורות בסביבה "מוגנת", מכוונת ומפנקת.
לאורך כל השהייה בבית החולים, הצוות הסיעודי והרפואי מספק הדרכה וסיוע  אישיים, בכל הקשור בטיפול בתינוק, בהתאם לצרכים ובקשות של ההורים.

בכל כניסה ויציאה של התינוק מחדר התינוקות, יעבור תהליך זיהוי באמצעות סרטי זיהוי שעליו. אין להוריד את סרטי הזיהוי עד לאחר השחרור!  - בטיחות התינוק נמצאת בראש מעיננו!!

לשם הגברת בטיחות היילוד במהלך שהותו ליד האם:

 • אין להשאיר בחדר תינוק ללא השגחת  אדם בוגר

 • כשנוצר צורך להשגחת התינוק ואין מי שיעשה זאת בחדר, יש להחזירו לחדר היילודים

 • לא רצוי להסתובב עם התינוק על הידיים, במעבר מחדר לחדר נשתמש בעריסה (ימנע נפילות מיותרות)

 • אין לצאת מתחומי המחלקה עם התינוק

 • אין לישון עם התינוק במיטת היולדות, יש להחזירו לעריסה ולהשכיבו על הגב

 • בעת שהות התינוק ליד אימו, עליה לשים לב לשינויי צבע, התנהגות ומצב ערנות

 • אם חל שינוי כלשהו בתינוק כמו: הקאות, או שינוי צבע (הכחלה) - על היולדת לבקש עזרה מידית מהצוות

במהלך שהות התינוק במחלקת ילודים הוא נתון למעקב וטיפול סיעודי ורפואי אשר חיוני לבריאותו.

 • לאחר הלידה התינוק מגיע למחלקת תינוקות. במחלקת תינוקות הוא עובר הערכה ראשונית על ידי אחות, רחצה ובדיקת רופא. 

 • במקרה של יילודים לאימהות סוכרתיות, תינוקות במשקל גבוה או במשקל נמוך לגיל הריון, שאצלם רמת הסוכר בדם יכולה לרדת (היפוגליקמיה) בשעות הראשונות לאחר הלידה, רמת הסוכר תיבדק בדם מספר פעמים. בנוסף, באותה הזדמנות נבדקת רמת ההמוגלובין לשם איתור מצב של עודף דם (פוליציטמיה) לאחר הלידה. מצבים אלה שכיחים וניתנים לטיפול בקלות במסגרת המחלקה. מניעת סיבוכים הינה מטרת האיתור והטיפול המוקדם.

 • משחה או טיפות אנטיביוטיקה לעיניים ניתן לכל תינוק בחדר לידה, לשם מניעת דלקת עיניים מולדת. 

 • ויטמין K ניתן לכל תינוק למניעת דימומים שיכולים להיגרם עקב חוסר בשלות של מרכיבי הקרישה. 

 • חיסון נגד צהבת B ניתן לכל תינוק, כחיסון פעיל למניעת הדבקה בהפטיטיס B. אצל אימהות נשאיות, התינוק יקבל בנוסף חיסון סביל (נוגדנים).   

 • BCG (חיסון נגד שחפת) ניתן לאוכלוסייה המגיעה מארצות בהן שכיחות השחפת גבוהה או כשבני המשפחה הקרובה עלו מארצות אלה ונמצאים בסיכון לפתח שחפת פעילה.

כאשר ההורים לא מעוניינים או מתנגדים לבדיקות או לטיפולים שצויינו, יש לדון על כך עם אחות במחלקה ולאחר מכן עם רופא/ה.

ניתן לדחות את החיסונים אך מאוד לא מומלץ לדחות את מתן הויטמין K, משום שהתינוק עלול לדמם בימים הראשונים שלאחר הלידה.
קיימת אפשרות למתן ויטמין K דרך הפה, אך יעילות טיפול זה פחותה בהרבה לעומת מתן בזריקה לתוך  השריר.

 מיועדות לגלות בקרב היילודים את אלה הנמצאים בסיכון לפתח סימנים של מחלה חמורה בעזרת גילוי מוקדם של סמנים של מחלות אלה בדם. רשימת המחלות, 11 במספרם היום, נקבעה על פי החלטה של משרד הבריאות הישראלי, הכוללת בין היתר פנילקטנוריה, תת תריסיות, הפרעות של בלוטת יותרת הכליה ועוד.
הבדיקות נלקחות בגיל 40 עד 48 שעות, גם אם התינוק עדיין לא משתחרר מבית החולים.
יש לקחת בחשבון שהגיל המינימאלי, ללקיחה של בדיקות הסקר, הינו 36 שעות כדי שתוצאות הבדיקות יהיו אמינות.
משפחות הבוחרות להשתחרר לאחר 24 שעות, יוזמנו לבצע את הבדיקות בגיל 48 שעות במסגרת מרפאת המעקב של ילודים.
את תוצאות הבדיקות ניתן לבדוק באתר אינטרנט של משרד הבריאות: https://www.gov.il/he/service/newborn-national-genetic-testing-results

מיועדת לאתר מוקדם את היילודים הסובלים מליקוי שמיעה מולד, העשויים להזדקק לשיקום שמיעתי בגיל מוקדם מאוד (כ-6 חודשים). הסקר מבוצע בכרמל על ידי צוות קלינאיות תקשורת מיומנות.

 • הדרכה להנקה - מתבצעת על ידי אחיות יועצות ומדריכות מוסמכות להנקה בחדר הנקה. ההדרכה כוללת הדרכה קבוצתית והדרכה פרטנית. יועצות או מדריכות הנקה עומדות לרשות היולדת כל ימות השבוע במסגרת המחלקה. 

 • הדרכה לקראת שחרור - מספקת מידע על הטיפול הראשוני בתינוק: החתלה, רחצה, טיפול בטבור, הזנה, שמירה על חום גוף, בטיחות, מניעת מוות בעריסה, מניעת תסמונת התינוק המנוער, ונושאים נוספים. ההדרכה מתבצעת ע"י צוות מחלקת יילודים ומתקיימת בחדר הנקה כל ימות השבוע.

 • הדרכה אישית -  במהלך משמרת בוקר וערב, אחות ממחלקת יילודים עוברת בין היולדות, ומספקת הדרכה וסיוע בכל הקשור בטיפול בתינוק ובהנקה.

 • הדרכה לגירוי והתפתחות התינוק – מתבצעת על ידי מרפאה בעיסוק פעמיים בשבוע.

בבוקר יום השחרור, התינוק נבדק על ידי רופא היילודים ונערכות בדיקות שגרתיות.
לאחר כתיבת מכתב השחרור, רופא היילודים יוזם שיחה עם ההורים, בה הוא מסביר ומסכם את האשפוז וממצאי הבדיקות, ונותן המלצות להמשך מעקב.
אחות מהמחלקה מסכמת את תהליך השחרור, ולאחר הלבשת התינוק, מדריכה את ההורים ועוברת על המלצות השחרור הכלליות (ראה נספח – המלצות ומידע בשחרור ממחלקת יילודים) והוראות הבטיחות כולל השימוש הנכון בכיסא הבטיחות. יחד עם ההורים, האחות מושיבה את התינוק, בכיסא הבטיחות (לאחר בדיקה שמדובר בכיסא עם תו תקן).
האחות נותנת להורים את מכתב השחרור והסבר נוסף ומפורט על הטיפול בבית והנחיות להמשך מעקב.
השאיפה הינה לשחרר כל תינוק עד שעות הצהריים. במידה ונוצר צורך לאחר או לדחות את השחרור, אנו משתדלים ליידע את ההורים מראש. 

במסגרת המחלקה פועלת מרפאת מעקב ילודים, לצורך מעקב אחר תינוקות ששוחררו עם דרגת צהבת, הדורשת מעקב או בעיה רפואית אחרת המצריכה זאת.

מוכר גם כ- פרנולום קצר, TONGUE- TIE ,Ankyloglossia ושמות נוספים.
השם המקובל של התופעה, מתייחסת לחיבור בין רצפת הפה ללשון. במקרה הפשוט, מדובר במיתר מרקמה דקה שקופה כמעט.
קיים מידע תומך בספרות הרפואית לפיו הפרעה זו גורמת לכאב בזמן ההנקה, כשההצמדה ותפיסת הפטמה (LATCH) לא טובה. 
לשון קשורה נמצאת באחוזים ניכרים באוכלוסיית היילודים (מדווח כבין 4.2% עד10.7% מהיילודים).
מומלץ לטפל בבעיה זו הגורמת לסימנים ותסמינים, בהם הבולטים ביותר הם כאב בעת ההנקה עם או ללא פצעים וסדקים בפטמות האם. בנוסף, בחלק מהמקרים, הפסקת ההנקה יהיה התוצאה של לשון קשורה ללא התרת הלשון, יכולות להתעורר בהמשך הפרעות בדיבור.

ביילוד, שחרור כירורגי של לשון קשורה (להלן: "החיתוך", "פרנוטומיה") נעשה על ידי הרמה של הלשון וחיתוך סטרילי של המיתר (פרנולום).
סיבוכי הפעולה הינם בדרך כלל קלים וכוללים דימום קל שפוסק כמעט מיד ללא טיפול נוסף. פעולה זו מבוצעת במסגרת מחלקתנו באופן סדיר ובהסכמת ההורים  לפי הצורך.

מדברים על זה בפורום נאונטולוגיה

פורום יילודים, פגים ותינוקות

הינכם מוזמנים ללמוד מניסיונם של השואלים בפורום ולהעביר שאלותיכם און-ליין ישירות לד"ר קרן לביא-נבו וציוותו במחלקת יילודים כרמל! מטרתו של הפורום הינה לאפשר לכם להעלות שאלות הנוגעות ליילודים, תינוקות, נאונטולוגיה, ועוד.

 

 • ליחצו לכניסה לפורום יילודים, נאונטולוגיה!