כללית און-ליין
יילודים - תינוקות

אפס הפרדה

לדרך שבה ילוד בא לעולם ולשעות הראשונות לאחר לידה ישנן השלכות מהותיות קצרות וארוכות טווח על חייו העתידיים. אחיזת התינוק על האם במגע עור לעור לאחר הלידה מהווה את הדרך הטובה ביותר עבור הילוד להתרגל לחיים החוץ רחמיים.

מגע עור לעור מגביר את היציבות הפיזיולוגית והרגשית של הילוד, מקדם הצלחת ההנקה, מסייע בהתקשרות היולדת לתינוק ובהפחתת תסמיני דיכאון ולחץ פסיכולוגי בתקופת משכב הלידה.

בספרות קיימות ראיות רבות על כך שילודים שנולדו במועד והיו במגע עור לעור עם אמם, עשו את המעבר לחיים מחוץ לרחם כשהנשימה וערכי רמת גלוקוז יציבים יותר באופן משמעותי, וויסות חום הגוף טוב יותר עקב הפרשת ההורמונים. בשיטת הנחת התינוק על חזה האם (עור לעור), לעומת הנחת התינוק על האם עם בגדים, או הפרדת  התינוק מהאם, התינוקות שהיו במגע עור לעור בכו פחות, תפקודי הלב והריאה שלהם היו טובים יותר. תינוקות אלה היו בעלי סיכוי גבוה לינוק בהצלחה את ההנקה הראשונה שלהם, הם הגיעו להנקה יעילה בזמן קצר יותר והיו בעלי סיכוי גבוה יותר לינוק בארבעה חודשים הראשונים. הוכח שלמגע עור לעור ולהנקה מוקדמת יש השפעה חיובית על קשר אם-ילוד ועל ויסות רגשי של הילוד, ולא ניתן לפצות מאוחר יותר על ההשפעה השלילית של הפרדה לאחר הלידה. לאחר הלידה קיימת "תקופה רגישה" (פגיעה יותר) מוקדמת, שבמהלכה קשר הדוק בין האם לתינוקה הינו בעל השפעה חיובית לטווח ארוך. מחקר נוסף הראה שאימהות שאחזו את התינוק במגע עור לעור במשך 5 שעות במהלך השבוע הראשון, ושעתיים ביום עד גיל חודש, קיבלו ציון נמוך יותר באופן מובהק במדד דיכאון שבוע וחודש לאחר הלידה.

  1. שהות עם הילוד מיד לאחר הלידה ובזמן ההעברה למחלקת ילודים ויולדות. 

  2. שהות עם הילוד לאורך האשפוז.

  3. נוכחות של היולדות ובן זוגה בזמן בדיקות הנעשות לתינוק לאחר לידה ולאורך האשפוז. 

 

  • יש מצבים נדירים בהם לא נוכל לאפשר אפס הפרדה לפי שיקולים רפואיים.