כללית און-ליין
נוירולוגיה

מהי טרשת נפוצה?

טרשת נפוצה או בשמה באנגלית Multiple Sclerosis (בקיצור MS), היא מחלה דלקתית הפוגעת במערכת העצבים המרכזית (מוח, ו/או חוט שידרה) ומתאפיינת במוקדים דלקתיים שמביאים במקרים רבים להפרעה חולפת בתפקוד מערכת העצבים אך לעיתים גם לפגיעה מצטברת שעלולה להביא לידי נזק נוירולוגי. 

טרשת נפוצה מתאפיינת בעיקר בהתקפים שלרוב נמשכים ימים או שבועות (כמו במקרי דלקת אחרים שנמשכים זמן דומה) וזאת הצורה השכיחה של המחלה, המופיעה ב-85%  מהמקרים.

בהתקף, לרוב המטופל חווה ירידה בתפקוד עם סימפטומים שונים, כאשר התסמינים הנפוצים הם טשטוש ראייה עד אובד ראייה בעין אחת, כפל ראייה, חולשה או רדימות בגפה אחת, במחצית גוף, או בשתי הרגליים עם נימול עד גובה מסוים שמגיע לדופן הבטן או החזה לעיתים. במקרים מסוימים תיתכן הפרעה ביציבות או בשליטה על כיס השתן ( צורך להטיל שתן בדחיפות, או קושי והיסוס בהטלת שתן). 

מספר מקרי הטרשת הנפוצה בישראל מוערך במספר אלפים (כ- 4000). המחלה נפוצה פי 2 יותר בנשים מאשר בגברים. שיא שכיחות ההופעה של המחלה הוא בשנות ה- 20 לחיים אך יתכנו מקרים בהם האבחון יהיה מאוחר יותר בשל סימפטומים קלים שלא אובחנו.

המחלה נפוצה יותר בקרב לבנים, ושכיחה יותר ככל שמתרחקים מקו המשווה. באזור צפון ארה"ב וקנדה כמו גם צפון אירופה, שכיחותה גבוהה ועשויה להגיע ל- 1:800 .

טרשת נפוצה היא מחלה כרונית ועדיין לא נמצא טיפול שיעלים אותה לחלוטין. עם זאת, כיום ברשות הנוירולוגים עומד מגוון רחב של תרופות בהן ניתן להסתייע בכדי למנוע התקפים והגבלה בניידות (נכות). 

​על המטופל לדעת, שבכדי לקדם ולהביא להצלחת הטיפולים, יש להתמיד בהגעה לפגישות ובנטילת התרופות ולכן החשיבות בבחירת התרופה הנכונה למטופל יחד עם הנוירולוג. הפגישות עם הנוירולוג המטפל, הן בעלות חשיבות עצומה להצלחת ויעילות הטיפול.

זקוקים לסיוע?

​​​​במרכז השירות והמידע של מאיר​ אנו נסייע לכם ונעניק הכוונה לכל פונה

אינדקס תחומים רפואיים

​​​הקליקו ​כאן​ ותוכלו לאתר בקלות כל מחלקה, מרפאה ויחידה