כללית און-ליין
מחלקות פנימיות

אלרגיה לעקיצות דבורים וצרעות

​מאת פרופ' רונית קונפינו-כהן, מנהלת השרות לאלרגיה לתרופות ומ"מ מקום מנהל היחידה לאלרגיה ואימונולוגיה קלינית, וד"ר יוסי רוסמן המרכז רפואי מאיר

אלרגיה לעקיצות דבורים או צרעות עלולה לגרום לתגובות קשות ומסכנות חיים. זיהוי של האלרגיה הנ"ל והפניה לקבלת אבחון וטיפול מתאים עשויה להביא לריפוי מוחלט של האלרגיה הנ"ל ברוב רובם של המטופלים.  
 

אלגיה לעקיצות דבורים וצרעות היא נפוצה ומעריכים שבסביבות 3%-1% מהאוכלוסייה הכללית עלולים לסבול מתגובה אלרגית קשה לאחר עקיצה של דבורה או צרעה. כאשר אדם אלרגי נעקץ, מערכת החיסון מזהה את אחד מחלבוני הארס כחלבון זר, דבר הגורר הפעלה מהירה ולא תקינה של מערכת החיסון כנגד אותו החלבון.

אז מה למעשה קורה ומה עלינו לעשות בשטח?

בפועל, לאחר עקיצה, תתפתח בתוך דקות תגובה קשה שעלולה לכלול פריחה מפושטת, נפיחות, צרידות, דמעת ונזלת, קוצר נשימה ותחושת חנק, כאבי בטן, סחרחורת וחולשה, טשטוש הכרה עד כדי אובדן הכרה והפסקת נשימה. במקרים נדירים תועדו גם מקרי מוות לאחר עקיצה של דבורה או צרעה.

הטיפול הדחוף והמידי באלרגיה לעקיצות דבורים או צרעות כולל שכיבה והימנעות ממאמץ,  קריאה מהירה לעזרה רפואית ומתן תרופות מצילות חיים הכוללות הזרקה של אדרנלין תוך שרירי, סיוע נשימתי, תרופות אנטי היסטמיניות וסטרואידים.


ומה לגבי טיפול?

ע"פ הניסיון המצטבר והמידע בספרות, הסיכון של אדם אשר פיתח תגובה אלרגית לעקיצות דבורים או צרעות, לפתח תגובה אלרגית מסוכנת בעקיצה הבאה הוא גבוה מאוד (עד 60%) ולכן במקרים הנ"ל ההמלצה היא לפנות בהקדם למרפאת אלרגיה לצורך בירור וטיפול.

במסגרת הבירור לאלרגיה לעקיצות דבורים וצרעות מבוצעים במרפאת האלרגיה תבחיני עור ו/או בדיקות דם (RAST) לבירור של סוג הארס המדויק שגרם לתגובה האלרגית.

אנשים שאובחנו כרגישים לעקיצות דבורים וצרעות צריכים להימנע מעקיצות ככל הניתן. לאור העובדה שדבורים וצרעות נוטים לעקוץ כאשר מרגישים מאוימים, במידה ואדם אלרגי נתקל באזור רווי בחרקים עוקצניים, מומלץ להתרחק מהמקום בתנועות איטיות ונינוחות. בנוסף, יש לצייד אדם אשר אובחן עם רגישות לדבורים או צרעות במזרק אדרנלין אוטומטי (אפיפן) המיועד לטיפול חירום מידי במקרה של עקיצה, עד להגעה של ניידת טיפול נמרץ.

כאשר הוכח מעל לכל ספק שאדם מסוים אכן אלרגי לעקיצות מומלץ על טיפול בחיסונים (אימונותרפיה) להפחתת האלרגיה לארס. בשיטת הטיפול המקובלת, מזריקים באופן תת עורי, פעם בשבוע, תמצית של ארס החרק הספציפי לו המטופל אלרגי, במנות הולכות ועולות, עד להגעה למנה השווה בקירוב לשתי עקיצות. כל עוד הנבדק ממשיך לקבל חיסונים באופן קבוע, הוא מוגן מתגובה אלרגית בעקיצות נוספות. לאחר 5 שנים של חיסונים, מרבית האנשים מחלימים כליל מהאלרגיה, ולא יסבלו מתגובות אלרגיות לעקיצות חרקים בהמשך חייהם.

ביחידה לאלרגיה ואימונולוגיה קלינית בבית החולים מאיר מוצע טיפול חדשני למטופלים אלרגיים לעקיצות דבורים ו/או צרעות שכולל חיסונים בשיטה מהירה. הטיפול הנ"ל מתבצע ב-3 ימים עוקבים (במקום פעם בשבוע) ולאחריהם המטופל מוגן מעקיצות נוספות. המשך הטיפול כולל חיסון, המתבצע רק פעם אחת ב-3 חודשים, למשך 5 שנים נוספות. 

זקוקים לסיוע?

​​​​במרכז השירות והמידע של מאיר​ אנו נסייע לכם ונעניק הכוונה לכל פונה

אינדקס תחומים רפואיים

​​​הקליקו ​כאן​ ותוכלו לאתר בקלות כל מחלקה, מרפאה ויחידה