כללית און-ליין
קרדיולוגיה - מערך הלב

יצירת קשר

דימות לב

​היחידה להדמיה על קולית


בעשור האחרון נושא דימות הלב התקדם באופן משמעותי בעקבות שיפור בידע, במכשור וביכולות העיבוד בארץ ובעולם. שימוש מושכל ביכולות הדימות מספק אינפורמציה חיונית על מבנה העורקים הכליליים, מצב הטרשת וההיצרויות הקיימות, מבנה ותפקוד הלב, הרכב רקמת שריר הלב והערכת פתולוגיות מולדות ונרכשות, והערכה של זרימות הדם והפרפוזיה לשריר הלב.


אופי היחידה, סוגי הבדיקות:

ביחידה לדימות לב אנו מבצעים מיפויי לב, בדיקות CT  וMRI- של הלב.


מיפוי לב 

בדיקה המספקת מידע על אספקת הדם ללב ועל תפקודו במנוחה ובמאמץ. מטרת הבדיקה היא לגלות מחלת לב כלילית, ולהעריך את מצב המחלה אצל חולים ידועים, כולל כאלה שעברו צנתור או ניתוח מעקפים.

הבדיקה נעשית תוך שימוש בחומרים רדיואקטיביים עם תכונות המאפשרות להם להגיע לאזורים בשריר הלב המקבלים דם. מצלמה גרעינית מיוחדת מצלמת את הלב מזוויות שונות, וממפה את זרימת החומר הרדיואקטיבי. אזורים של שריר הלב המראים הפרעה באספקת הדם (איסכמיה) מעידים על היצרויות בעורקים הכליליים (מחלת לב כלילית).


CT לב - צנתור וירטואלי

בדיקה המספקת מידע על מבנה הלב ותפקודו, ועל כלי הדם המספקים דם ללב. מטרת הבדיקה היא לאבחן טרשת עורקים וחשד לחסימה בכלי הדם הכליליים.

בנוסף לסריקות של העורקים מתבצעות באופן שוטף גם בדיקות ייחודיות כמו הערכת מסתמים לפני החלפה או תיקון וסריקות של עליה שמאלית לפני PVI  (צריבה של פרפור פרוזדורים) או סגירת של האוזנית.

הבדיקה נעשית על גבי מכשירCT  מתקדם תוך הקפדה על הפחתת מינון קרינה וחומר ניגוד למינימום האפשרי. כל בדיקה מפוענחת על ידי שני רופאים - קרדיולוג (מומחה למחלות לב) ורדיולוג (מומחה להדמיה).


MRI לב

מכשיר ה-MRI תופס בשנים האחרונות מקום משמעותי ביותר בבירור מחלות לב בילדים ובמבוגרים במגוון הולך ומתרחב של התוויות. בדיקות MRI של הלב ושל כלי הדם משמשות, בין היתר, לבירור מומים מולדים של הלב וכלי הדם הגדולים, בירור קרדיומיופטיות שונות (מולדות ונרכשות), מיוקרדיטיס, הערכת מעורבות של גידולים בלב ובמדיאסטינום, הערכת מחלת לב איסכמית ועוד.

 

חידושים ותוכניות לעתיד:

בשנתיים האחרונות נקלט בבית חולים ציוד דימות מהמתקדמים בעולם – החל ממצלמה גרעינית לבבית חדשה ומכשירMRI  מהמתקדמים בעולם. בנוסף, בית החולים נמצא בהליכים אחרונים לקליטת מכשיר CT  חדש ומתקדם. כל רכש כזה מאפשר לנו ביצוע בדיקות איכותיות יותר, ובדיקות למגוון מטופלים גדול יותר, כמו ממטופלים עם הפרעות קצב ופרפור פרוזדורים. השיפור המתמיד באיכות הציוד מאפשר לנו ביצוע בדיקות במינוני קרינה וחומר ניגוד הולכים ופוחתים בהתאם לסטנדרטים המתקדמים בעולם.

הצוות הרפואי


ד"ר ארנסון יואב - קרדיולוג בכיר, מומחה ברפואה פנימית וקרדיולוגיה. בוגר השתלמות עמיתים בדימות קרדיו-וסקולרי מתקדם בבית חולים Ceders-Sinai בלוס אנג'לס.

ד"ר סמיר דקה - קרדיולוג בכיר, מומחה ברפואה פנימית וקרדיולוגיה.

זקוקים לסיוע?

​​​​במרכז השירות והמידע של מאיר​ אנו נסייע לכם ונעניק הכוונה לכל פונה

אינדקס תחומים רפואיים

​​​הקליקו ​כאן​ ותוכלו לאתר בקלות כל מחלקה, מרפאה ויחידה