כללית און-ליין
גינקולוגיה ומילדות

יצירת קשר

​משרד: 09-7472849
מח' פגים: 09-7471554
דוא"ל: nidcap@clalit.org.il

מיקום

​בניין סטולברג קומה 3

המרכז להכשרת NIDCAP בישראל

Israel NIDCAP Training Center


מה זה NIDCAP?

NIDCAP  - Newborn Individualized Developmental Care and Assessment Program הינה גישת טיפול כוללנית ומבוססת ראיות, הממוקדת בתינוק ומשפחתו. גישת טיפול זו פותחה בשנות ה-80' על ידי פרופ' היידי אלס, פסיכולוגית וחוקרת מאוניברסיטת הרוורד.  

מחקרים רבים מורים על ההשפעה של דחק (stress) על המח המתפתח. לידה מוקדמת ואשפוז בפגיה כרוכים בחשיפה יום יומית לגורמי דחק שונים כגון הפרדה מהאם, כאב, רעש, הפרת מחזור השינה, ועוד. בתקופת האשפוז מוחו של הפג גדל ומתפתח יותר מאשר בכל תקופה אחרת במחזור החיים וחשוף ביתר שאת להשפעות השליליות של גורמי דחק אלה. 

גישת הטיפול NIDCAP מתמקדת בהתאמת הפגיה ליכולות וליעדים ההתפתחותיים הייחודיים לכל פג, אשר נלמדים באמצעות הסתכלות מושכלת על התנהגותו. התאמה זו מתייחסת לטיפול הניתן לפג ולמשפחתו, כמו גם לסביבה הפיזית של הפגיה. לדוגמא: התאמת המנח של התינוק, הגנה מפני אור חזק, עידוד החזקת התינוק "עור לעור", תמיכה לפג בעת ביצוע הליכים רפואיים ופעולות מכאיבות.

כל התנסות מוקדמת הינה משמעותית עבור המוח המתפתח. הכשרת NIDCAP מקנה כלים להבנת התנהגות הפג ומאפשרת לאנשי המקצוע ליצור חווית אשפוז התומכת בצרכיו המוקדמים ובקשר המתהווה בין התינוק להוריו כרכיב הכרחי להתפתחות ולרווחה של התינוק.  

למידע נוסף על NIDCAP ועל האיחוד הבינלאומי (NFI) בקרו באתר: www.nidcap.org .


NIDCAP  בישראל
המרכז להכשרת NIDCAP בישראל, המסונף ליחידת טיפול נמרץ פגים במרכז הרפואי מאיר, החל את פעילותו באוקטובר 2018. המרכז הישראלי משתייך לרשת עולמית של 23 מרכזי הכשרה מטעם איחוד NIDCAP הבינלאומי  – NIDCAP Federation International או בר"ת NFI. האיחוד הבינלאומי מקדם טיפול איכותי ומבוסס ראיות על פי גישת NIDCAP בפגיות ברחבי העולם, וממונה של הבטחת האיכות של ההכשרות הניתנות תחת חסותו במרכזי ההכשרה.

המרכז להכשרת NIDCAP בישראל מקדם ומוביל את הגישה הנוירו-התפתחותית לטיפול בפג על פי גישת NIDCAP. מטרת המרכז הינה לשפר את חווית האשפוז של הפג ומשפחתו על ידי הכשרה של צוותים רב- מקצועיים המטפלים בפגים בישראל. 


מה במרכז להכשרת NIDCAP בישראל ?

במרכז מוצעות הכשרות בשלוש רמות ידע ומיומנות


הכשרת מבוא

קורס "טיפול תומך התפתחות בפג ע"פ NIDCAP". לעיון בעלון בנושא קורס מבוא הקליקו כאן.

המועדים לקורס מבוא לשנת 2021 הם:

11.03.2021
15.03.2021
25.03.2021


07.06.2021
21.06.2021
29.06.2021


09.11.2021
18.11.2021
23.11.2021הכשרה מתקדמת

קורס "התנהגות הפג ותפקיד המטפל בהבניית טיפול ע"פ NIDCAP". לעיון בעלון בנושא קורס מתקדם הקליקו כאן.

המועדים לקורס מתקדם לשנת 2021 הם:

02.02.2021
09.02.2021
16.02.2021

05.10.2021
12.10.2021
19.10.2021


הסמכת NIDCAP ע"פ התוכנית הבינלאומית:
NIDCAP Professional

מיועדת לאנשי מקצוע לאחר הכשרה בקורס מבוא וקורס מתקדם, המעוניינים להשלים את ההכשרה הפורמלית על פי התוכנית הבינלאומית של האיחוד NFI. קורס זה הינו שלב נוסף בהתמקצעות בטיפול תומך התפתחות בפג, המקנה כלים חשובים להובלת תהליכי שינוי והטמעתה של הגישה ההתפתחותית. מידע ראשוני אודות תוכנית ההסמכה ניתן למצוא באתר של NFI. לפרטים נוספים יש לפנות למרכז להכשרת NIDCAP בישראל.

 צוות המרכז


דליה זילברשטיין, RN, PhD - מנהלת שותפה במרכז להכשרת NIDCAP  בישראל. אחות מומחית התפתחות בפגיה, ב"ח מאיר.  מדריכת NIDCAP מטעם האיחוד הבינלאומי NFI. חברה בוועד המנהל של איחוד NFI.

פרופ' איטה ליטמנוביץ, MD- מנהלת מחלקת ילודים ופגים במרכז הרפואי מאיר. מנהלת שותפה במרכז להכשרת NIDCAP  בישראל . מדריכת NIDCAP מטעם האיחוד הבינלאומי NFI.

אפרת ברקוביץ, BA - רכזת קורסים, המרכז להכשרת NIDCAP  בישראל

אביגיל מראשלי, RN - אחות מוסמכת NIDCAP ומדריכה קלינית בפגיה, ב"ח מאיר

אנדי לוי, RN, MA - אחות מוסמכת NIDCAP בפגיה, ב"ח מאיר

ליאת מכלי, BPT – פיזיותרפיסטית מוסמכת NIDCAP בפגיה, ב"ח מאיר

עדי פרוינד- עזריה, MOT - מרפאה בעיסוק מוסמכת NIDCAP בפגיה, ב"ח מאיר

חולוד שביטה, RN, MPH - מנהלת הסיעוד בפגיה, ב"ח מאיר. אחות מוסמכת NIDCAP.

ג'אדה עבד אל חי, RN, MN - אחות מוסמכת NIDCAP ומדריכה קלינית בפגיה, ב"ח מאיר.

זקוקים לסיוע?

​​​​במרכז השירות והמידע של מאיר​ אנו נסייע לכם ונעניק הכוונה לכל פונה

אינדקס תחומים רפואיים

​​​הקליקו ​כאן​ ותוכלו לאתר בקלות כל מחלקה, מרפאה ויחידה