כללית און-ליין
עיניים

גלאוקומה

​גלאוקומה היא מחלה שפוגעת בעצב הראיה, והיא הסיבה השכיחה ביותר בעולם לעיוורון בלתי הפיך


גלאוקומה היא מחלה נפוצה, ושכיחותה עולה עם הגיל - בגיל 80 היא פוגעת בכ-10% מהאוכלוסייה. לעתים קרובות אנשים הסובלים מגלאוקומה אינם מודעים לבעיה, מכיוון שהיא בדרך לרוב נטולת סימפטומים. הסיבות העיקריות לכך הן שהמחלה מתפתחת באופן מאד איטי ולאורך שנים, ובנוסף שהפגיעה לרוב מתחילה בשדה הראייה ההיקפי, ופגיעה בראייה המרכזית מאפיינת רק את שלביה המאוחרים. לכן היא מכונה גם "הגנב השקט של הראייה".

אבחון מוקדם הוא בעל חשיבות רבה למניעת נזק שאינו בר תיקון. לפיכך, מומלץ לכל אדם מעל גיל 40 (או מוקדם יותר, אם יש גלאוקומה במשפחה), להגיע לבדיקה שגרתית אצל רופא עיניים אחת לשנה.

 

אבחון גלאוקומה

אבחון גלאוקומה מתבצע כיום באמצעות שילוב של בדיקת העין על ידי רופא מומחה, ושימוש בטכנולוגיות דימות מתקדמות, ועיקרן בדיקת שדה ראייה וצילום OCT של עצבי הראייה. בעזרת בדיקות אלו קובעים אם המטופל סובל מהמחלה, ובאיזו דרגת חומרה. טכנולוגיות אלו השתפרו מאד בשנים האחרונות, ובמקרים רבים ניתן לאבחן את המחלה אפילו לפני ששדה הראייה נפגע.

מרגע שאובחנה הגלאוקומה, יש לבנות תכנית טיפול ומעקב מותאמת. חשוב להדגיש שתכנית זו יכולה להיות שונה באופן דרמטי בין חולה לחולה, לאור מגוון האפשרויות הטיפוליות הרחב, ובשל השוני בין מטופל למטופל. מטרת הטיפול איננה שיפור הראייה שאבדה בשל גלאוקומה, אלא מניעה של אבדן ראייה נוסף. חשוב להדגיש כי עם טיפול ומעקב נכונים שיעור העיוורון נמוך והסיכוי לשמר את הראייה גבוה.

 

טיפול בגלאוקומה

מטרת הטיפול בגלאוקומה היא להוריד את הלחץ התוך עיני. האפשרויות העומדות בידי הרופא הן טיפות, לייזר וניתוחים.

בד"כ, כקו טיפול ראשון יוצע טיפול בלייזר (Selective Laser Trabeculoplasty) או בטיפות. על פי רוב, טיפולים אלו, או שילוב שלהם, יספיקו כדי להוריד את הלחץ התוך עיני לרמה הרצויה. אם טיפולים אלו אינם מספיקים, ניתן להתקדם לאופציה הכירורגית. בפן הניתוחי חלה מהפכה של ממש בשנים האחרונות, עם כניסת הניתוחים הזעיר פולשניים. אנחנו גאים במאיר להוביל את התחום הזה בארץ, ומציעים מגוון רחב של ניתוחים כך שניתן להתאים לכל חולה ניתוח על פי צרכיו. חשוב לציין גם את ניתוח הקטרקט שיכול בעצמו להוות טיפול לגלאוקומה, או הזדמנות לשפר את השליטה בלחץ ואת איכות החיים על ידי הפחתה בכמות הטיפות.

זקוקים לסיוע?

​​​​במרכז השירות והמידע של מאיר​ אנו נסייע לכם ונעניק הכוונה לכל פונה

אינדקס תחומים רפואיים

​​​הקליקו ​כאן​ ותוכלו לאתר בקלות כל מחלקה, מרפאה ויחידה