כללית און-ליין
רפואת ספורט

בדיקות המבוצעות במרכז לרפואת הספורט

האם ידוע לכם כמה קלוריות עליכם לצרוך ביום כדי להגיע למשקל הרצוי, מהו קצב חילוף החומרים שלכם, ובאיזה קצב עליכם לרוץ או ללכת?

במידה ובחרתם  באורח חיים בריא ושינוי בהרגלי החיים אנחנו נמליץ לכם על  הדרך הנכונה והמותאמת באמצעות מגוון רחב של בדיקות פיזיולוגיות בניטור של מיטב המומחים.


הבדיקות מותאמות לכלל האוכלוסייה בהתאם להתפלגות הבאה:

  • נשים וגברים מגיל שמונה עשרה שנים ומעלה
  • נשים וגברים הפעילים גופנית  לשיפור איכות חייהם ובריאותם
  • ספורטאים אשר מטרת האימון הינה שיפור ביצועים לקראת תחרויות ספורט רשמיות ושאינן רשמיות

להלן פירוט מגוון הבדיקות המבוצעות במרכז:

 

בדיקת מאמץ מורחבת (קרדיופולמונריות)
בדיקת המאמץ המורחבת הינה בדיקה המשלבת מעקב רציף אחר תגובות מערכות הגוף התומכות בביצוע מאמץ גופני, ביניהן המערכת המטבולית, מערכת הלב וכלי הדם ומערכת הנשימה. בדיקת המאמץ המורחבת מתבצעת על גבי מסילה נעה (הליכון) או אופני ארגומטר, בדומה לבדיקת המאמץ הרגילה (א.ק.ג. במאמץ). הבדיקה מנטרת מגוון רחב של מדדים פיסיולוגיים בשעת ביצוע המאמץ באמצעות מדידה ישירה של כמות החמצן הנספגת, דו-תחמוצת הפחמן הנפלט מהגוף וקצב האוורור הריאתי. הבדיקה מאפשרת מדידה ישירה של הכשירות האירובית (VO2max – צח"מ), ואיתור מדויק של הסף האנאירובי (הנשימתי) ללא צורך בנטילת דגימות דם.

ניתוח מושכל של הבדיקה, על מדדיה הרבים, מאפשר מלבד הערכה ישירה של הכושר האירובי  גם איתור "החוליה החלשה" בשרשרת הפיסיולוגית התומכת בביצוע מאמצים גופניים. איתור הגורם המגביל מאפשר תכנון אימון אירובי פרטני ואופטימאלי שיביא לשיפור הכשירות האירובית והביצוע הגופני. הבדיקה משלבת גם ארגומטריה רגילה (א.ק.ג. במאמץ) לבדיקת הכשירות הרפואית ומתבצעת תוך מעקב רציף של א.ק.ג. ומדידות לחץ דם.

הבדיקה מבוצעת ע"י פיזיולוג ורופא ספורט. אוכלוסיות היעד: כלל האוכלוסייה עם דגש על פעילים וספורטאים.

 

קצב חילוף חומרים במנוחה (RMR) Resting Metabolic Rate
מדידת קצב חילוף החומרים (קצב מטבולי) הבסיסי – מדידה המשקפת את ההוצאה הקלורית היומית במנוחה.

הבדיקה מבוצעת בשכיבה, בשעות הבוקר ולאחר צום של לילה. הנבדק שוכב ומחובר למכשיר מדידה האוסף את האוויר הנשאף ומודד את קצב הנשימה, קצב  הלב וכמות החמצן ודו תחמוצת הפחמן הנצרכים והמיוצרים בגוף.


מתוך נתונים אלו ניתן לקבוע את צריכת הקלוריות היומית ללא פעילות המהווה את הבסיס לתכנון נכון של הצרכים האנרגטיים היומיים. תוצאות הבדיקה משמשות את התזונאי/ת, בשילוב עם יעוץ פיסיולוגי, לתכנון התפריט היומי והפעילות הגופנית המומלצת, על מנת לשמור או לשנות את משקל הגוף ואת מסת השומן בהתאם לנדרש.

הבדיקה מבוצעת עי פיזיולוג וכוללת יעוץ דיאטני. אוכלוסיית היעד: נשים וגברים בכל גיל הנדרשים או מעוינים בשמירה או בהפחתת משקל גופם.

  

בדיקה לפי חוק הספורט
חוק הספורט במדינת ישראל  מחייב אגודת ספורט, מכון ספורט, ארגון ספורט התאחדות או איגוד לקיים  תחרויות ספורט  בתנאי כי הספורטאים  נבדקו תחילה בבדיקות רפואיות ונמצאו כשירים. הבדיקה כוללת בדיקת רופא ספורט  ובדיקת מאמץ ארגומטרית (א.ק.ג. ולחץ דם במאמץ).

אוכלוסיות היעד: נשים וגברים המתכננים פעילות גופנית במסגרת כל שהיא.
 

ייעוץ דיאטני
יעוץ מדיאטניות מוסמכות ממרכז רפואי מאיר . הייעוץ כולל מעקב אחר משקל , היקפים ואחוזי שומן  ובדיקת  הרכב רקמות הגוף בהתאם לבדיקות דם הנעשות בקופות החולים ובדיקת RMR המבוצעת במרכז. הייעוץ כולל הרכבת תפריט אישי בהתאם להוצאת הקלוריות היומית.

אינדקס תחומים רפואיים

​​​הקליקו ​כאן​ ותוכלו לאתר בקלות כל מחלקה, מרפאה ויחידה

זקוקים לסיוע?

​​​​במרכז השירות והמידע של מאיר​ אנו נסייע לכם ונעניק הכוונה לכל פונה