כללית און-ליין
המטופל שותף לטיפול בטוח

נטילת תרופות בזמן הריון

בזמן ההריון חשוב להתייעץ עם רופא הרופא לפני שנוטלים כל תרופה, בין אם מדובר בתרופות מרשם או בתרופות מדף, בוויטמינים או בתרופות הומאופטיות.

בקיצור

1.

נשים הרות הסובלות מבעיות בריאות כמו: סוכרת, אסתמה, מחלת נפילה, יתר לחץ-דם, צרבת והקאה חוזרת, נוטלות לעיתים תרופות שרשם להן רופא.

2.

בנוסף, יש נשים הרות שנוטלות תרופות או ויטמינים ומינרלים עקב בעיות חולפות כמו כאב ראש או בעיות הקשורות להריון כמו אנמיה.

3.

העדר טיפול במצבים אלו יכול לגרום נזק הן לאישה ההרה והן לעובר. מן ההכרח לשקול את התועלת ואת הסיכונים האפשריים של כל תרופה בעת ההריון.
 • לנשים שמתכננות הריון, מומלץ עוד לפני ההריון, לדון עם רופא על הצורך בנטילת כל תרופה ולוודא נטילת תרופות הכרחיות בלבד
 • על אף ההמלצות, הדבר לא תמיד ניתן לביצוע, היות וקורה שנשים נוטלות תרופות עוד לפני שהן יודעות על הריונן
 • כידוע, ישנן תרופות העלולות להזיק כאשר האישה נוטלת אותן בזמן ההריון, אך יש תרופות אחרות שאינן גורמות כל נזק.
 • בשל החשש שתרופה עלולה להזיק לעובר, ישנם רופאים אשר אינם רושמים תרופות כלשהן לנשים הרות. חשש זה אינו בהכרח תוצאה של נתונים בדוקים, אלא לפעמים נקיטת זהירת יתר לאור העדר מספיק מחקרים קליניים על תרופות בנשים הרות
 • רישום תרופה לאישה הרה הוא המאזן שבין תופעות לוואי הפשריות של התרופה, הסיכון הנובע ממחלת האם וסיבוכי הלידה, לבין התועלת של התרופה במניעה או במזעור סיכונים אלו.
 • ישנם מקרים שבהם התועלת שבשימוש בתרופה עולה על הסיכונים. דוגמאות:
  • חום גבוה עלול להזיק לעובר במשך החודשים הראשונים להריון, ולכן לשימוש ב-paracetamol סיכון נמוך בהשוואה לעליית חום
  • סוכרת בהריון דורשת טיפול אינטנסיבי ב-insulin כדי למנוע סיבוכים אצל האם, העובר והוולד.

מינהל התרופות והמזון של ארה"ב (ה- FDA) קבע סולם המיע בהערכת התועלת והסיכון האפשריים של תרופות לעובר.
על בסיס זה תרופות מחולקות לקטגוריות A, B, C, D ו-X.
תרופות מסוימות וויטמינים מסוימים שנבדקו והוכח שהם אינם ם כל סיכון לעובר,
משויכים לקטגוריה A.
מצד שני, תרופות כגון thalidomide, isotretinoin ("Roaccutane"), methotrexate, warfarin ("Coumadin, אשר מהוות לעובר סיכון מוכח העולה על כל תועלת אפשרית ומסכנות את ההריון, משויכות לקטגוריה X,
כל אישה בגיל הפוריות שנוטלת תרופות אלו חייבת להשתמש באמצעים למניעת הריון יעילים.
כל אישה שמתכננת הריון וכל אישה שבהריון צריכה להימנע מנטילת תרופות אלו.
בקטגוריה D כלולות תרופות שמהוות סיכון של תופעת לוואי מוכחת לעובר, אבל תועלתן האפשרית עשויה להצדיק את שימושן בזמן הריון, על אף הסיכונים האפשריים.
בקבוצה זאת כלולות תרופות נוגדות פרכוסים כמו:phenytoin ("Dilantin", "Epanutin"), valproate ("Valporal", "Depalept"), אנטיביוטיקה כגון tetracyclines ("Tevacycline", "Minocycline", "Doxylin") gentamicin, tobramycin ("Tobrex"), תרופות לטיפול ביתר לחץ דם מקבוצת ACE inhibitors דוגמת Captopril ("Capoten"), Enalapril ("Enaladex"), Ramipril ("Tritace"), וכן Angiotensin II receptor blockers כגון Valsartan ("Diovan"), Losartan ("Ocsaar"). במקרים אלו על הרופא לשקול שימוש בתרופה בטוחה יותר אם הדבר אפשרי.
יש תרופות העשויות להשפיע על העובר רק בהתאם לשלב ההתפתחות שלו או על-פי המינון שלהן. למשל: aspirin ו- ibuprofen ("Adex", "Advil", "Ibufen", "Nurofen") שלא הוכח נזק לאחר חשיפה בשליש הראשון של ההריון, עלולות לגרום לבעיות כאשר האישה ההרה נוטלת אותן בשלושת החודשים האחרונים של ההריון.

נטילת ויטמינים

מומלץ לשאול את הרופא אילו ויטמינים ליטול: ויטמינים רגילים עשויים לכלול יותר מידי או פחות מידי מהוויטמינים שיש בהם צורך בהריון.
חשוב ליטול חומצה פולית במינון של 400 מיקרוגרמים (0.4 מיליגרמים) יומיום לפני שהאישה נכנסת להריון ובמשך התקופה הראשונה של ההריון - חומצה פולית היא ויטמין העוזר במניעת מומים מולדים במוח, בעמוד השדרה ובאברים נוספים.
בבדיקות שבוצעו בנשים הרות רבות, לא התגלה נזק לעובר לאחר נטילה במינון ובאופן המומלצים, של תרופה נגד בחילה והקאה - metoclopramid Pramin, תרופות נגד צרבת חוסמות משאבת הפרוטון (PPIs) כגון omeprazole ("Losec", "Omepradex"), lansoprazole ("Lanso", "Lanton"), וחוסמות קולטן היסטמין 2 (H2 blockers) כגוןfamotidine ("Famo", "Gastro"), ranitidine ("Zantac"), cimetidine ("Tagamet") , תרופה נוגדת קרישת הדם מסוג enoxaparin ("Clexan"), ואנטיביוטיקה מסוג מאקרולידים, כגון: erythromycin ("Erythro "Erythrocin"), clarithromycin ("Clacid"), azithromycin ("Azenil"), roxithromycin ("Rulid", "Roxo") .


נטילת תרופות הומיאופתיות ותרופות מדף

אין כל מידע שהן בטוחות לאישה ההרה ולכן, עדיף שלא להשתמש בהן.
יש נשים שנוטלות תרופות ללא מרשם (תרופות "מדף", או (OTC, Over The Counter מבלי לשקול את התועלת והסיכון האפשריים שלהן.


שתיית אלכוהול, עישון וסמים

ישנן נשים שחושפות את העובר לחומרים מזיקים ונוהגות לשתות משקאות אלכוהוליים, לעשן טבק או לצרוך סמים בזמן ההריון.

 • שתיית מקשאות אלכוהוליים עלולה לגרום להפרעות גופניות והתנהגותיות לילדים הנמשכות כל החיים, כולל מה שמוכר כ-"תסמונת אלכוהול העוברי" (fetal alcohol syndrome). לא ידוע על כל כמות של אלכוהול שהיא בטוחה בזמן ההריון

 • עישון בזמן הריון מעביר ניקוטין וחומרים מסרטנים לעובר, מונע ממנו לקבל תזונה מתאימה ומגביר את הסיכון ללידה מוקדמת (פגות), למשקל לידה נמוך ולמות העובר.

 • סמים אסורים לשימוש בזמן ההריון. שימוש בסמים עלול לגרום למשקל נמוך של היילוד, למומים מולדים ולסמונת גמילה לאחר הלידה.