כללית און-ליין
אודותינו

דבר מנהל המרכז הרפואי סורוקה

סורוקה - מרכז רפואי אוניברסיטאי, על אלפי עובדיו המסורים, ממשיך להוביל ולהצעיד קדימה את הרפואה בארץ

ד"ר שלומי קודש - מנהל המרכז הרפואי סורוקה

בקיצור

1.

סורוקה - מרכז רפואי אוניברסיטאי מקבוצת כללית, הוא בית החולים היחיד באזור הנגב.

2.

סורוקה הוא מרכז רפואי שלישוני ובית חולים-על מהמובילים במדינת ישראל ומרכיב משמעותי במערכת הבריאות בארץ ואחד ממוקדי העוצמה של כללית.

3.

בשנות קיומו הפך סורוקה מבית חולים פריפריאלי קטן לאחד מבתי החולים הגדולים במדינת ישראל, עם יותר מ-1000 מיטות אשפוז.

המרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה, מהווה נכס אסטרטגי למדינת ישראל ומשרת אוכלוסייה של יותר ממיליון תושבים המתגוררים בשטח המתפרש על כ-60% ממדינת ישראל.  
סורוקה הוא בית חולים מוביל המעניק רפואה מתקדמת ויוצאת דופן באיכותה, תוך ראיית המטופל וצרכיו במרכז, ומהווה מופת לחינוך ומחקר רפואי. בקמפוס המרכז הרפואי נמצא בית הספר למקצועות הבריאות, הכולל את הפקולטה לרפואה של אוניברסיטת בן גוריון בנגב. בין שני המוסדות מתקיים קשר הדוק.

סורוקה  הוא המעסיק הגדול בנגב ומועסקים בו כ-4,200 עובדים במגזרים שונים, ביניהם כ-800 רופאים וכ-2,000 אחיות.

המרכז הרפואי סורוקה מוביל ב תחומי עשייה רבים, בשירותים מתקדמים ובמחקר, שביניהם:

  • המלר"ד בסורוקה הוא הפעיל במדינה ופועל בו חדר הטראומה הגדול בישראל עם שמונה עמדות טיפול, כולל עמדה מיוחדת לטיפול בילדים

  • חדר הלידה במרכז סבן למיילדות בסורוקה הוא הפורה בישראל – בשנת 2015 נרשמו  יותר  מ-16,000 לידות, והוא מופעל על ידי צוות רפואי מנוסה, אשר מעניק יחס אישי לכל יולדת

  • ליחידות טיפול נמרץ (כללי, פנימי וילדים) תוצאות קליניות מהשורה הראשונה בעולם

  • מרכז מוח -  מודל ייחודי של יחידת על כוללנית שמרכזת את פעילות האבחון, הטיפול והמחקר במקצועות העוסקים בתחלואת המוח. במסגרת מרכז במוח מבוצעים בדיקות דימות של המוח, ניתוחים נוירוכירורגיים וצנתורי מוח   

  • מרכז לב – ביצוע ניתוחי לב חזה  וקרדיולוגיה

  • טיפול בריאטרי – ניתוחים לטיפול בהשמנת יתר חולנית במבוגרים ובילדים

  • יחידה ארצית למחלות זיהומיות בילדים ובמבוגרים מהמובילות במחקר בישראל ובעולם

  • מכון גנטי מוביל המגלה בסיס גנטי לתסמונות רבות.

בעולם צרכני שבו חוויית הלקוח היא המושג "חם" ביותר המבדל עסקים נותני שירות אלו מאלו – אי אפשר להתעלם מכך שחוויית המטופל היא הסיפור המרכזי גם במערכת הבריאות.
חוויית המטופל מתייחסת לחולה ולמשפחתו ומורכבת ממגוון מעגלים משיקים במשך שהייתם בבית החולים: שירות, יחס, איכות הטיפול הרפואי, בטיחות המטופל, תנאי אשפוז ועוד.
כל הנושאים הללו הם בראש מעיינינו, והמטופל מוצב במרכז. זוהי ראיית עולם שאנו מאמצים ומיישמים בכל פן של הפעילות בבית החולים.

סורוקה הוא המרכז הרפואי הראשון בישראל שעבר בהצטיינות את מבדק האקרדיטציה – הסמכה לתקן איכות ובטיחות בינלאומי של  ה-JCI  בגרסה התקדמת שלו (גרסה 5) ואשר הוגדר כבית חולים  אקדמי.

סורוקה הוא מבתי החולים המובילים בארץ בעמידה במדדי האיכות של משרד הבריאות, כפי שפורסם לאחרונה בתקשורת.
העמידה ביעדים שהציב משרד הבריאות מצביעה על טיפול רפואי נכון, מתוזמן ומקצועי, על עבודת צוות משולבת בכלל תחומי העשייה בבית החולים ועל תהליכי עבודה רוחביים נכונים  הכוללים תהליכי בקרה ומדידה ומתן משוב שוטף לצוותים.
איכות רפואית היא ליבת העיסוק היום-יומי שלנו  ועמידה במדדים רפואיים אלה משקפת עשייה משותפת וראייה של טובת המטופל ובטיחות הטיפול לנגד עינינו. אנו ממשיכים בתהליכים חוצי ארגון בתחום האיכות הרפואית, ומקיימים בקרה שוטפת ויומיומית ברמת הפרט של המטופל, בין השאר באמצעות דוחות מידע ובקרה מקוונים המבוססים על מערכות המידע של בית החולים.

השינויים המתרחשים ואלה הצפויים בעתיד הקרוב, כמו הגידול הטבעי באוכלוסיה, מעבר בסיסי צה"ל לנגב והפיתוח המואץ בשנים הקרובות, יביאו תוספת חסרת תקדים של כ-200,000 נפש לאוכלוסיית הנגב, הנשענת באופן מלא על המרכז הרפואי סורוקה שהוא מרכז על רפואי שלישוני.

המתווה המיטבי למתן שירותי רפואה לאוכלוסיית הנגב הגדלה הוא חיזוק המרכז הרפואי סורוקה וניצול עוצמותיו על בסיס תשתיות קיימות.

המרכז הרפואי האוניברסיטא סורוקה, על אלפי עובדיו המסורים, ממשיך להוביל ולהצעיד קדימה את הרפואה בארץ.

 

ד"ר שלומי קודש,
מנהל המרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה