כללית און-ליין
ידיעות ומחקרים בסורוקה

פורסם בראשונה: 28.03.2022

איכות רפואית בעידן קורונה

סורוקה מרכז רפואי אוניברסיטאי השתתף בהיקף חסר תקדים בכנס השנתי של החברה הישראלית לאיכות ברפואה וזכה בשלושת המקומות הראשונים בפרוייקטים שהוצגו בכנס.

בקיצור

1.

הכנס השנתי של החברה הישראלית לאיכות ברפואה, בהשתתפות צוותים רב מקצועיים בארגוני הבריאות בישראל, מהווה את הבמה המרכזית בישראל להצגת עבודות ומחקרים בתחום האיכות הרפואית.

2.

במושבי הכנס, מוצגות עבודות שעוסקות במדידת איכות ובבטיחות הטיפול בבתי חולים, בקהילה וברצף שבינהם, וכן בניסיונות למדוד ולהעריך את איכות השירות וחוויית המטופל ולפעול על פי תוצאות המדידה.

3.

הנושא המרכזי שנידון בכנס השנה, היה איכות בעידן הקורונה. גם השנה, השתתפו נציגי סורוקה מרכז רפואי אוניברסיטאי מקבוצת כללית בכנס, שדן בסוגיות המרכזיות של איכות ובטיחות הטיפול הרפואי בישראל.

בתמונה למעלה: צוות החטיבה למיילדות וגינקולוגיה שזכה במקום הראשון על עבודתם בנושא שימוש בחומרים מונעי הידבקות ובחומרים המוסטטיים כגורם סיכון לזיהום לאחר ניתוח קיסרי.

הנושא המרכזי שנידון בכנס השנה, היה איכות בעידן הקורונה והתמקד בהיבטים של איכות הטיפול בעידן המגיפה, וביניהם: עבודת צוות, טיפול בחולים הכרוניים והאקוטיים, טיפול מרחוק, מערכת הבריאות שאחרי, קפיצות הדרך שנעשו, צוותים בעידן הקורונה, התמודדות עם פייק ניוז ופוליטיזציה של הרפואה ותקשורת בין אישית של מטפל-מטופל בתקופת הקורונה.

נציגי סורוקה הציגו עשרות פוסטרים ומצגות בנושאי איכות, שביניהם:

 • שימוש באולטרסאונד בזמן אמת לשיפור הכנסת צנתר מרכזי - פרופ' יניב אלמוג, ד"ר אורי גלנטה, ד"ר ליאור פוקס, אייל שניידר וראם שדה - היחידה לטיפול נמרץ פנימי, ד"ר עמית פרנקל - המחלקה לטיפול נמרץ כללי, ד"ר אלכסנדר סמולייקוב - המרכז למחקרים קליניים וד"ר אלונה מורביובה - מכון הדימות בסורוקה


ד"ר אורי גלנטה מרצה בכנס על שימוש באולטרסאונד בזמן אמת לשיפור הכנסת צנתר מרכזי

 • שיקום לב מרחוק: מחזון למציאות - פרופ' דורון זגר וד"ר צחי גביזון - המערך הקרדיולוגי, אירנה שטילמן ואבי ברש - השירות לפיזיותרפיה, ירדן נבו - הנהלה אדמיניסטרטיבית, ערן ברבי אלכס קריידמן ויועד דמרי - יחידת המחשוב
 • מקשיבים לכם: תקשורת ישירה ממוקדת חווית המטופל על ידי דרגי הנהלה - ד"ר שלומי קודש ופרופ' יעקב דרייהר - הנהלת המרכז הרפואי סורוקה, בותינה חליחל, הילה חדד שיש ועדי אפרת - יחידת השירות.
  · טובים השניים מן האחד: תפיסת כוחות העזר את תפקידן במערך האשפוז בחטיבה הכירורגית - נורית כהן, הנהלת הסיעוד ד"ר טליה שורה ואורלית עסיס - החטיבה הכירורגית, ד"ר אילנה ליבשיץ-ריבן יחידת האיכות בסורוקה.

  שלושה פרוייקטים של סורוקה זכו במקום הראשון, השני והשלישי:

 • במקום הראשון - שימוש בחומרים מונעי הידבקות ובחומרים המוסטטיים כגורם סיכון לזיהום לאחר ניתוח קיסרי -

  עבודתם של פרופ' עדי ווינטראוב, ד"ר דוד סגל, ד"ר דוד יוחאי ז"ל, ענבל אידן וזהבה יוחאי - החטיבה למיילדות וגינקולוגיה
 • במקום השני - הקינטיקה של התערבות לשימוש מושכל באנטיביוטיקה 

  עבודתם של פרופ' ליאור נשר וד"ר טלי שפט - היחידה למחלות זיהומיות וד"ר אורלי שמעוני וד"ר אנה ניקונוב - שירותי הרוקחות בבית החולים

 • במקום השלישי - חווית אשפוז של הורים לילדים מאושפזים בבית חולים שלישוני בדרום הארץ -

  עבודתם של לנה גלמן, איילת נוחם וד"ר אילנה ליבשיץ ריבן- מרכז סבן לילדים בסורוקה ובית ספר רקנאטי באוניברסיטת בן גוריון.

פרופ' יעקב דרייהר, סגן מנהל סורוקה מרכז רפואי אוניברסיטאי ומוביל את תחום האיכות בבית החולים: "המרכז הרפואי סורוקה חרת על דגלו את נושא האיכות ובטיחות המטופל. השתתפנו בכנס המרכזי באיכות בישראל, הכינוס ה-27 של החברה הישראלית לאיכות ברפואה עם השתתפות שיא שכללה 24 פוסטרים ו-4 מצגות. 3 מהעבודות שהציג בית החולים זכו בפרסים במקום ה-1, ה-2 וה-3. אנו גאים על היותנו מרכז רפואי מוביל, המעניק רפואה יוצאת דופן באיכותה לרווחת תושבי הנגב".

ד"ר שלומי קודש, מנהל סורוקה מרכז רפואי אוניברסיטאי: "איכות בטיפול היא בליבת העשייה של הצוותים בסורוקה. אני גאה בנציגות המרשימה של עובדי בית החולים בכנס ועל הזכייה של הצוותים בתחומים הרפואיים השונים. נמשיך לקדם ולהשתתף במפגשים מסוג זה שתורמים לידע בתחום האיכות הרפואית".​