כללית און-ליין
ידיעות ומחקרים בסורוקה

פורסם בראשונה: 15.05.2022

ניתוחים ראשונים מסוגם בוצעו בסורוקה

לאחרונה בוצעו בסורוקה שני ניתוחים מורכבים ראשונים מסוגם, לתיקון מומים נדירים במערכת השתן והמין בילדות.

בקיצור

1.

לניתוחים המורכבים הגיע לארץ פרופ' פיפי סלי, אורולוג בכיר מבית החולים סידרה שבקטאר, וביחד עם ד"ר בצלאל סיון, מנהל היחידה לאורולוגית ילדים במרכז סבן בסורוקה וצוות רב מקצועי בוצעו הניתוחים בהצלחה רבה.

2.

הניתוח ראשון בוצע לילדה בת ארבע שסבלה מאי נקיטת שתן שהתבטאה בכישלון גמילה מחיתולים ובתפרחת עורית קבועה.

3.

ניתוח נוסף בוצע לילדה בת שנתיים שהחלה מעקב בשל מראה לא ברור של איברי מין לאחר הלידה (סינוס אורוגניטלי ומגה-קליטוריס) ובבירור נמצא חסר באנזים שמייצר אסטרוגן (CAH).

מומים אלו הם נדירים מאד והניתוחים מורכבים מאד. לניתוחים הוזמן מנתח אורח מחו"ל - פרופ' פיפי סלי, אורולוג בכיר מבית החולים סידרה שבקטאר, שכיהן בעבר כמנהל המחלקה האורולוגית בבית החולים Sick Kids  בטורונטו. הניתוחים בוצעו יחד עם ד"ר בצלאל סיון, מנהל היחידה לאורולוגית ילדים במרכז סבן בסורוקה, פרופ' ניקולא מבג'יש, מנהל המחלקה האורולוגית בסורוקה וד"ר ירדן זוהר מתמחה במחלקה.

הפעולה הניתוחית הראשונה לטיפול באי נקיטת השתן כללה ביצוע פרוצדורה כירורגית מורכבת לחיזוק צוואר כיס השתן .שבסיומה בוצעה גם פרוצדורה של כירורגיה פלסטית .

בילדה עם הגניטליה הלא מוגדרת בוצעה פרוצדורה מורכבת וייחודית לשחזור אברי המין הנקביים הפנימיים והחיצוניים.

לניתוחים היו שותפים צוותי המחלקה להרדמה והצוות הסיעודי בחדר ניתוח ובמחלקה לכירורגית ילדים. לאור נדירות המקרים הגיעו מנהלי יחידות לאורלוגית ילדים מבתי חולים אחרים בארץ לצפות בניתוחים. 

ד"ר בצלאל סיון, מנהל היחידה לאורולוגית ילדים בסורוקה: "שמחנו לארח בסורוקה את פרופ' סלי ונוכחותו סייעה לנו לבצע את הפרוצדורות המורכבות בילדות. פעולות אלו בוצעו לראשונה בבית החולים ומטרת הניתוחים הייתה להביא לשיפור באיכות החיים, ובבריאות הפיזית והנפשית של הילדות. ייתכן כי בעבר מקרים אלו לא זוהו, או לא טופלו בין אם מפאת הבושה והבורות ובין אם ממחסור במשאבים או ניסיון כירורגי. אני שמח לבשר כי במסגרת המעקב במרפאה שתי הבנות החלימו היטב, שולטות היטב בשתן והתוצאה הקוסמטית מצויינת. ד"ר סיוון מוסיף: "העשור האחרון מתאפיין בכלי אבחון מתקדמים, מודעות חברתית, מידע אינטרנטי נגיש וידע רפואי נרחב– מה שמאיץ את האבחון והטיפול במקרים ייחודים אלו. בנוסף, קיים שינוי תודעתי בקרב האוכלוסייה עם רצון לרפא מקרים שמטרתם שיפור חיים ולאו דווקא הצלת חיים".