כללית און-ליין
ידיעות ומחקרים בסורוקה

פורסם בראשונה: 12.05.2022

חייו של נער ניצלו בסורוקה

הנער שסבל ממיוקרדיטיס על רקע Pims, חובר למכשיר אקמו - מכשיר לב ריאה, פעולה שהצילה את חייו.

בתמונה למעלה: עבד  אלעציבי והצוות הרב מקצועי שטיפל בו במהלך אשפוזו בסורוקה מרכז רפואי אוניברסיטאי. צילום: דוברות סורוקה.

לפני  כשבוע וחצי התקבל  עבד אלעציבי בן  ה-14 למחלקת ילדים ב׳ במרכז סבן לילדים בסורוקה כשהוא סובל משלשולים  והקאות. 10  ימים לפני אשפוזו  הוא חלה  בקורונה.

לאחר  זמן קצר, התדרדר  מצבו באופן פתאומי והוא הועבר באופן בהול ליחידה לטיפול נמרץ  ילדים, שם  עבר החייאה. בוצע אקו  קרדיוגרם שהדגים ירידה  קשה  בתפקוד הלב ודופק נמוך מאד בשל פגיעה במערכת ההולכה.

הנער סבל מדלקת  שריר  הלב - מיוקרדיטיס, על רקע PIMS. הוא הועבר  ליחידה לטיפול  נמרץ  במחלקה לכירורגית לב חזה  וטופל בסטרואידים אימונוגלובולינים כפי  כמקובל ב-PIMS. מבחינה המודינמית  הוא נזקק לחיבור לאקמו  באופן  מיידי  להצלת  חיים. צוות רב מקצועי טיפל בנער. הוא חובר למכשיר אקמו ובמקביל, צוות מהמערך הקרדיולוגי השתיל קוצב לב זמני.

לאחר כשבוע התייצב מצבו של הנער והוא השתפר משמעותית. בבדיקת אקו הלב  שבוצעה השבוע  במכון  לב ילדים נצפה כי התפקוד  הלבבי  שלו השתפר  מאוד ללא הזדקקות לעזרה מקוצב לב  וללא  פגיעה  נוירולוגית.

עם אנשי הצוות נמנו:  ד"ר אביבה לויטס - קרדיולוגית ילדים, צוותי טיפול  נמרץ  ילדים, ד״ר ירון ישי אחראי שירות מערך האקמו במחלקה לניתוחי לב חזה, ד"ר אורן לב רן  וצוותים נוספים מהמחלקה לכירורגיית לב חזה ואלי רייני - טכנולוג  לב ריאה.

ד"ר אביבה לויטס, מנהלת היחידה לקרדיולוגיה ילדים: "מצבו של הנער היה קשה מאוד והוא נדרש לפעולות מצילות  חיים. שיתוף הפעולה הדרמטי בין כל הצוותים המטפלים, התגובה המהירה  והחיבור  של  הילד  למכונת  אקמו  השאירו  את  הנער  בחיים ולמעשה הצילו אותו".

ד"ר אורן לב רן, רופא בכיר במחלקה לכירורגיית לב חזה בסורוקה: "מצבו של הנער היה קשה מאוד והתדרדר במהירות.  הלב והריאות שלו הפסיקו לתפקד ולא היה מנוס מלחבר אותו לאקמו מכשיר לב ריאה. התזמון והטיפול של צוות רב מקצועי לאורך כל הדרך הצילו את חייו"

פרופ' אביב גולדברט, מנהל מחלקת ילדים ב׳ בסורוקה: "זהו חולה ה-pims הקשה ביותר שטיפלנו בו במהלך תקופת הקורונה ואני גאה בתוצאה שהושגה על ידי טיפול משולב של צוותים רבים והראומטולוג של חטיבת הילדים ד"ר אדי לינג .השילוב של הידע והידיים ניצח".

לילה אלעציבי, אמו של עבד: "כולם התאמצו כדי להציל את הבן שלי. כל מה שאגיד לא יתאר את מה שעבר עלינו ברגעים האלה שבהם הוא התדרדר. תודה לאל, בזכות אלוהים והרופאים, הבן שלי בחיים".