כללית און-ליין
ידיעות ומחקרים בסורוקה

פורסם בראשונה: 21.10.2021

הגיעו ביחד מחוברות ויוצאות ביחד מופרדות

בסורוקה בוצע ניתוח נדיר להפרדת תאומות.

בקיצור

1.

בשורה מרגשת מסורוקה: התאומות המחוברות בראשן שעברו ניתוח נדיר להפרדתן השתחררו היום מבית החולים.

2.

הניתוח להפרדת התאומות בנות השנה בוצע לפני כחודש. צוותים רפואיים של בית החולים ליוו אותן במשך כשנה עד לביצוע הניתוח שנעשה בשילוב עם מומחים בין-לאומיים.

3.

גם לאחר שחרורן מבית החולים, התאומות יהיו במעקב רפואי עם מעטפת מקצועית וליווי של צוותים מתחומים שונים.

בתמונה למעלה: ד"ר מיקי גידון, מנהל נוירוכירורגית ילדים בסורוקה וממובילי הניתוח עם התאומות.

ד"ר מיקי גידון, מנהל נוירוכירורגיה ילדים בסורוקה:
"צוותים רבים בסורוקה נרגשים מיום זה ביחד עם המשפחה. זוהי תחושת סיפוק אדירה לכל מי שהיה שותף בתהליך. ליווינו את התאומות עוד במהלך
ההריון של האם, לקראת הניתוח, בחודש האחרון באשפוז ביחידה לטיפול נמרץ ילדים, במחלקת כירורגיית ילדים ונהייהב עבורן עוד הרבה אחרי".

התאומות בנות השנה, נולדו בסורוקה בחודש אוגוסט 2020, כשהן מחוברות בראשן בחלק העורפי שלו.
לקראת לידתן המורכבת, נעשתה הכנה שכללה צוותים רבים מהחטיבות הרפואיות השונות בסורוקה: מרכז סבן למיילדות, מרכז סבן לרפואת ילדים ובהם צוותים נאונטולוגים, אנשי הרדמה ודימות.
עשרות אנשי צוות ליוו את המשפחה מרגע הלידה ועד ליום הניתוח ובמהלך האשפוז שלאחריו. 
צוותים מהחטיבה הכירורגית וחדר ניתוח, רוקחות, מעבדות, צוותי השירות לעבודה סוציאלית וצוותי לוגיסטיקה שנערכו במשך חודשים ארוכים במעין "פקודת מבצע" לקראת יום ניתוח ההפרדה שנעשה במספר שלבים.
לאחר חודשים שבהם עברו התאומות בדיקות מקיפות והכנה לקראת הניתוח הנדיר שעבר בהצלחה, 
לניתוח ההפרדה קדם שלב של ניתוח להכנסת בלון (Expander) מתחת לקרקפת לצורך יצירת עודף עור שישמש לסגירה וכיסוי האזור לאחר ההפרדה. הניתוח זה בוצע באפריל 2021 כשהתאומות עדיין מחוברות.

ניתוח ההפרדה עצמו התקיים לפני קצת יותר מחודש וארך למעלה מ – 12 שעות, עשרות אנשי צוות מבית החולים השתתפו ולקחו חלק בהכנות הרבות ובביצוע. הצוות המולטידסיפלינארי השתמש במודלים תלת מימדיים ומודלים של מציאות מדומה (VR) שדימו בצורה אמינה ומדויקת ביותר את מכלול המורכבות של החיבור של כלי הדם, קרומי המוח, עצמות הגולגולת והעור של השתיים ואפשרו לבצע עשרות חזרות וסימולציות של הניתוח על שלביו המורכבים.
לאחר שהתבצעה ההפרדה של כלי הדם בהצלחה, התבצעה הפרדה של העצמות ואז התפצל הצוות לשני צוותים שעבדו בחדרי ניתוח נפרדים לביצוע שחזור הגולגולת וסגירת העור של כל אחת מהבנות".

לאחר הפרוצדורה המורכבת שעברו, אושפזו  התאומותבמשך כחודש ביחידה לטיפול נמרץ ילדים ובהמשך במחלקה לכירורגית ילדים לצורך מעקב והמשך טיפול שנדרש.


הצוות בסורוקה נפרד מהתאומות במפגש מרגש 

ד"ר מיקי גידון, מנהל נוירוכירורגיה ילדים בסורוקה וממובילי הניתוח: "לאחר הניתוח אושפזו התאומות כחודש ימים לצורך המשך טיפול ומעקב שבמהלכם הן התאוששו בצורה טובה וללא סיבוכים. במהלך אישפוזן עברו התאומות בעיקר טיפולי פיזיותרפיה להדבקת הפער המוטורי שכן עד הניתוח הן לא יכלו להסתובב על הבטן או להתיישב כל עוד היו מחוברות. היום הן כבר מתהפכות והתאומה הדומיננטית יותר אפילו התחילה לשבת. מהלך אשפוזן כלל בעיקר בדיקות מקיפות מולטי דיסיפלינריות על ידי צוותים של המכון להתפתחות הילד וצוותי מחלקת אף-אוזן-גרון ובדיקות שמיעה במכון השמיעה, הערכות אורטופדיות, וכאמור, טיפולים פיזיותרפיים אינטנסיביים במכון להתפתחות הילד. הבנות צפויות להמשיך בתהליך השיקומי האינטנסיבי גם לאחר שחרורן ובנוסף להמשיך במעקב סדיר ותכוף בסורוקה.
אחת מהתאומות בטיפול פיזיותרפי במכון להתפתחות הילד בסורוקה

יתכן ובהמשך הן יזדקקו לניתוחים נוספים בעיקר ניתוחים אסתטיים של מבנה הגולגולת". ד"ר גידון, מוסיף" : היום הזה מרגש במיוחד עבורי. מעבר לציון דרך משמעותי מבחינה מקצועית של תכנון, ביצוע ויישום של מבצע בסדר גודל שלא היה עד כה בישראל ומהספורים בעולם, נקשרתי לתאומות באופן יוצא דופן. ההבנה שהפרוצדורה המורכבת שעברו משפיעה באופן משמעותי על העתיד שלהן מחזקת אותי ואת כל הצוותים שהיו שותפים למהלך הנדיר הזה"

ד"ר שלומי קודש, מנהל המרכז הרפואי סורוקה: "הגעתנו ליום זה מוכיחה שוב כי לצוותים בסורוקה יש את המקצועיות, הנחישות והנשמה תוך שילוב של טכנולוגיות חדשניות הנדרשות לביצוע פרוצדורה נדירה ומורכבת כל כך. אני גאה בשיתוף הפעולה של כל החטיבות הרפואיות, הסקטורים והעובדים שלקחו חלק בתהליך כה מורכב. שיתוף פעולה והובלה נכונה מביאים בהכרח להשגת המטרה. אני מאחל לתאומות ולבני משפחתן רפואה שלמה ואריכות ימים, אנחנו נמשיך להיות כאן בשבילן".

ההורים הנרגשים נפרדו מהצוות והודו לכולם על המאמץ, הליווי והנתינה האין סופית של כל הצוותים לכל אורך הדרך.