כללית און-ליין
ידיעות ומחקרים בסורוקה

פורסם בראשונה: 06.12.2021

סכנה: פעוטות עלולים לשאוף גופים זרים

שלושה פעוטות ששאפו גופים זרים, טופלו בשבוע החולף במרכז סבן לילדים באמצעות ברונכוסקופיה גמישה.

בקיצור

1.

חשוב להיות מודעים לסכנה משאיפה ומבליעת גופים זרים, במיוחד בקרב תינוקות עד גיל שנה. מקרים כאלה עלולים להסתיים בכי רע עד כדי סכנת חיים ממשית.

2.

השבוע הובהלו לחטיבה לרפואת ילדים בסורוקה, שלושה פעוטות ששאפו גוף זר שנכנס לדרכי האוויר שלהם.

3.

צוותים ממרכז סבן לילדים, מהמחלקה לאף אוזן וגרון ומהחטיבה להרדמה הוציאו את הגופים הזרים: שעועית, בוטן וחתיכת פלסטיק, באמצעות מכשיר ברונכוסקופ גמיש וללא הרדמה מלאה, והצילו את הפעוטות.

בתמונות: גופים זרים שהוצאו מדרכי הנשימה של הפעוטות שפונו למלר"ד ילדים בסורוקה.

הצוותים הרפואיים המורגלים במקרים אלו, טפלו בפעוטות באופן בהול בפעולה אנדוסקופית, כדי למנוע מצב של חנק שעלול להיגרם כאשר הגוף הזר לא יוצא מהגוף באופן טבעי. שלושת הפעוטות שוחררו לבתיהם  במצב טוב לאחר פחות מיממה של השגחה במרכז סבן.

הצוות הרב מקצועי המטפל כלל את: ד"ר ענבל גולן טריפטו וד"ר מיכה אבירם, מומחים ברפואת ריאות בילדים במרכז סבן לילדים  וד"ר סרגיי צרגרוצב, מרדים בכיר בחטיבת הרדמה.

פרופ' אביב גולדברט, מנהל מחלקת ילדים ב' ומומחה ברפואת ריאות בילדים"היתרון של ברונכוסקופיה גמישה, הוא בכך שאין צורך לבצע פעולת הרדמה כללית והיא נעשית באמצעות טשטוש בלבד בפעולת סדצייה, כמו כן שימוש בטכניקה זו מייתר את  ההתערבות הכירורגית וכמובן את ימי האשפוז שלאחר הפרוצדורה. ידוע שתינוקות עד גיל שנה נמצאים בשלב התפתחותי עם המון סקרנות לסביבתם, והם מכניסים לפה בתדירות גבוהה את כל מה שנקרה בדרכם. במיוחד בשלב הזה, חשוב להיות מודעים לסכנה ולרכוש רק צעצועים בעלי תו תקן כדי למנוע שאיפה ובליעת גופים זרים, שעלולות להסתיים בכי רע עד כדי סכנת חיים ממשית".