כללית און-ליין
ידיעות ומחקרים בסורוקה

פורסם בראשונה: 03.08.2021

חייה של פעוטה נצלו בסורוקה

הפעוטה פונתה למלר"ד ילדים בסורוקה לאחר ששאפה צפצפה מצעצוע שנתקעה בדרכי האוויר שלה, וחייה נצלו לאחר שעברה ברונכוסקופיה.

בקיצור

1.

תינוקות ופעוטות מפונים מעת לעת לסורוקה לאחר בליעה או שאיפה של גוף זר. הצוותים הרפואייםמורגלים במקרים אלו ומטפלים בהם באופן בהול כדי למנוע מצב של חנק או סיבוך שיכולים להיגרם אם הגוף הזר לא יוצא מהגוף באופן טבעי.

2.

תינוקות עד גיל שנה נמצאים בשלב התפתחותי שבו הם חוקרים את סביבתם דרך הפה, הם מכניסים ידיים וכפות רגליים לפה בתדירות גבוהה ומכניסים לפה גם צעצועים, משחקים וכל הנקרה בדרכם.

3.

לכן חשוב להיות מודעים, במיוחד בשלב הזה, לסכנה משאיפת ובליעת גופים זרים ולרכישה של צעצועים בעלי תו תקן.

פעוטה בת שנתיים מאזור הדרום, הובהלה למלר״ד ילדים בסורוקה לאחר שצפצפה של צעצוע נתקעה בדרכי האויר שלה. 

צוותים ממרכז סבן לילדים, מהמחלקה לאף אוזן וגרון ומהחטיבה להרדמה הוציאו את הצפצפה באמצעות מכשיר ברונכוסקופ גמיש וללא הרדמה מלאה, והצילו את הפעוטה. 

הפעוטה אושפזה להשגחה מיד לאחר הפרוצדורה להוצאת הצפצפה שנתקעה בקנה ושוחררה זמן קצר לאחר מכן.

פרופ' אביב גולדברט, מנהל מחלקת ילדים ב' ומומחה ברפואת ריאות בילדים: "מקרים של שאיפה ובליעה של גופים זרים יכולים לגרום לחנק ולהפוך למסכני חיים. בשל החשד הגבוה הכנסנו את הילדה לפעולה אנדוסקופית בה זוהתה הצפצפה והוצאה באמצעות ברונכוס גמיש מתוך דרכי האויר. בספרות העולמית תוארו מקרים בהם נשאפה צפצפה לדרכי האויר , אך זו הפעם הראשונה שבה היא מוצאת שלא בהרדמה כללית, אלא באמצעות סדציה (טשטוש) ובשימוש שכולל רק ברונכוסקופ גמיש".

פרופ' גולדברט מוסיף : "יש להקפיד ולהרחיק מהישג ידם של תינוקות וילדים קטנים חפצים קטנים, תכשיטים, משחקים מסוכנים ושאינם בעלי תו תקן. יש לסרוק באופן תמידי את החלל בו הפעוט נמצא ולמנוע כל מצב של בליעת/שאיפת גופים זרים לחלל הפה".