כללית און-ליין
ידיעות ומחקרים בסורוקה

פורסם בראשונה: 08.02.2021

נשיא המדינה ביקר בסורוקה

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ביקר היום למרכז הרפואי סורוקה כדי לחזק את הצוותים הרפואיים.

בקיצור

1.

מדברי הנשיא לצוות בית החולים: "בקרוב נציין שנה שלמה, של מאבק בנגיף הקורונה. שנה שבה אתם, הצוותים הרפואיים, הסיעודיים, אנשי המשק והמנהל, מובילים את המשימה של המאבק בנגיף וההגנה על חיי אדם במחלקות הקורונה הייעודיות, ובכלל מחלקות המרכז הרפואי"

2.

..."למרות אי הוודאות והחשש, מתוך למידה מתמדת, אתם נותנים את הלב והנשמה. אתם הגיבורים והגיבורות שלנו, גיבורי הבריאות, לוחמי המגיפה, שומרי ישראל בעת המורכבת הזאת"

3.

ובקריאה לאזרחי המדינה: "בואו נעשה הכול כדי שלא נצטרך להגיע אל מחלקות הקורונה העמוסות, כדי לשמור על החיים שלנו ושל היקרים שלנו וכדי לאפשר פתיחה של המשק סוף סוף. אני קורא לידידי במגזר הבדואי ובכל המגזרים, צעירים ומבוגרים כאחד - צאו להתחסן!"

כמרכז הרפואי היחיד באזור, סורוקה אחראי לטיפול ביותר ממיליון תושבים, ומתחילת המגיפה טופלו בו אלפי חולים במחלקה לרפואה ובמחלקות. יותר מ-1,200 מהם אושפזו, מהם יותר ממאה מונשמים. בשל מיומנות הצוותים בסורוקה בתפעול מכשירי האקמו והעומס במרכזים הרפואיים האחרים  הועברו לסורוקה 40 מטופלים משישה מרכזים רפואיים בישראל, ביניהם מספר גדול של חולים קשים. 

בביקורו, נועד הנשיא עם חברי הנהלת בית החולים ושוחח עימם על עבודת הצוותים הרפואיים בקורונה בהובלת מנהל המרכז הרפואי ד"ר שלומי קודש, משנה למנהל המרכז הרפואי ירדן נבו, סמנכ"לית כללית ד"ר אורלי וויינשטיין ומנהלת הסיעוד במרכז הרפואי לאה כהן.

הנשיא שוחח באמצעות זום עם המטופל סלאמה אבו פריח, בן ה- 71, המטופל במרפאה למחלימי קורונה בסורוקה, ועם בתו פאתן אזברגה, אחות במרכז הרפואי. אבו פריח אושפז בסורוקה ביוני 2020 ושהה 50 יום בטיפול נמרץ קורונה, מורדם ומונשם. לאחר שהתייצב מצבו וכששב להכרה מלאה עבר לשיקום נשימתי, שם שהה 26 יום נוספים. אל השיחה צורפו כל אנשי היחידה שחלקו עם הנשיא את תחושותיהם במהלך הטיפול במחלימים מקורונה.

לאחר מכן, נפגש הנשיא עם מנהל היחידה לטיפול נמרץ קורונה פרופ' יניב אלמוג ומנהלת הסיעוד במחלקה, אילנה פוחיס שהציגו לו את החמ"ל לטיפול נמרץ קורונה העוקב אחר מצב המטופלים באמצעות מסכים. 

"אנחנו נציין בקרוב שנה, שנה שלמה, של מאבק בנגיף הקורונה. שנה שבה אתם, הצוותים הרפואיים, הסיעודיים, אנשי המשק והמנהל, מובילים את המשימה של המאבק בנגיף וההגנה על חיי אדם במחלקות הקורונה הייעודיות, ובכלל מחלקות המרכזים הרפואיים," אמר הנשיא לצוות הרפואי בשיחתם והוסיף: "זה כבר כמעט שנה שאתם עובדים בתנאים קשים ומורכבים, במשמרות ארוכות, במיגון מסורבל, בכוח אדם חסר, תחת עומס פיזי ורגשי אדיר. העומסים, שלא היו זרים לכם גם בימי השגרה, רק הלכו וגדלו. אתם מתמודדים עם מצבים רגשיים לא קלים, עם חולים שאתם היחידים המקשרים בינם לבין העולם, עם חולים קשים שלא יכולים להיפרד מהיקרים להם, שלא יכולים לקבל חיבוק. אתם מחזיקים להם את היד במקום הילדים שלהם, במקום בני הזוג שלהם, אתם אלה שמנסים, שמוכרחים, בתוך העומס האדיר, למצוא זמן לומר מילה טובה, להניח יד מנחמת, לחייך מבעד למסכות ולחליפות המגן."

הנשיא הדגיש ואמר: "אני יודע, יש לזה מחיר פיזי, יש לזה מחיר נפשי אדיר. יש עייפות. יש שחיקה. המשפחות שלכם משלמות מחיר. אבל אתם לא מוותרים, אתם ממשיכים. למרות אי הוודאות והחשש, מתוך למידה מתמדת, אתם נותנים את הלב והנשמה. אתם מנהלים מאבק הרואי, בלתי מתפשר, להצלת חייו של כל חולה וחולה, תוך שמירה על כבודו. אתם הגיבורים והגיבורות שלנו, גיבורי הבריאות, לוחמי המגפה, שומרי ישראל בעת המורכבת הזאת." 

הנשיא פנה לאזרחי ישראל והפציר: ״צריך רק מבט אחד אל צוותי הרפואה המסורים שלנו, שעובדים מסביב לשעון כבר שנה, כדי להבין מה גודל השעה. בואו נעשה הכל כדי שלא נצטרך, אף אחד מאתנו, להגיע אל מחלקות הקורונה העמוסות. בואו נעשה הכל כדי לשמור על החיים שלנו, של היקרים שלנו, כדי למנוע עומס מיותר על המחלקות, כדי לאפשר פתיחה של המשק סוף סוף. אני קורא מכאן גם לידידי במגזר הבדואי, ובכל המגזרים כולם, צאו להתחסן! צעירים ומבוגרים כאחד. זו הדרך להגן על כולנו, לשמור על עצמכם." 

ד"ר שלומי קודש, מנהל המרכז הרפואי סורוקה: ״אני מודה לכבוד נשיא המדינה על ביקורו המרגש ועל הגעתו בימים אלו למרכז הרפואי, כל זאת כדי להתרשם מקרוב מעבודת הצוותים בטיפול בקורונה. המרכז הרפואי סורוקה  כבר למעלה משנה מנהל מאבק עיקש בנגיף והצוותים המסורים במרכז הרפואי עובדים ללא הרף למיגורו. אין לי ספק כי הניסיון הרב של הצוותים שלנו בטיפול בחולים מונשמים, המספר הגדול של רופאים מומחים שלנו בטיפול נמרץ, מחלקה לרפואה דחופה ויחידה למחלות זיהומיות מהמובילות בישראל, צוותי מעבדה מיומנים ומנוסים, הם יתרון חזק של המרכז הרפואי בטיפול ובמיגור הנגיף. כשלצד כל יתרונות אלו ניצבים עובדי  סורוקה  המסורים שממשיכים בשליחותם לקידום בריאות תושבי הנגב וממשיכים להוות מרכיב חיוני ומשמעותי במערכת הבריאות בישראל."