כללית און-ליין
ידיעות ומחקרים בסורוקה

פורסם בראשונה: 14.03.2021

תוכנית התמחות במחלות וניתוחי רשתית

במערך העיניים בסורוקה, התקיימה לראשונה תוכנית השתלמות עמיתים להכשרת רופאים בניתוחי רשתית, שבה נטלו חלק רופא מסורוקה ורופא מבית החולים סנט ג'ון במזרח ירושלים.

בקיצור

1.

רשתית העין היא שכבה של רקמה עצבית המכסה את החלק הפנימי של גלגל העין המאפשרת עיבוד תמונה לאותות חשמליים המועברים באמצעות עצב הראייה למרכז הראיה במוח. בין מחלות רשתית הנפוצות: ניוון מקולרי תלוי גיל, ורטינופטיה.

2.

מטרת תוכנית ההשתלמות היוקרתית היא להכשיר מומחים ברפואת עיניים בתחום ניתוחי רשתית. בתוכנית השתתפו ד"ר אביאל חדד ממערך העיניים בסורוקה וד"ר עלאא אלתרבישי מבית החולים סנט ג'ון במזרח ירושלים.

3.

כחלק מתוכנית ההכשרה העמיתים לומדים, חוקרים ורוכשים מיומנויות בתחום ניתוחי הרשתית והטיפולים המוצעים למטופלים עם מחלות רשתית. הלמידה ההדדית מפרה ומעמיקה את הידע של המשתתפים.

ד"ר ארז צומעי, מנהל מערך העיניים בסורוקה:
"זו זכות גדולה עבורנו לקיים תוכנית להשתלמות עמיתים ואני גאה בתכנית חשובה, יוקרתית ומוצלחת זו. אנו שמחים לשתף פעולה עם קולגות ממזרח ירושלים יש לכך משמעות ערכית מיוחדת של אנושיות וקרבה - אנחנו שכנים ואנחנו חייבים לדעת לעבוד יחד, כתף אל כתף, למען המטופלים כולם".

ד"ר אביאל חדד מומחה ברפואת עיניים במערך העיניים בסורוקה:
"התוכנית הייתה חוויה מדהימה ומרתקת, שהיוותה עבורי הזדמנות נדירה לקפיצת מדרגה ביכולות הקליניות והניתוחיות. היכולת להעניק הלאה היא יכולת נדירה שראויה לכל הערכה".

ד"ר עלאא אלתרבישי מומחה ברפואת עיניים, מרכז רפואי סנט ג'ון :
"התוכנית חשובה לי במיוחד מכיוון שאין מספיק מנתחים במזרח ירושלים עם התמחות בניתוחי רשתית. בזכות המורים הטובים במחלקה רכשתי פה הרבה ידע, גם קליני וגם כירורגי, ואני ממשיך להגיע לסורוקה פעם בשבוע כדי להמשיך וללמוד".

ד"ר נועם ינקולוביץ, מומחה ברפואת עיניים בסורוקה ומנהל התוכנית:
"
אני מלא בתחושת סיפוק אדירה עם סיום תכנית הפלושיפ הראשונה בתחום מחלות וניתוחי הרשתית. חלק חשוב ובלתי נפרד מחובתנו כרופאים, מלבד דאגה למטופלינו, הוא העברת "הלפיד" לדור הרופאים הבא, וזה בדיוק מה שהצלחנו לעשות בשנת הפלושיפ. אני בטוח כי מסיימי התוכנית יוכלו לעשות שינוי אמיתי ולטפל בצורה מיטבית במטופלים בבית החולים אליו יחזרו".