כללית און-ליין
ידיעות ומחקרים בסורוקה

פורסם בראשונה: 25.05.2021

מינוי חדש בסורוקה

ד"ר הדר מרחב מונה לתפקיד מרכז תחום השתלות הכליה בסורוקה

בקיצור

1.

מערך ההשתלות בסורוקה כולל צוות רב מקצועי מנוסה המלווה את המטופל ומעניק לו מעטפת מקצועית וליווי אישי. בשנים האחרונות, בוצעו במערך עשרות של השתלות כליה.

2.

לד"ר מרחב ניסיון מקצועי רב בניהול תכניות השתלות איברים, ועם הצטרפותו לסורוקה תורחב התכנית לשתלות כליה.

3.

המרכז הרפואי סורוקה ימשיך להעמיק את העבודה המשותפת עם עמותת "מתנת חיים" בהובלתה של הרבנית רחל הבר להעלאת המודעות באזורנו לחשיבות התרומות מן החי.

ד"ר הדר מרחב

בוגר בית הספר לרפואה באוניברסיטה העברית. התמחה בכירורגיה כללית בבית החולים קפלן ועבר השתלמות בהשתלות וניתוחי כבד ודרכי מרה במרכז ההשתלות הגדול בעולם באוניברסיטת פיטסבורג בשנת 1989. בשנת 1992, ד"ר מרחב היה שותף להקמתו של מרכז השתלות הכבד הראשון במדינת אוקלהומה בארה"ב. בשנת 1995 הקים ד"ר מרחב  את היחידה לניתוחי והשתלות כבד במרכז הרפואי תל אביב (איכילוב). בשנים  2003- 2009 שימש כפרופסור חבר באוניברסיטת טקסס וכמשנה למנהל היחידה להשתלות כבד. בשנים 2009 - 2020 ניהל את יחידת ההשתלות בהדסה.

 מערך ההשתלות בסורוקה כולל  צוות רב מקצועי מנוסה המלווה את המטופל ומעניק לו מעטפת מקצועית וליווי אישי.

עם אנשי הצוות נמנים:

  • ד"ר הדר מרחב, מרכז תחום השתלות הכליה בסורוקה
  • פרופ' יוסף חביב, מנהל המחלקה הנפרולוגית
  • ד"ר עבד אבו גנים, מומחה בכירורגיה בוגר התמחות עמיתים בהשתלות,
  • ד"ר בוריס רוגצ'וב וד"ר אלבירה רומניוק, מומחים בנפרולוגיה 
  • ליאת נשר, אחות מוסמכת ומתאמת השתלות הכליה בסורוקה.

בעבור תושבי האזור, יש חשיבות כפולה לביצוע ההשתלה בסורוקה בקרבה לאיזור המגורים. לצוות הרפואי והסיעודי יש היכרות מעמיקה עם המטופלים, הם זוכים למעטפת מקצועית ולליווי אישי ונחסכת מהם התרוצצות מיותרת למרכז הארץ כשהטיפול נעשה בסמוך לאיזור מגוריהם.
בתהליך ההכנה לניתוח התרומה או ההשתלה,  התורמים והנתרמים עוברים בירור מעמיק לווידוא כשירותם הרפואית, הנפשית והסוציאלית לעבור את לניתוח.

 

המרכז הרפואי סורוקה ימשיך להעמיק את העבודה המשותפת עם עמותת "מתנת חיים" בהובלתה של הרבנית רחל הבר להעלאת המודעות באזורנו לחשיבות התרומות מן החי. 

 

ד"ר הדר מרחב, מרכז תחום השתלות הכליה בסורוקה: "החזון שלי הוא להעניק לתושבי הנגב והסביבה שירות איכותי מהטובים בארץ, ולאפשר למטופלים לקבל את השירות קרוב לביתם. בכוונתנו להגדיל באופן משמעותי את מספר ההשתלות המבוצעות בסורוקה, ובד בבד להמשיך ולקדם את צוות המערך ואת השירותים הניתנים למושתלים ולתורמי הכליה בסורוקה".  ד"ר מרחב מוסיף: "מערך השתלות הכליה בסורוקה מבצע השתלות מן המת ומן החי. באזור הדרום מטופלים יותר  מ-500 חולי דיאליזה ובהם 50 – 80 ממתינים להשתלת כליה. בשנים האחרונות קיימת  עלייה משמעותית בתרומות מן החי המאפשרות למטופלים הסובלים שנים מאי ספיקה כלייתית לקבל מזור לבעייתם. מספר החולים המועמדים להשתלה גדול ממספר תרומות הכליה מן המת, ומטופלים רבים נאלצים להמתין שנים רבות עד לקבלת תרומה. השתלת כליה מן החי מאפשרת לחולים הזקוקים להשתלה לקבל כליה תוך זמן קצר, כשבמקביל איכות החיים של התורמים אינה נפגעת והם יכולים לתפקד היטב עם כליה אחת בלבד. זאת כמובן רק לאחר שהתורם עובר סדרת בדיקות מקדימות ונמצא מתאים. בהזדמנות זאת, אני קורא לכם להצטרף ולחתום על כרטיס אדי, בבחינת המציל נפש אחת כאילו הציל עולם ומלואו".