כללית און-ליין
ידיעות ומחקרים בסורוקה

פורסם בראשונה: 12.05.2020

יום האחות הבין-לאומי בסורוקה

אסף אורבך, אח בטיפול נמרץ ילדים בסורוקה, מצטיין לשנת האחות הבין-לאומית 2020 של משרד הבריאות

בקיצור

1.

ב-12 במאי מצויין בישראל וברחבי העולם יום האחות במסגרת שנת האחות הבין-לאומית המצויינת בשנה זו. בתאריך זה חל יום הולדתה ה-200 של פלורנס נייטינגייל - מייסדת מקצוע הסיעוד המודרני.

2.

בישראל עובדים כ-60,000 אחים ואחיות בקהילה ובבתי החולים, ולציון שנת האחות מעניק משרד הבריאות אות הצטיינות לאחים ולאחיות בבתי החולים ובקהילה.

3.

אסף אורבך, אח ביחידה לטיפול נמרץ ילדים בסורוקה הוא אחד מ-15 אחים ואחיות שנבחרו מכלל מוסדות הרפואה בישראל לקבל את אות ההצטיינות. אסף, החולה בסוכרת נעורים (סוכרת מסוג 1), משתתף בימים אלו גם בקורס על בסיסי בסוכרת.

אסף מקבל את אות ההצטיינות על:  

  • מקצועיות בטיפול
  • עשייה אנושית יוצאת דופן בדגש על המטופל במרכז וקשר מיוחד וייחודי עם מטופליו הצעירים בגילים  ועם הוריהם
  • הנגשת שירותי בריאות וייצוג צרכי המטופל
  • פעילות למיצוב מקצוע הסיעוד כמשמעותי ומשפיע על בריאותם ורווחתם של מטופלים
  • מטופליו רואים אותו כמייצג את המסר "אני האח/ות שלך", מסר המלווה את פעילויות יום האחות הבין-לאומי בישראל
  • פעילותו הייחודית עם בני נוער שאובחנו לראשונה כחולים בסוכרת נעורים, הדרכתם לניהול חיים מלאים עם המחלה, התייחסות לנושאים הקשורים לשירות הצבאי, מיניות ודימוי גוף, התמודדות עם המחלה בשלביה השונים וכן תמיכה בהורים

אסף, החולה בסוכרת נעורים (סוכרת מסוג 1), משתתף בימים אלו  גם בקורס על בסיסי בסוכרת. אסף מהווה דוגמה אישית לחיים מלאים ונורמליים עם המחלה בתחומים רבים - משפחה, קריירה ותחביבים. הוא פוגש את הילדים ואת הוריהם כשהם נתונים בסערת רגשות ובחרדה עצומה, וכבר ביחידה לטיפול נמרץ ילדים הוא רוקם איתם קשר שמתפתח לקשר ארוך טווח. הוא מלווה את ההורים והילדים בכל שלבי ההתמודדות עם המחלה -מהשלב האקוטי ועד לתמיכה במשברים בטוווח הרחוק.

אסף אורבך, אח ביחידה לטיפול נמרץ ילדים, זוכה האות: "אני גאה לעבוד בסורוקה. הצוות שעימו אני עובד ביחידה לטיפול נמרץ ילדים הוא צוות מדהים ומקצועי וכל רגע בעבודה במחיצתם מעשיר וממלא. במהלך עבודתי ובשל היותי חולה סוכרת, נוצר ביני ובין המטופלים הסוכרתיים המאושפזים ביחידה קשר מיוחד ואני משתדל לסייע להם, לכוון ולשתף בחוויותי ומנסיוני. התרגשתי מאד מכך שהממונים המליצו עלי במיוחד בשנה זו שהיא שנת האחות הבין-לאומית. האמון וההכרה במה שאני עושה מחמם את הלב ומרגש מאד. אני שמח להיות חלק מהדבר הגדול הזה ולהיות דוגמה לחולים בסוכרת  לפרוץ קדימה ולא לתת למחלה לעצור אותם אלא להיפך, להיות מנוף לעשייה".

לאה כהן, מנהלת הסיעוד בסורוקה: "השנה מציינים בעולם את שנת האח/ות הבין-לאומית. העשייה המופלאה, המשמעותית והכל כך חשובה של צוותי הסיעוד במערכת הבריאות השנה בזמן המלחמה בנגיף הקורונה הייתה כפולה ומכופלת. אין דרך עמוקה יותר להמחיש את הנחיצות ואת הנתינה ללא לאות של הסיעוד  בשיגרה ובחירום. אסף אורבך הוא דוגמה מצויינת למסירות ללא גבולות, לצניעות, לחמלה ולעשייה שעליהן מושתתת עבודת הסיעוד והן שהביאו את צוות השיפוט להעניק לו את הפרס שכל כך מגיע לו".

שלומי קודש, מנהל המרכז הרפואי סורוקה: "הצוות הסיעודי בסורוקה הוא מהטובים והמובילים בארץ. הוא הלב הפועם ומלא האנרגיה של בית החולים. הערכתנו  לאחים ולאחיות בסורוקה היא עצומה בכל שנה וכל השנה. התקופה האחרונה העצימה את עבודת הקודש מלאת הנתינה במקצועיות ובכל תנאי של הצוותים הסיעודיים, ושל שאר עובדי המרכז הרפואי,  למען המטופלים ובני משפחותיהם. אני גאה באסף אורבך על אות ההצטיינות שלו זכה. אין ספק שהוא מהווה מודל ומופת ומייצג רבים בבית החולים".