כללית און-ליין
ידיעות ומחקרים בסורוקה

פורסם בראשונה: 01.03.2020

הצלת חיים בסורוקה

בסורוקה ניצלו חייה של אישה שסבלה מקריסת מערכות בעקבות דלקת בשריר הלב, וחוברה למכונת לב ריאה (אקמו) במשך כשבועיים. היא התאוששה, החלימה ומערכות גופה חזרו לתפקוד מלא.

לפני כשבועיים פונתה לסורוקה בלה אייציס, בת 73, תושבת באר שבע , לאחר שחשה ברע עקב קוצר נשימה וחום. היא איבדה את הכרתה במרפאה ומשם הובהלה לבית החולים. היא הועברה לטיפול ביחידה לטיפול נמרץ לב שם בוצעו לה בדיקות מרובות כדי לבחון ממה היא סובלת.

בלה עברה  צנתור דחוף שבמהלכו הועלה חשד לתהליך דלקתי בלב. רופאי היחידה לטיפול נמרץ לב לקחו ביופסיה כדי לבדוק מה מקור התהליך הדלקתי, שלבסוף אובחן כמיוקרדיטיס.

מיוקרדיטיס היא דלקת של שריר הלב הנגרמת לרוב בשל וירוס, שעלולה להשפיע על שריר הלב עצמו וכן על המערכת החשמלית של הלב, להפחית את יכולת השאיבה של הלב ולהוביל להתפתחות הפרעות בקצב הלב, היא מתבטאת לרוב בכאבים בחזה, עייפות, קוצר נשימה ודופק לב חריג.  בשלב החריף של המחלה, מיוקרדיטיס עלולה לגרום להרס תאי הלב ולפגיעה בתפקוד הלב. התסמינים של המחלה דומים לתסמינים של כל מחלה ויראלית של דרכי הנשימה העליונות (כמו שפעת), חום וכאבים בשרירים בכל הגוף.

בשל מצבה החריף בלה פיתחה אי ספיקה נשימתית קשה. הכבד, הלב והריאות שלה קרסו עד כדי מצב של קריסת מערכות מוחלטת. היא חוברה במשך כשבועיים  למכשיר אקמו - מכונת לב ריאה המעניקה טיפול תומך חיים ומיועדת למצבים של כשל קיצוני של מערכות הריאה , הלב או שניהם. מכשיר האקמו ממלא את תפקידם של הלב והריאות והטיפול בו מיועד רק למי שנמצא בסכנה חמורה לחיים.

בלה טופלה על ידי צוות המחלקה לכירורגית לב חזה והמערך הקרדיולוגי בסורוקה:

ד"ר אורן לב רן, מומחה בכירורגית לב חזה, יחד עם צוות טכנאי לב ריאה בראשותו של אלי רייני והצוות הסיעודי במחלקה, ד"ר צחי גביזון, רופא בכיר במערך הקרדיולוגי ורופאים נוספים ביחידה.

במהלך  הטיפול מצבה הקשה השתפר באופן משמעותי , היא החלה לנשום בכוחות עצמה ולא נזקקה לתמיכה במערכות החיוניות.

ד"ר  אורן לב רן, רופא בכיר במחלקה לכירורגית לב חזה בסורוקה: "הטיפול היה מורכב ומאתגר. מצבה של בלה היה קשה וכל האיברים החיוניים שלה כמעט קרסו לחלוטין. חזינו בשיקום האיברים שלה שללא כל ספק ללא חיבור למכשיר האקמו לא היה מתאפשר. אני שמח על כך שהיא הבריאה ומשתחררת לביתה. זו תוצאה של המצוינות של סורוקה".

ד"ר צחי גביזון, רופא בכיר במערך הקרדיוליגי בסורוקה: " הביטוי הקליני של מיוקרדיטיס, דלקת בשריר הלב, מגוון ביותר. במרבית המקרים הוא שפיר ומסתיים ללא סיבוכים משמעותיים,  אך בחלק מן החולים כמו אצל בלה עלולה להופיע תחלואה ממושכת וקשה מהפרעות קצב ועד לאי ספיקת לב המתאפיינים  בחוסר יציבות המודינמית . לשמחתי היא החלימה ואין ספק ששיתוף הפעולה בין הצוותים תרם לאבחנה ולטיפול מציל החיים שקיבלה"

בלה אייציס מודה בהתרגשות: " אין לי מילים כדי לתאר את המסירות הרבה שחווינו על ידי הצוות הרפואי והסיעודי, הטיפול הרפואי והליווי הצמוד עד לשחרורי היו מאבק לא פשוט ואין לי ספק שהוא התאפשר הודות למקצועיות הרבה של הצוות, הרגישות ההכלה והאמפתיה המדהימה לי ולמשפחתי".