כללית און-ליין
ידיעות ומחקרים בסורוקה

פורסם בראשונה: 07.01.2020

סורוקה ממשיך להוביל במניעת זיהומים

סורוקה ממשיך להצטיין ולהוביל עם הישג מרשים של היקף הזיהומים הנרכשים הנמוך ביותר מבין בתי החולים הגדולים ומרכזי העל בישראל.

תוצאות התכנית הלאומית של משרד הבריאות למניעת זיהומים

 בבתי החולים לשנת 2019 :
המרכז הרפואי סורוקה מוביל בפער ניכר מבתי החולים האחרים ותוצאתו עומדת על 99.6% מהיעד, כמעט כפול מהציון החציוני של בתי החולים הגדולים האחרים.

בשבוע שעבר פרסם משרד הבריאות את תוצאות התכנית הלאומית למניעת זיהומים בבתי החולים בישראל לשנת 2019. התוכנית הלאומית בוחנת עמידה בהיבטים שונים ורבים בתחום, ובהם כאלה הקשורים לתוצאות קליניות, כגון: שיעור חיידקים עמידים וזיהומים נרכשים, וזיהומים הקשורים לתהליכי עבודה, כמויישום נהלים, שימוש מושכל באנטיביוטיקה, הכשרת הצוותים ותשתיות תומכות.

מניעת זיהומים נרכשים הינה אחד האתגרים המורכבים ביותר שעימם מתמודדת מערכות בריאות בארץ ובעולם.

זיהומים נרכשים בבתי חולים בעולם מהווים סיבוך שכיח בקרב מאושפזים, ומגבירים תחלואה, תמותה, עלויות ומשך אשפוז.

היחידה  למניעת זיהומים בסורוקה מובילה ומקדמת תהליכים בנושא מניעת זיהומים תוך הטמעת נהלים והגברת המודעות בקרב אנשי הצוות בכל בית החולים.

המרכז הרפואי סורוקה, מצטיין ומוביל גם בשנת החולפת עם הישג מרשים של היקף הזיהומים הנמוך מבין בתי החולים הגדולים ומרכזי העל בישראל, כשהוא מוביל בפער ניכר מבתי החולים האחרים.

הקטגוריה שבה מוביל המרכז הרפואי סורוקה כוללת זיהומים נרכשים של חיידקים עמידים כמו אצינטובקטר, קלוסטרידיום ועוד, וזיהומים הקשורים לציוד פולשני בגוף, כמו נוכחות חיידקים בדם כתוצאה מהחדרת צנתר לוריד מרכזי וזיהומים נרכשים בדרכי השתן.

במסגרת המודל קיבל סורוקה גם פרס ותמרוץ על חדשנות ויזמות בפרויקט של מניעת זיהומים בנושא התערבות רב מימדית להתמודדות עם עונת השפעת בקרב מאושפזים. פרויקט ההערבות של בית החולים לגילוי מוקדם של מחלת השפעת במהלך האשפוז הוא אחד מהפרויקטים המרכזיים בתחום מניעת זיהומים ומביא לתוצאות מרשימות בכל הקשור להתמודדות עם המחלה והשלכותיה, במהלך החורף.

ד"ר שלומי קודש, מנהל המרכז הרפואי סורוקה: " למטופלי המרכז הרפואי סורוקה יש סיבה טובה להרגיש בטוח ולבית החולים בהחלט על מה להתגאות בתחום מניעת זיהומים. מדובר באחד האתגרים הגדולים במערכות בריאות בארץ ובעולם. התוצאות שלנו ממחישות את העשייה הרבה בסורוקה בתחום מניעת זיהומים, והן משקפות את העשייה של כל עובדי המרכז הרפואי מכל המחלקות ומכל הסקטורים.  אני מודה לפרופ' אברהם בורר ולרונית נתיב וצוותם על ההובלה המקצועית והמסורה של פעילות היחידה למניעת זיהומים. פעילות זו מהווה מודל השראה לבתי חולים אחרים בכללית ומחוצה לה.  עשייה זו מוכיחה פעם נוספת שבסורוקה מרגישים בטוח".