כללית און-ליין
ידיעות ומחקרים בסורוקה

פורסם בראשונה: 22.07.2020

פעולה ניתוחית ראשונה מסוגה

בסורוקה בוצעה פעולה ניתוחית ראשונה מסוגה של פתיחת כלי דם ורידיים בבטן לאדם שסבל ממום במבנה של ורידי הבטן.

לאחרונה בוצעה פעולה ניתוחית נדירה וראשונה מסוגה בארץ של פתיחת ורידי הכסל וווריד הנבוב התחתון עד חיבורו לפרוזדור הימני בלב, למוחמד אבו גריבה, בן 23 מאזור הדרום, שסבל ממום בוורידי הבטן.

בשל המום, סבל מוחמד מגיל צעיר מחסימת ורידים חוזרות עם התפתחות בצקות, פצעים כרוניים מרובים ודלקות חריפות בעור בשתי הרגליים, שלווו בכאבים ובשינויים כרוניים בעור הרגליים. הוא טופל בשיטות שמרניות אך ללא שינוי מהותי במצבו.

בפעולה הייחודית ויוצאת הדופן, בוצעה למוחמד פעולה מעל עורית ניתוחית מורכבת: פתיחה של כל ורידי הכסל, הוריד הנבוב התחתון לכל האורך ודרכו עד הלב. כל זה כדי  לאפשר זרימת דם שתביא לשיפור משמעותי בניקוז מהגפיים התחתונות ולאפשר ריפוי פצעים, צמצום בצקות והפסקת דלקות חוזרות בעור שמהם סבל מוחמד. בניתוח השתתף צוות רב מקצועי שכלל את ד"ר ג'ורג' גרינברג, מנהל מחלקת כלי דם בסורוקה, ד"ר אנטולי לייצין רופא בכיר ממחלקת כלי דם, מרדימים וצוות סיעוד של חדר ניתוח.

ד"ר ג'ורג' גרינברג, מנהל המחלקה לכלי דם בסורוקה: "מדובר בפעולה ניתוחית  נדירה שהטכניקה שלה עדיין מתפתחת. חשוב להבין שעד לא מכבר, מצבם של אנשים רבים, שחלקם הגדול צעירים, נחשב חשוך מרפא וללא אופק טיפולי. כיום, עם התפתחות טכנולוגיות וצבירת נסיון, אנחנו יכולים להציע לאוכלוסיה זו טיפול משחזר, כמובן שבמגבלות טכניות ואנטומיות".

ד"ר גרינברג מוסיף: "עד לפני כמה שנים, בעיות ורידים כרוניות לא טופלו מבחינה ניתוחית. במהלך השנים האחרונות, התחלנו לפתח ולאמץ טכניקות התערבותיות בבעיות חריפות וכרוניות של הוורידים. במקרה הזה מדובר למעשה על חסימה מוחלטת של כל המבנה הוורידי מהרגליים ועד הלב, פגיעה שעד לפני שנים בודדות נחשבה לכזו שלא ניתנת לשחזור. הטיפול המקובל היה טיפול שמרני בנוגדי קרישה, אגדים או גרביים אלסטיים, טיפול בפצעים על ידי משחות וחבישות לחץ וניסיון למנוע אירועים חוזרים של זיהומים ברגליים. גודש בורידי האגן גרם להפרעות קשות אצל גברים ונשים עם תלונות על כאבי בטן, בעיות פוריות ופגיעה קשה בתפקוד ובדימוי עצמי. הטיפול ההתערבותי התפתח בעשור האחרון במרכזים נבחרים בעולם שמתמקצעים בנושא. ההתערבות מומלצת כשפגיעה הופכת להיות נרחבת וגורמת לירידה משמעותית באיכות חייו של המטופל, כמו במקרה שלנו".

מחמד אבו גריבה: "אני מודה לצוות שהצליח לשפר את מצבי ולטפל בדלקות ברגלי שמהן אני סובל כבר יותר מעשור. הוכנסתי לניתוח מורכב וארוך כדי שהרגלים שלי יוכלו להתרפא. אני מודה לצוות שלא מוותר ומנסה לעשות הכול כדי לעזור לי להחלים".