כללית און-ליין
ידיעות ומחקרים בסורוקה

בסורוקה בוצע ניתוח נדיר בילד בן שש

בסורוקה בוצע ניתוח נדיר להוצאת אכינוקוקוס - ציסטה עם טפיל, ממוחו של ילד שהפך למשותק בפלג גופו השמאלי, לאחר שנדבק מטפיל של כלב.

אימו של קוסאי אלחמידי בן השש, הבחינה שבתקופה האחרונה הוא החל לצלוע ברגל שמאל וסבל מכאבי ראש במיוחד בשעות הבוקר. מצבו של הילד הדאיג את הוריו והם פנו למלר"ד ילדים בסורוקה.

בבדיקה, התרשמו הרופאים מסימני חולשה בפלג גוף שמאל ומסימנים המעידים על לחץ תוך גולגולתי מוגבר, והחליטו לבצע בדיקת CT דחופה. הבדיקה הדגימה תהליך ציסטי גדול, שמקורו בטפיל מסוג אכיניקוקוס, הגורם ללחץ ניכר על המוח.

בעקבות ממצאי הבדיקה, הושלם בירור ואימות של האבחנה בבדיקת MRI , הילד הועבר בדחיפות לחדר ניתוח ובניתוח הוסרה הציסטה מהמוח בשלמותה.
מדובר בניתוח המחייב שיתוף פעולה הדוק של הצוות ומוכנות לכל תרחיש אפשרי בזמן הוצאת הציסטה, כמו גם מיומנות גבוהה מאוד, שכן פגיעה בציסטה ושפיכת תוכנה עלולות לגרום לתגובה אלרגית קשה ולפיזור ביציות הטפיל במוח ובסביבתו.

לאחר הניתוח, אושפז קוסאי ביחידה לטיפול נמרץ ילדים בסורוקה, מצבו השתפר באופן משמעותי והוא שוחרר מהמחלקה במצב קל כשהוא מתהלך באופן רגיל ומרגיש טוב מאוד.

ד"ר ישראל מלמד, מנהל המחלקה הניורוכירורגית בסורוקה מסביר:"מחלתו של קוסאי נגרמה על-ידי טפיל  האכינוקוקוס המצוי במעיים של כלבים, שועלים וזאבים, המפרישים את ביצי הטפיל בצואתם. צאן, בקר, ולפעמים בני אדם, עלולים לאכול את הביצים האלה,  וכשהן בוקעות הטפיל מגיע בדרך כלל לכבד. לפעמים הטפיל לא נשאר בכבד, אלא ממשיך עם זרם הדם ומתיישב בריאות ובאיברים אחרים, בכללם במוח".  

ד"ר מלמד, מוסיף:"ניתוח זה החזיר אותי לעברי הרחוק, כשהייתי נוירוכירורג צעיר באוזבקיסטן וניתחתי ניתוחים להסרת אכינוקוקוס לעיתים קרובות. שם זה היה נפוץ".

אמאני, אמא של קוסאי בהתרגשות: "אני מודה לצוות שהציל את חיי בני ועל הטיפול המהיר ומציל החיים. בתוך זמן קצר מרגע ההגעה למיון ילדים, הייתה אבחנה מדוייקת ובני הוכנס באופן דחוף לניתוח. פשוט הצילו את חייו".