כללית און-ליין
ידיעות ומחקרים בסורוקה

פורסם בראשונה: 03.09.2020

מרפאת מחלימים מקורונה

לאחר ההחלמה מהשלב החד של התחלואה מנגיף קורונה, נותרים לעיתים תסמינים קשים שעלולים להימשך חודשים. בסורוקה נפתחה מרפאה למחלימים מקורונה ועשרות מחלימים כבר נבדקו.

בקיצור

1.

אנשים שהחלימו מקורונה עלולים לסבול מתסמינים שונים ומגוונים שביניהם: קושי נשימתי, תסמינים הקשורים להפרעות קרישה, חולשה ממושכת, נימול בגפיים, פריחות וגרד, בעיות זכרון, בעיות בשריר הלב ובכלי דם וחרדה.

2.

לאחרונה, נפתחה בבית החולים סורוקה מרפאה למחלימים מנגיף הקורונה, המיועדת למחלימים שאושפזו בחומרה בינונית וקשה במחלקות הקורונה ועבר לפחות חודש מהחלמתם, ולמחלימים שסובלים מתסמינים המיוחסים למחלה והופנו על ידי רופאים בקהילה.

3.

במרפאה פועל צוות רב מקצועי המתמקד בעיקר בטיפול בתפקוד הנשימתי שממנו סובלים מרבית המחלימים. הטיפול כולל הערכות של רופאים, אחיות ואנשי מקצועות הבריאות.

המכון לרפואת ריאות

רופאים מתחומים שונים וצוותים נוספים, מעניקים יעוץ וטיפול במחלימים בהתאם לצורך הנדרש, ביניהם: נוירולוגים, קרדיולוגים, גסטרואנטרולוגים, פסיכיאטרים ואנשי צוות פרה-רפואיים כמו פיזיותרפיסטים.

צוות המרפאה

  • ד"ר יעל רביב - מנהלת מכון הריאות בסורוקה
  • ד"ר ליאורה בהם - מומחית ברפואת ריאות ופנימית ורכזת המרפאה למחלימי קורונה בסורוקה
  • ד"ר ענת רבינוביץ - מומחית בהמטולוגיה, מנהלת יחידת הקרישה
  • ד"ר קים חייט - רופא בכיר במחלקת פנימית קורונה
  • ד"ר אורי גלנטה - מומחה ברפואה פנימית ובטיפול נמרץ ורופא בכיר ביחידה לטיפול נמרץ פנימי קורונה
  • פרופ'  קלריס רייזנברג - מנהלת המכון למחלות זיהומיות בסורוקה .

לפני הגעתם למרפאה,  עוברים  המטופלים בדיקת מעבדה לנוכחות הנגיף ובדיקות שהומלצו עם שחרורם, ולאחר ביקורת במרפאה מומלצות להם, בהתאם  לצורך, בדיקות וטיפולים, כמו: בדיקות של רופאים נוספים, בדיקות דם,  יעוץ רפואי ופסיכולוגי והפניה לשיקום נשימתי.

הטיפול והמעקב נעשים בתיאום ובליווי צוות היחידה למחלות זיהומיות בסורוקה שעקב וצבר ידע על החולים בנגיף.

לאחרונה נפתחה גם קבוצת שיקום נשימתי המופעלת על ידי מכון הפיזותרפיה ומוצעת למחלימים המתאימים עם אפשרות גם להדרכה ביתית.

ד"ר יעל רביב, מנהלת מכון הריאות בסורוקה: "רב הנסתר על הגלוי בכל הידוע על נגיף הcovid 19  והדרכים לטיפול בו. לאחר המהלך החריף של המחלה,  המגיפה טומנת בחובה השלכות בריאותיות בהבטים שונים, כמו: נשימתי, פיזי ופסיכולוגי. ידוע כי הנגיף משאיר בקרב המחלימים ממנו סימפטומים הדורשים טיפול ובדיקות נוספות גם לאחר ההחלמה ממנו".

ד"ר אורי גלנטה, רופא בכיר ביחידה לטיפול נמרץ פנימי קורונה: "היה לנו ברור שיהיה  צורך בליווי ובמעקב אחר המטופלים לאחר שיחרורם, שכן גם לאחר ההחלמה, חלקם ממשיך לחוות תסמינים  ובעיקר קושי נשימתי.  המטופלים מדווחים על תופעות שונות שלכאורה לא קשורות באופן ישיר לנגיף, כמו תופעות נוירולוגיות שונות, ובמרפאה מעניקים להם את הבדיקות והטיפול הדרוש כדי לאפשר להם חזרה לשגרה שעלולה גם לקחת כמה חודשים ".

יצירת קשר - המכון לרפואת ריאות

טלפון 08-6400807,08-6403422 
פקס 08-6768724

דוא"ל somr24@clalit.org.il

אופן הפניה:

  • יש להעביר הפניה מרופא מומחה בקהילה או בבית החולים באמצעות: מייל, כפתור הפנייה ליחידה  
  • הודעה על מועד התור תשלח במסרון לנייד ולכתובת הדואר שבמכתב ההפניה.

זמני פעילות

​בימים א'-ה' בשעות 8:00 - 15:00

מיקום

​בבניין מכון ריאות, איזוטפים ופזיוטרפיה, בקומת הקרקע.
במפה: בניין 64 באזור 6 - כחול