כללית און-ליין
ידיעות ומחקרים בסורוקה

פורסם בראשונה: 18.08.2020

מחקר יחודי על טיפול בחולי קורונה

סורוקה הוא בית החולים הראשון והיחיד בישראל ששותף למחקר בין-לאומי על טיפול בחולי קורונה באינטרפרון. המחקר נתמך על ידי קרן בארה"ב שאחד ממקימיה הוא ממייסדי Facebook.

סורוקה הוא המרכז הרפואי היחיד בארץ שהחל בביצוע מחקר התערבותי על טיפול בתרופת אינטרפרון למבדה בחולי קורונה. יעילות ובטיחות התרופה נבחנות כעת במקביל בכמה מרכזים רפואיים מובילים בעולם, שביניהם: Massachusetts General Hospital בבוסטון, Mount Sinai בניו יורק ו-Toronto General Hospital  בקנדה.

המחקר נעשה בשיתוף חברת Eiger Biopharmaceuticals  המפתחת את התרופה בשגרה לטיפול בנגיפי כבד ובוחנת אותה כעת ליעילות כנגד נגיף הקורונה, וביצועו מתאפשר לאחר זכיית החוקרים במענק גדול של קרן אמריקנית שאחד ממקימיה הוא דסטין מוסקוביץ ממייסדי הרשת החברתית Facebook .

בסורוקה שותפים  למחקר: ד"ר אוהד עציון - מנהל המכון לגסטרואנטרולוגיה ומחלות כבד בסורוקה, פרופ' ויקטור נובק - מנהל מחלקה פנימית קורונה ומנהל המרכז למחקרים קליניים בסורוקה וצוות מחלקת הקורונה בסורוקה .

אינטרפרון היא תרופה בעלת יעילות כנגד וירוסים שונים בעיקר אלו התוקפים את הכבד, ומצטברות עדויות בנוגע ליעילותה כנגד וירוסים הפוגעים במערכת הנשימה כמו שפעת ונגיף הסארס הראשון. החוקרים בוחנים את יעילותה גם כנגד נגיף הCOVID-19  השייך לאותה משפחת נגיפים.

בשלב זה, גויסו למחקר חמישה מטופלים המאושפזים במחלקת הקורונה בסורוקה, ובמסגרתו ניתן להם טיפול בתרופת האינטרפרון למבדה.

ד"ר אוהד עציון, מנהל המכון לגסטרואנטרולוגיה בסורוקה, ומעורכי המחקר: " אנו גאים להיות הראשונים בישראל ששותפים למחקר זה. האינטרפרון ניתן בזריקה תת עורית, אחת לשבוע, פעם עד פעמיים בלבד. לתרופה אפקט של דיכוי הנגיף ומניעת התפתחות של  תגובה דלקתית קשה במערכת הנשימה. למחקר המתנהל כעת בסורוקה ובמרכזים הנוספים ברחבי העולם פוטנציאל להוסיף כלי חשוב לטיפול במחלה שיאפשר קיצור משך תקופת ההדבקה בנשאי הנגיף  ומניעת התפתחות סיבוכים קשים ומסכני חיים בחולי קורונה אשר פיתחו תסמינים נשימתיים".

פרופ' ויקטור נובק, מנהל מחלקת הקורונה והמרכז למחקרים קליניים בסורוקה: "חובתנו כרופאים לחקור שיטות חדשות לטיפול במחלה. הניסוי המתבצע כעת במחלקתינו הוא חלק ממאמץ עולמי של מדענים ורופאים להקנות לצוותים המטפלים במחלה ארסנל של אמצעים, ששבטיחותם ויעילותם הוכחה במחקרים טובים ".