כללית און-ליין
ידיעות ומחקרים בסורוקה

פורסם בראשונה: 08.06.2020

מחקר על הקשר בין רעלת הריון ולמזג אוויר

מחקר בסורוקה של החטיבה למיילדות וגינקולוגי והמרכז למחקרים קליניים בסורוקה בשיתוף עם המחלקה לגיאוגרפיה באוניברסיטת בן גוריון מצא קשר בין מזג האוויר לרעלת היריון

בקיצור

1.

מחקר חדש שבוצע בבית החולים סורוקה על פני עשור בחן את הקשר בין שינויים במזג האוויר לרעלת הריון.

2.

המחקר הוא חלק מפרויקט רחב הבודק את הקשר בין זיהום האוויר ועומסי החום על תוצאות ההיריון.

3.

התוצאות היו ממשמעותיות: מזג אוויר קיצוני - חום כבד או גל קור קיצוני, מגדילים באופן משמעותי את הסיכוי לפתח רעלת הריון.

רעלת היריון  היא סיבוך הריוני חמור הכרוך בסיבוכים קשים לאם ולעובר/ילוד. נשים בהיריון עלולות לסבול ממנה החל מהשבוע ה 20. היא מתאפיינת בין היתר ביתר לחץ דם ועלולה לסכן את האם והעובר.

המחקר התבסס על אוכלוסיית הנגב וכלל את ההיסטוריה המיילדותית ומהלך ההיריון של כל מטופלת בשילוב עם נתוני מזג האוויר, בהתאם למקום מגוריה במהלך ההיריון.הפרויקט נעשה תוך שימוש בטכנולוגיות מתקדמות של הערכת טמפרטורות באמצעות לוויינים על מנת להביא לדיוק מירבי במדידה ובהערכת האפקט של הטמפרטורה באיזורים השונים בנגב. סה"כ נכללו במחקר 31,101 נשים שילדו  64,566 אשר ילדו 64,566 לידות בין השנים 2004-2013.

 במהלך תקופת המחקר, 7% מהנשים פיתחו רעלת הריון בלפחות אחת מהלידות. ממצאי המחקר מראים שנשים אשר מרבית תקופת הריונן היתה במהלך החודשים החמים של האביב והקיץ, היו בסיכון מוגבר לפתח רעלת הריון.

צוות החוקרים כלל רופאים, אפידמיולוגים, וחוקרי סביבה ומזג אויר: פרופ' עפר ארז מנהל מחלקת יולדות ד' בסורוקה, ד"ר לנה נובק ושגיא ששר בהובלתו של פרופ' ויקטור נובק מנהל המרכז למחקרים קליניים בסורוקה שמבמסגרתו פועל הNegev Envirmental Health and Sustainability Institute , פרופ' איתי קלוג ואלכסנדר שטיין מהמחלקה לבריאות הציבור והמחלקה לגיאוגרפיה ופיתוח סביבתי באוניברסיטת בן-גוריון וד"ר מעיין יצחק שדה מהמחלקה לחקר השפעת הסביבה על הבריאות מאוניברסיטת הרווארד בארה"ב.

פרופ' עופר ארז, מנהל מחלקת יולדות ד' בסורוקה שאחראי על המחקר: " גילנו כי חשיפה לעומסי חום גבוהים או לחילופין טמפרטורות  נמוכות מאוד בטרימסטר הראשון והשלישי קשורים לסיכון מוגבר באופן ניכר להתפתחות רעלת היריון. חשיפה לעומסי חום כבדים במהלך השליש הראשון להריון כרוכה גם בעלייה בסיכון לרעלת הריון מוקדמת המתפתחת לפני שבוע 34 והינה מחלה קשה וחמורה יותר מזו המופיעה מאוחר יותר בהריון, בשל הסיכון המוגבר לסיבוכי פגות ושיתוק מוחין בילוד ותחלואה אימהית קשה.

אנו משערים שההסבר לממצאים הינו, שחשיפה לעומס חום כבד או לחילופין לטמפרטורות נמוכות מאוד, מעמיסה על האישה ההרה ומאלצת אותה להשקיע משאבים גדולים יותר בוויסות חום גופה ובכך, מגבירה את הדרישות המטבוליות במהלך ההיריון. מצב זה פוגע ביכולה האישה ההרה להקצות את המשאבים הנדרשים לעובר, ותהליך זה במידה ואינו מווסת מוביל בסופו של דבר להתפתחות רעלת היריון".  

מוסיף פרופ' ארז: "לממצאים אילו חשיבות רבה, מכיוון שבארץ נשים הרות נחשפות לעומסי חום כבדים במהלך הטרימסטר הראשון והשלישי להריונן ויש להקפיד בשל כך על שהייה בסביבה ממוזגת והקפדה על שתייה מרובה ובכך לצמצם את ההשפעה של עומס החום על האם ותוצאות ההריון".