כללית און-ליין
ידיעות ומחקרים בסורוקה

פורסם בראשונה: 17.06.2020

מחקר על טיפול בתינוקות באינהלציות של חנקן חמצני

טיפול באינהלציות של חנקן חמצני מהווה טיפול בטוח ויעיל בתינוקות עם דלקת ריאות ויראלית

מחקר חדש בהובלתו של פרופ' אביב גולדברט מהמרכז הרפואי סורוקה שנערך במקביל ב-5 בתי חולים בארץ, מציע אפשרות טיפולית חדשה לתינוקות שסובלים מדלקת ריאות ויראלית (ברונכיוליטיס)/
המחקר פורסם אתמול בירחון "SCIENTIFIC REPORTS"

מקבוצת המגזין היוקרתי NATURE

דלקת ריאות ויראלית (ברונכיוליטיס) היא זיהום נגיפי שגורם להצטברות של ריר ושל ליחה בדרכי הנשימה הקטנים (ברונכיולים), וכתוצאה מכך לחסימה חלקית שלהם, ומהווה את הסיבה המובילה בעולם המערבי לאשפוזים של תינוקות קטנים מגיל שנה. שיא התחלואה הוא בין גיל חודשיים לגיל חצי שנה, בעיקר בעונות הסתיו והחורף.

נכון להיום, למחלה אין טיפול ובעולם נעשים מחקרים רבים המנסים למצוא לה תרופה.

מחקר חדש בהובלתו של פרופ' אביב  גולדברט, מנהל מחלקת ילדים ב' בסורוקה, מומחה במחלות ריאה בילדים מצא שטיפול באינהלציות של חנקן חמצני מהווה טיפול בטוח ויעיל בתינוקות עם דלקת ריאות ויראלית.

המחקר פורסם אתול בירחון היוקרתי "SCIENTIFIC REPORTS" מקבוצת המגזין היוקרתי NATURE .

פרופ' אביב גולדברטפרופ' אביב  גולדברט, מנהל מחלקת ילדים ב' בסורוקה: "מחקר זה מהווה נדבך משמעותי שמחזק נתונים קודמים לגבי הטיפול בחנקן חמצני בתינוקות עם זיהומים בדרכי הנשימה. אנהלציית חנקן חמצני במינון גבוה היא פיתוח של חברת  Beyond Air , חברה אמריקאית ציבורית הנסחרת בנאסד"ק עם מרכז פיתוח ישראלי". פרופ' גולדברט מוסיף: "חנקן חמצני (NO) נמצא בשימוש שנים רבות בטיפול בפגים ואף במבוגרים עם יתר לחץ דם ריאתי.  העלאת המינון בשיטה  שבה השתמשנו ,מביאה לשני אפקטים:  אפקט אנטי ויראלי, ובמקביל  הרחבת  כלי דם ריאתיים ושיפור זרימת דם בריאה לאזורים החולים".