כללית און-ליין
יחידות ומחלקות

אי שליטה בסוגר פי־הטבעת

ברוב המקרים יכול טיפול נכון לשפר במידה ניכרת את איכות החיים

​ירידה ביכולת השליטה בסוגר פי־הטבעת המתבטאת בקושי בשליטה ובמעבר גזים או צואה היא אחד המצבים המביכים ביותר שעלולים לפגוע באיכות החיים באופן ניכר. קושי בשליטה אינו נדיר אולם רבים מהסובלים ממצב זה לא פונים לעזרה בשל המבוכה שהם חשים. מאחר שברוב המקרים טיפול נכון יכול לשפר את איכות החיים במידה ניכרת חשוב לשוחח על נושא זה בפתיחות עם רופא המומחה לתחום זה.

הגורמים העיקריים לחוסר שליטה

ישנן דרגות שונות של חוסר שליטה בפי־הטבעת. במקרים קלים הפגיעה בשליטה יכולה להתבטא בחוסר יכולת לשלוט בגזים ואילו במקרים קשים יכול להיות חוסר שליטה מוחלטת בסוג יציאה. הסיבה השכיחה ביותר לפגיעה בשליטה היא נזק הנגרם לנשים בזמן לידה. קרעים סביב תעלת הלידה יכולים לפגוע בשרירים הטבעתיים שסביב פי־הטבעת לחץ בזמן ההריון והלידה יכול גם לפגוע בעצבים השולטים בשרירים אלו. לעיתים נזק זה גורם לקושי בשליטה מייד לאחר הלידה, אולם ברוב המקרים הנזק אינו מלא והשרירים הנותרים יכולים למלא את החסר למשך שנים רבות. במצבים אלה הנזק המתרחש בזמן הלידה יכול להתבטא בקושי בשליטה רק שנים או עשרות שנים אחר־כך כשכל שרירי רצפת האגן נחלשים.
ניתוחים או דלקות באזור פי־הטבעת עלולים גם הם לגרום לעתים רחוקות לפגיעה בשליטה. ישנם מומים מולדים נדירים שבהם אין התפתחות תקינה של איזור פי־הטבעת המתבטאת בפגיעה בשליטה, בדרך־כלל במשולב עם חסרים נוספים בהתפתחות רצפת האגן.
בגיל מבוגר שכיח ששרירי רצפת האגןנחלשים ופעמים רבות מחלות שכיחות בגיל מבוגר כגון סכרת מחמירות את אי יכולת השליטה.

כיצד לאבחון את סיבת הפגיעה בשליטה?

שיחה גלויה עם רופא המומחה בתחום זה היא הצעד הראשון והחשוב ביותר באבחנה של סיבת הפגיעה בשליטה ובהכוונת הטיפול. לעיתים קרובות, ייעזר הרופא בבדיקות נוספות כגון:

  • מנומטירה - בדיקה אובייקטיבית של הלחץ המופעל על־ידי שרירי פי־הטבעת. הבדיקה מבוצעת על ידי צנתר דק המוחדר בעדינות לפי־הטבעת ואינה כואבת כלל;

  • אולטרה־סאונד של פי־הטבעת המדגים את מבנה שרירי פי־הטבעת;

  • בדיקת העצבים המוליכים לשרירי פי־הטבעת.


מה אפשר לעשות בכדי לשפר את איכות החיים?

אפשרויות הטיפול בקושיים בשליטה הן מרובות ועל סמך תוצאות הבדיקות ניתן להתאים לכל מטופל או מטופלת את מסלול הטיפול המתאים ביותר עבורם.
במקרים קלים שינוי הרגלי תזונה ותרגילים לחיזוק רצפת האגן יכולים לתת מענה הולם. לעיתים יש צורך בטיפול ביופידבק - תרגול מסודר של השרירים (מעין פיזיותרפיה לשרירי פי־הטבעת) בהדרכת מטפל המומחה בתחום זה.
קרעים במנגנון הסוגרים המתגלים בבדיקות ההדמיה מצריכים בדרך־כלל תיקון כירורגי של הקרע. בניתוח מזהים את שני צידי השריר הטבעתי הקרוע ותופרים אותם שוב על מנת ליצור טבעת שלמה.
בעבר חולים שלא ניתן היה לשפר את איכות חייהם באמצעים הנ"ל וסבלו מפגיעה קשה באיכות חייהם נזקקו לעיתים לסטומה שהיא שקית המוצמדת לדופן הבטן ובה נאספות היציאות. כיום ישנה התקדמות רבה בטיפול בחוסר שליטה וברוב המקרים ניתן להימנע מסטומה. בשנים האחרונות ישנה התקדמות רבה בטיפולים חדשניים לשיפור השליטה ועוד אמצעים חדשניים נמצאים כעת בבחינה וסביר כי יכנסו לשימוש בשנים הקרובות.
במקרים בהם שרירי הסוגרים אינם מתפקדים ולא ניתנים לשחזור ניתן כיום ליצור סוגר חדש לפי־הטבעת המאפשר את חידוש השליטה. ניתן ליצור סוגר זה באמצעות שריר הנלקח מהירך, אולם ניתוח זה מורכב ולאחרונה פחת השימוש בו. בשיטה התופסת לאחרונה תאוצה מושתל תותב סיליקון מתנפח סביב פי־הטבעת האוטם את המעבר. למטופל יש יכולת שליטה מלאה בניפוח התותב וכך מושגת שוב שליטה בפי־הטבעת.