כללית און-ליין
יחידות ומחלקות

מידע על סינוס פילונידלי באזור עצם הזנב

המחלה מופיעה בעיקר אצל מתבגרים וצעירים שגילם פחות מ־40 והיא שכיחה יותר בגברים ובנשים בעלי שיער עבה ונוקשה

​מהי המחלה ומה הגורמים לה?

סינוס פילונידלי בעצם הזנב הינו מעין כיס תת־עורי עם פתח המפריש לעור, ומופיע באזור השסע שבין שני העכוזים בגב התחתון מעל פי־הטבעת. סינוס פילונידלי נגרם כנראה מהתרחבות של זקיק שערה ומכיל בתוכו לעיתים שיער כלוא.
חשוב לציין כי ישנן מחלות אחרות, בעיקר מולדות, שיכולות להתבטא בממצאים באזור עצם הזנב לכן הבדיקה אצל רופא חשובה לקביעת האבחנה המדויקת.


הסימפטומים

  • הפרשה של נוזל בהיר, עכור או דמי מאזור היווצרות הסינוס שנראה כנקב קטן בעור;

  • דלקת באזור המתבטאת באודם, ברגישות ובהפרשה מוגלתית בעלת ריח רע;

  • אי־נוחות באזור עצם הזנב;

  • זיהום והופעת מורסה (אבסס) באזור הגב התחתון שיכולה לגרום לחום, לכאב עז, ולהרגשה כללית רעה. אבסס פילונידלי דורש בדרך־כלל פתיחה כירורגית דחופה ופנייה מיידית לחדר המיון.

כדאי לדעת שישנם מצבים שבהם הפצע נרפא אך הימצאות של שיער מתחת לעור עלולה לגרום שוב להתלקחות הדלקת ולהיווצרות אבסס.


הטיפול

  • במצב חריף - כאשר קיימת מורסה סגורה יש לבצע פתיחה של המורסה באופן דחוף. בניתוח מנקזים את המורסה ומשאירים את שולי העור בחתך פתוח להמשך טיפול על־ידי שטיפות וחבישה בפד סופג עד לריפוי הפצע. לעתים מוסיפים לטיפול גם טבליות אנטיביוטיקה;

  • במצב כרוני - כאשר קיים סינוס ללא אבסס וללא זיהום יתבצע הניתוח באופן אלקטיבי - יום הניתוח נקבע על־פי הזמנה מראש.


הטיפול הכירורגי האלקטיבי

מטרת הטיפול הכירורגי היא מתן פתרון רדיקלי כדי לסלק את הסינוס באופן שלא יחזור. לכן בניתוח מבצעים כריתה של האזור הנגוע. את הניתוח מבצעים בדרך־כלל בהרדמה מקומית או אזורית. הצלחת הניתוח תלויה בחומרת המחלה ובסוג הניתוח שבוצע. בדרך־כלל שיעור ההצלחה של ניתוח מסוג זה הוא מעל 90% ורק במקרים בודדים מופיעה חזרה של המחלה למרות טיפול הולם.

זמן הריפוי לאחר הניתוח

ההחלמה מניתוח זה יכולה להמשך לעיתים מספר שבועות שבהם נדרש טיפול בפצע למרות שלרוב ניתן לחזור לתפקוד יום־יומי מוקדם יותר. מאחר ומדובר בתהליך שבו יש הפרשה ולעיתים זיהום, הסיבוך העיקרי שיכול להופיע לאחר הניתוח הוא זיהום הפצע. לכן משאירים לעיתים את הפצע פתוח ונותנים לו להירפא מעצמו. יש חשיבות רבה במהלך הריפוי לשמירה על ניקיון המקום ולשימוש בפדים יבשים לספיגת ההפרשות.
לאחר ריפוי הפצע יש לשמור על העור בחריץ שבין העכוזים נקי וללא שיער.